LIVE UPDATES
Insights

Ish-kryeministri suedez: Si mund të marrë fund lufta në Ukrainë

Vëzhguesit i kanë menduar këto pyetje, por përgjigja e sinqertë është se askush nuk e di vërtet. Konflikti ka të ngjarë të vazhdojë me vite. Ukraina do të shkatërrohet dhe Rusia do të dobësohet thellësisht si rezultat. Por luftërat përfundojnë dhe ka një grup të qartë kushtesh që mund të lejojnë që kjo të ndodhë në të ardhmen.

20 Korrik 2022, 16:42 Nga Carl Bildt

Ish-kryeministri suedez: Si mund të marrë fund lufta në

Nga Washington Post

Kur do të përfundojë lufta në Ukrainë? Si do ta formësojë konflikti rendin ndërkombëtar? Kur do të kthehet paqja në Evropë?

Vëzhguesit i kanë menduar këto pyetje, por përgjigja e sinqertë është se askush nuk e di vërtet. Konflikti ka të ngjarë të vazhdojë me vite. Ukraina do të shkatërrohet dhe Rusia do të dobësohet thellësisht si rezultat. Por luftërat përfundojnë dhe ka një grup të qartë kushtesh që mund të lejojnë që kjo të ndodhë në të ardhmen.

E para është ndryshimi në Kremlin. Kjo është lufta e Presidentit Vladimir Putin. Vendimi për të pushtuar Ukrainën ishte vetëm i tij dhe i tij. Vizioni i tij, rivendosja e një "Rusie të Madhe", është bërë një obsesion i lindur nga pakënaqësitë personale. Ai është mbështetur në propagandë dhe represion intensiv për të mobilizuar mbështetjen për pushtimin dhe për të minimizuar kritikat mes rusëve, por nga bisedat e mia me rusët që u larguan së fundmi, duket se ka një mungesë të dukshme entuziazmi mes elitave ruse. Ata sigurisht që nuk duan ta humbin luftën në këtë pikë, por shumica prej tyre thonë se nuk do ta kishin filluar kurrë.

Ndërsa luftimet vazhdojnë dhe fitimet territoriale bëhen më të vështira për t'u ngurtësuar, Putini mund të bie dakord për një armëpushim ose dy, duke u vendosur përkohësisht dhe strategjikisht për më pak, por askush nuk duhet të mashtrohet. Kontrolli i ngushtë i Putinit në pushtet do të thotë se ai do të përpiqet ta çojë luftën në një përfundim që ai e sheh të përshtatshëm për ambiciet e mëdha të Rusisë.

Por është e mundur që Putini, 69 vjeç, mund të mos jetojë mjaftueshëm për ta parë plotësisht të realizuar vizionin e tij. Çfarë vjen pas tij është supozimi i kujtdo. Nuk ka asnjë pasardhës të qartë të mundshëm me llojin e pushtetit politik për të zvarritur atë që është bërë një luftë e diskutueshme dhe jopopullore në shumë qarqe. Është gjithashtu e pamundur që një pasardhës të ndajë obsesionin e tij me Ukrainën. Perspektiva e paqes së qëndrueshme do të shfaqet vetëm pasi Putini të largohet.

Por të kesh Putinin jashtë fotos nuk do të mjaftojë. Kushti i dytë dhe po aq i rëndësishëm është hedhja e bazave për stabilitetin dhe sigurinë e Ukrainës. Nëse Ukraina bëhet një shtet i dështuar, pa ekonomi dhe institucione funksionale dhe një skenë politike të thyer ashpër, paqja do të jetë e pakapshme.

Nëse Ukraina bie në kaos, edhe një Kremlin pas Putinit mund të tundohet të vazhdojë të ndërhyjë, ndërsa oreksi i Evropës dhe Shteteve të Bashkuara për mbështetje të vazhdueshme mund të fillojë të zbehet.

Mbështetja ushtarakisht e Ukrainës është kritike sot, por gatishmëria e Bashkimit Evropian për të përmbushur angazhimin e tij për të hapur derën për anëtarësim do të jetë më e rëndësishme në të ardhmen. Pranimi në BE nuk është as një kurë dhe as një proces i lehtë, por duhet të jetë fari që udhëheq Ukrainën për t'u bërë një vend i qëndrueshëm dhe elastik. Do të duhen vite, por ritmi i procesit do të vendoset përfundimisht nga aftësia e vetë ukrainasve për të përballuar sfidën me reformat e nevojshme.

Vendi do të ketë gjithashtu nevojë për investime dhe mbështetje të mëdha, por përparimi nuk do të jetë i mundur ose i mjaftueshëm pa siguri. Nëse anëtarësimi në NATO mbetet jashtë tryezës, angazhimet e forta dypalëshe për të ndihmuar Ukrainën të ndërtojë përpjekjet e saj të mbrojtjes do të jenë thelbësore. Diskutimet për këtë duhet të zhvillohen paralelisht me përpjekjet për rindërtim që kanë filluar të shfaqen.

Konflikti në Ukrainë ka vazhduar për gati dy dekada, por tani është në një fazë kinetike akute, të rrezikshme dhe të mundshme vendimtare. Evropa dhe demokracitë e botës duhet të fillojnë të bëjnë angazhime financiare, ekonomike dhe politike për të garantuar që Ukraina do të largojë kërcënimin rus dhe do të dalë më e fortë dhe më e begatë se më parë.

vladimir putin lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Insights 16 Korrik 2022, 08:14 e.k

Gara e pushimeve në rrjetet sociale

Foto ilustruese TIRANË-  Nga Edlira Çepani Në një bisedë mes miqsh ku të parët pyesin “Ku keni qenë ...

Insights 12 Korrik 2022, 11:32 Ervin Sefa

Një dekoratë e munguar…

Foto ilustruese Ka shume vite që Institucioni i Presidentit të Republikës që ka si objekt të rëndësishëm te aktivit...

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal

Do jetë i pranishëm në protestën për vdekjen e 7-vjeçares? Meta: Varet nga axhenda ime

'Shteti ka rënë'/ Meta: Koha e mjekimit për Ramën po vjen, jemi në gjendje emergjence

Tragjedia në Himarë 'harrohet' nga drejtuesit e skafeve, në Sarandë qarkullojnë shumë pranë fëmijëve

Vrau të miturën në breg të detit, Policia Kufitare heq skafin nga vendngjarja

Ç'duhet të ndodhë që të vihet mësim? Disa orë pas tragjedisë, skafet lëvizin lirshëm në Himarë

"O Tani, jam unë, nuk doja"/ Momenti pas vrasjes së fëmijës, Tase mbi gomone, i kërkojnë llogari

'Plumbin do hash'/ MOMENTI kur ish-komisari i Himarës shikon fëmijën e vdekur, njerëzit: Vriteni!

Fëmija përplaset nga skafi në Himarë, i mituri merret nga ambulanca, policia rrethon zonën

Ndërtuan pa leje një mol dhe hodhën inerte në det, arrestohen 3 persona në Vlorë

Vrau partneren në Elbasan, Mici në gjyq: Nuk e mbaj mend ditëlindjen, s’kam lekë për avokat

Gara për projektin Milot-Fier, Rama: Akuzat se kompania ishte paracaktuar një vrimë në ujë

Rama: Do transformojë ekonominë dhe turizmin, afron ndjeshëm jugun me veriun e vendit