LIVE UPDATES
Bota

Politico: NATO po përgatitet për luftë kibernetike. Diskutohet edhe RASTI-SHQIPËRIA. Si u konsiderua përdorimi i NENIT 5

Sulmet e vazhdueshme të Moskës në infrastrukturën kritike të Ukrainës rrisin nivelin e alarmit.

4 Dhjetor 2022, 16:49 Nga k.m.
Politico: NATO po përgatitet për luftë kibernetike. Diskutohet
Foto ilustruese

EUROPË- Gati 1000 profesionistë kibernetikë nga 40 vende morën pjesë në stërvitjen e fundit të madhe të NATO-s për të kundërshtuar sulmet kibernetike ruse. Mes krizës në Ukrainë dhe sulmeve ruse nga Moska ndaj infrastrukturës dhe rrjeteve kritike, shqetësimi në aleancën e Atlantikut të Veriut po intensifikohet që vendet anëtare të organizatës të përgatiten për mundësinë e luftës kibernetike dhe të ruajnë infrastrukturën e tyre.

Sipas Politico, e cila publikon një raport të gjerë mbi mundësinë e një lufte kibernetike, rreth 150 zyrtarë të specializuar kibernetikë të NATO-s u mblodhën në Talin, Estoni këtë javë për të diskutuar dhe organizuar përgjigjen e NATO-s ndaj sulmeve të mundshme kibernetike ruse. Ky skenar nuk është i pamundur pasi Kievi, përveç sulmeve me raketa, kërkon ndihmë çdo ditë për t'u mbrojtur kundër përpjekjeve të vazhdueshme të hakerëve rusë.

"Është e qartë se këto gjëra po ndodhin në të vërtetë," tha Bird Hansen, shefi i divizionit kibernetik në Komandën e Transformimit Aleat të NATO-s.

Bota nuk ka përjetuar kurrë një luftë kibernetike gjithëpërfshirëse në të cilën sulmet kibernetike janë përdorur me të njëjtat rezultate shkatërruese si sulmet fizike – të tilla si ndërprerja e shërbimeve kritike si energjia elektrike dhe uji dhe parandalimi i restaurimit të tyre.

Situata në Ukrainë, megjithatë, është në buzë të shkëmbit, vë në dukje i njëjti publikim.

Në Talin, zyrtarë të sigurisë kibernetike dhe ekspertë teknikë nga Evropa, SHBA dhe Japonia u përpoqën t'i përgjigjen, bazuar në një skenar, sulmeve kibernetike kundër një territori të caktuar. Skenari parashikonte që më 28 nëntor, hakerët nisën një sulm dixhital në një ishull midis Islandës dhe Norvegjisë në një përpjekje për të vjedhur informacionin dhe për të "shkatërruar" rrjetin. NATO nuk dha detaje mbi stërvitjen, e cila u konsiderua e suksesshme.

Lufta në Ukrainë ka ngritur pikëpyetje se si NATO do t'i përgjigjej një sulmi kibernetik në shkallë të gjerë kundër një shteti anëtar që potencialisht mund të thirret në nenin 5. Për shembull, qeveria e Shqipërisë ka konsideruar të kërkojë përdorimin e nenit 5 këtë vit pas një sulm i gjerë kibernetik iranian në rrjetet e vendit. Sipas nenit 5, një sulm i mundshëm kundër një shteti anëtar konsiderohet një sulm kundër të gjithë anëtarëve të NATO-s.

Vështirësia e mbajtjes së hakerëve jashtë rrjeteve e bën edhe më të rëndësishme praktikimin se si të përgjigjen pasi të kenë depërtuar në rrjete. Ata gjithashtu thanë se kanë përfshirë skenarë dhe mësime të nxjerra nga sulmet kibernetike në infrastrukturën e Ukrainës këtë vit, duke përfshirë rrjetet e energjisë elektrike.

Stërvitja u mbajt në Cyber ​​​​Range të NATO-s, një ndërtesë e projektuar dhe hapur në vitin 2021 për të shërbyer si një qendër trajnimi për ekspertët e sigurisë kibernetike të NATO-s se si të koordinojnë dhe përgjigjen ndaj sulmeve si ato tani në Ukrainë. Ndërtesa u ofron profesionistëve kibernetikë një vendndodhje të sigurt me rrjete kompjuterike autonome që mund të simulojnë sulmet kibernetike./Politico

nato lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë