LIVE UPDATES
Sport

Rrugëtimi i Raphinhas, yllit të ri të Barçës, nga La Restinga deri te 'tutori' Deco

Nga një familje shumë modeste, ai shkoi i vetëm në Santa Catarina, më shumë se 300 kilometra larg qytetit të tij, për të vazhduar karrierën e tij; atje Deco e zbuloi dhe e çoi në Europë pa debutuar as si profesionist

31 Korrik 2022, 15:42 Nga DOSJA

Rrugëtimi i Raphinhas, yllit të ri të Barçës, nga La

BRAZIL - Në La Restinga, futbolli është një rrugë shpëtimi. Një hobi që në fakt do të thotë shumë për djemtë dhe vajzat që ëndërrojnë pafundësinë. Vetëm një përqindje e vogël e tyre do të jenë në gjendje t'i përkushtohen goditjes së topit kur të rriten. Akoma më për të qeshur, që të arrijnë të bëjnë namin dhe të bëhen idhull. 

Kjo lagje në periferi të Porto Alegre, qyteti i dymbëdhjetë më i populluar në Brazil, është vënë në hartë këto ditë, si vendi ku u rrit futbollisti i ri i FC Barcelona, ​​Raphael Dias Belloli, i thirrur Raphinha. Më 14 dhjetor 1996, në mes të verës në hemisferën jugore, në një klimë absolutisht mbytëse (në jug të Brazilit, ndryshe nga tropikët, ka stinë dhe dimrat janë shumë të ftohtë), lindi djali i Liziane (Liz) dhe Maninho, me origjinë braziliane dhe italiane. 

Në një komunitet modest, ku solidariteti midis familjeve është një fe, Raphaeli filloi të familjarizohej me topin, pothuajse para se të mësonte të hidhte hapat e tij të parë. Babai dhe xhaxhai i tij kishin qenë lojtarë të shquar në rajon dhe merrnin frymë nga futbolli nga të katër anët. Por talenti i Raphinhas së vogël ishte një çështje tjetër.

Rrugëtimi i Raphinhas, yllit të ri të Barçës, nga La

I regjistruar që në moshë shumë të re në një nga ekipet stërvitore të Gremio de Porto Alegre, Rapha pësoi një pengesë të rëndë emocionale, kur ishte vetëm nëntë vjeç. Ai u 'pre' kur menaxherët e konsideruan atë se ishte fizikisht shumë i dobët ('mirradinho', siç thonë në Brazil). Edhe sot, në moshën 26-vjeçare, ai ka një strukturë jashtëzakonisht të hollë. “Lotët iu mbushën sytë, u trishtua shumë. I kërkova të mos e ndryshonte pasionin e tij, por të përfitonte për t'u forcuar mendërisht”,- thotë Clayton Padilha, një mik i vjetër i familjes Dias Belloli dhe që punonte në klubin e Porto Alegre në atë kohë. Një figurë kyçe në karrierën e Rapha.

Kohë të lumtura, në të cilat familja e Rafaelit jetoi mjaft mirë. Liz punonte në dhomën e ngrënies së një çerdhe, ndërsa Maninho fitonte një rrogë me muzikë (ai ishte dhe është një muzikant samba te grupi 'Samba Tri', të cilin Ronaldinho e sponsorizoi dhe dikur e çoi në Barcelonë). Megjithatë, në disa raste, futbollisti i ri i Barcelonës, kishte pasur vështirësi të paguante autobusin për të shkuar në stërvitje në Gremio. “Unë fola me shoferin dhe i shpjegova situatën, ai pranoi dhe tha nuk do të bënte fjalë”,- thotë Clayton.

Pasi luajti në shumë klube dhe ekipe të vogla në Porto Alegre, si futboll ashtu edhe në futsal, Raphinhas iu desh të shkonte në qytetin e Santa Catarina, 330 kilometra larg shtëpisë së tij, për të gjetur një vend në elitën braziliane. Ai pati një magji të shkurtër në São Paulo. Te Avaí (aktualisht në Serinë A të Brazilit) ai u dallua. Aty, si ‘fener’ doli figura e Dekos, i larguar nga futbolli dhe i kthyer në agjent. Ishte koha për të bërë hapin drejt Europës. Pa debutuar as si profesionist në Brazil. Portugalia, destinacioni i radhës…

Rrugëtimi i Raphinhas, yllit të ri të Barçës, nga La

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"