LIVE UPDATES
Sport

Angli-Gjermani, ëndrra e një nate vere…

Finalja e Europianit të Femrave, 'Angli 2022', sot, në orën 18:00, në stadiumin ‘Wembley’. Anglia kërkon kurorën e saj të pare, ndërsa Gjermania synon të rifitojë hegjemoninë kontinentale...

31 Korrik 2022, 11:25 Nga DOSJA

Angli-Gjermani, ëndrra e një nate vere…

ANGLI - Kur biletat për Kampionatin Europian të Femrave dolën në shitje, më 28 marsin e kaluar, ato për finalen u shitën në më pak se një orë. 87.200 biletat e nxjerra në shitje fluturuan me një goditje, duke siguruar një shitje historike në stadiumin ‘Wembley’. 

Anglia dëshiron të jetë një profet në tokën e saj, siç ishin më parë Norvegjia (1987), Gjermania (1989, 2001) dhe Holanda (2017), por teutoniket duan të rikuperojnë hegjemoninë kontinentale, të thyer pesë vjet më parë. Një luftë mes dy skuadrave më të mira të turnout, që do të zgjidhet sot në orën 18:00, me kurorëzimin e njërës prej tyre si ‘mbretëreshë’ e Europës m’u në zemër të Londrës.

Trajnerja holandeze Sarina Wiegman ka zgjedhur të njëjtin formacion në pesë ndeshjet e luajtura në këtë kampionat europian dhe nëse përsëritet edhe në finale, do të jetë rasti i parë që ndodh si në rrafsh meshkujsh ashtu edhe te femrat. Sarina ka përdorur 18 nga 23 lojtaret e saj, me Earps dhe Williamson që janë të vetmet që i kanë luajtur të gjitha ndeshjet. Ndër emrat e skuadrës angleze spikat ai i Mead, golashënueses më të mirë (6) dhe asistueses (5) në kampionatin e deritanishëm.

Gjermania ka fituar 8 nga 12 Kampionatet Europiane të luajtura deri më sot. Që kur fitoi titullin e parë kontinental në vitin 1989, edicioni në të cilin luajti në shtëpi, i ka munguar vetëm dy herë vendi i parë në podium: në vitin 1993, ku përfundoi i katërti pas humbjes në gjysmëfinale kundër Italisë dhe në luftën për vendi i tretë kundër Danimarkës në vitin 2017.

Ruli gjerman i qëndron sërish besnik nofkës së tij, duke qenë e vetmja skuadër që ka fituar të gjitha ndeshjet e këtij Europiani në 90 minutat e rregullta. Skuadra e drejtuar nga Martina Voss-Tecklenburg mezi ka pësuar një gol gjatë gjithë turneut dhe ka gjetur përzierjen perfekte në përzierjen e përvojës dhe rinisë. Ndër emrat e tij spikasin ai i Popp, golashënueses më të mirë (6) dhe e cila për kuriozitet jeton kampionatin e saj të parë europian, pasi ka humbur dy të fundit për shkak të dëmtimit.

Anglia dhe Gjermania janë përballur në shumë beteja, por kjo e dielë (18:00) do të jetë padyshim një nga më të rëndësishmet. Dueli më domethënës ishte finalja e Kampionatit Europian 2009, ku Gjermania fitoi 6-2 në stadiumin Olimpik të Helsinkit. Precedenti i fundit daton në shkurtin e kaluar, kur Anglia fitoi 3-1 në stadiumin Molineux në Wolverhampton në një ndeshje që korrespondon me Kupën Arnold Clark.

Angli-Gjermani, ëndrra e një nate vere…

B.T (Dosja.al)

 

Sondazh

Poll

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"