LIVE UPDATES
Bota

30 vjet nga dërgimi i SMS: Nga mesazhi i parë i dërguar deri më sot

Dërgimi i mesazheve vazhdon të jetë një nga mjetet më të njohura të komunikimit në mbarë botën.

4 Dhjetor 2022, 16:10 Nga k.m.
30 vjet nga dërgimi i SMS: Nga mesazhi i parë i dërguar deri
Foto ilustruese

Një SMS e thjeshtë ishte fillimi për dërgimin e mesazheve.

"Gëzuar Krishtlindjet" shkroi programuesi Neil Papworth në kompjuterin e tij teksa dërgoi mesazhin e parë me tekst më 3 dhjetor 1992 në celularin e një drejtuesi të Vodafone, Richard Jarvis. Por ai nuk mori asnjë përgjigje. 30 vjet më parë nuk kishte telefona celularë me teknologjinë e duhur për t'i lejuar ata të dërgonin dhe të merrnin mesazhe me tekst. Por kjo ndryshoi vetëm 15 muaj më vonë.

Sinjali i parë i fillimit për dërgimin e mesazheve të shkurtra u dha 15 muaj më vonë në Hanover, në ekspozitën e kompjuterëve CeBIT në 1994. Në vitet që pasuan pati një bum të madh në dërgimin e mesazheve. Në vitin 2012, qytetarët gjermanë dërguan pothuajse 60 miliardë mesazhe, një vit rekord! Deri atëherë çmimet tashmë kishin rënë ndjeshëm. Kur SMS u bë e zakonshme, ofruesit e rrjeteve celulare ngarkuan tarifa shumë të larta për mesazhet me tekst prej 160 karakteresh.

SMS mbijeton edhe sot e kësaj dite

Në fillim, dërgimi i mesazheve nuk ishte një proces veçanërisht i lehtë. Përdoruesit e vjetër të telefonave celularë mund të mbajnë mend telefonat celularë që kishin vetëm shifrat 0 deri në 9. Secilës prej këtyre shifrave iu caktuan një numër shkronjash dhe karakteresh që kërkonin shtypje të shumta të butonave për t'u aktivizuar.  Megjithatë, sot, përdoruesit e smartfonëve thjesht mund të diktojnë mesazhe me zërin e tyre. Hulumtimi i Bitkom regjistron se gjysma e përdoruesve i diktojnë mesazhet e tyre në këtë mënyrë. Gjithashtu nuk ka më një kufi për personazhet që mund të dërgoni.

Komunikimi me shkrim mbetet mjaft i popullarizuar. Me fjalë të tjera, mesatarisht 10 deri në 20 mesazhe dërgohen në një celular në ditë.

 

sms

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN