LIVE UPDATES
Sport

E VEÇANTË! NBA, ëndërra e shuar e lojtarit më të gjatë në botë, që u bë 'viktimë' e politikës midis Koresë së Veriut dhe SHBA

Ri Myung-hun, 2.35 metra i gjatë, nuk luajti në NBA në fund të viteve ‘90 për shkak të një ligji të vitit 1917 dhe marrëdhënieve politike dhe diplomatike midis Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara.

31 Korrik 2022, 10:37 Nga DOSJA
E VEÇANTË! NBA, ëndërra e shuar e lojtarit më të
Dennis Rodman, Kim Jong-Un dhe Ri Myung-hun

SHBA - Lojtari më i gjatë në historinë e NBA-së mund të jetë koreano-verior Ri Myung-hun. Me lartësinë 2.35 metra, ai hyri në librin e rekordeve ‘Guinness’, si njeriu më i gjatë i gjallë. Megjithatë, një ligj 81-vjeçar dhe marrëdhëniet e dobëta midis Koresë së Veriut dhe SHBA-së, frustruan ëndrrën e gjigantit, i cili madje ndryshoi edhe emrin për nder të idhullit të tij: për shkak të admirimit për Jordan, ai kërkoi të ishte ‘Michaeli i Ri’.

Nëse ajo aventurë e ndërmarrë në fund të viteve '90 do të kishte realizuar, koreano-veriori Ri do të kishte mund t'u hapte derën lojtarëve aziatikë, gjë që bëri më vonë Yao Ming.  Por mbi të gjitha, ai mund të kishte ndihmuar në marrëdhëniet diplomatike midis dy vendeve kundërshtare. Me gjithë përpjekjet dhe dëshirat e tij, asnjë nga këto nuk u arrit.

Në vitin 1997, gjigandi i Koresë së Veriut udhëtoi në Kanada për t'u trajnuar. Shumë shpejt ai tërhoqi vëmendjen për lartësinë e tij, por edhe për koordinimin e tij, i papërshtatshëm për dikë me madhësinë e tij. Në NBA emri i tij filloi të tingëllonte sikur të ishte protagonist i një historie mitologjike. Gjashtë skuadra treguan interes për ta provuar. Gjithçka po shkonte mirë dhe ëndrra e Ri dukej në rrugën e duhur... derisa u përplas me burokracinë dhe marrëdhëniet ndërkombëtare.

E VEÇANTË! NBA, ëndërra e shuar e lojtarit më të

Departamenti Amerikan i Shtetit e ndaloi atë të luante në NBA, sipas një ligji të vitit 1917, i cili ndalon kompanitë amerikane të bëjnë biznes, mes vendeve të tjera, me Korenë e Veriut dhe qytetarët e saj. Më vonë ai u lejua të luante me një kusht: të mos dërgonte asnjë nga paga e tij në Korenë e Veriut. Lideri i dashur Kim Jong-Il, një adhurues i madh i basketbollit dhe i Ligës Amerikane, donte ta shihte bashkëkombasin e tij në NBA, por jo me çdo çmim. Ai e refuzoi propozimin, duke thënë se do të pranonte vetëm nëse Ri paguhej me grurë.

Lojtari përfundoi i lodhur duke qenë pjesë në përplasjen e dy fuqive. Ai ndjeu se po përdorej si armë politike. "Mendova se nëse mund të luaja në NBA, kjo do të kontribuonte në marrëdhëniet miqësore midis vendit tim dhe Shteteve të Bashkuara. Por përpjekjet e mia kanë pasur efektin e kundërt. Ata donin të më përdornin për qëllime politike. Kështu që hoqa dorë,"- u ankua ai në një intervistë për ‘CNN’.

Ri vazhdoi të luante në Korenë e Veriut, për ligën e së cilës nuk kishte asnjë lajm dhe me kombëtaren, në të cilën ishte lojtari më i shquar. Përveç kësaj, atij iu dha një vend në ushtri. Gjëja e fundit që dihet për të, në moshën 54-vjeçare, është përmes disa fotove në të cilat shfaqet me Dennis Rodman, në një nga udhëtimet diplomatike të lojtarit ekscentrik në Phenian, pasi është mik i Kim-Jong Un. "Doja të testoja aftësitë e mia. Nuk më interesonin paratë apo politika. Si sportist, doja vetëm të provoja",- tha kush mund të jetë gjiganti më i madh në historinë e NBA-së.

E VEÇANTË! NBA, ëndërra e shuar e lojtarit më të

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"