LIVE UPDATES
Bota

Lukashenko takon ministrin rus: "Operacioni special” në Ukrainë vazhdon sepse Kievi nuk është i gatshëm të negociojë

Ministrat e Mbrojtjes të Rusisë dhe Bjellorusisë Sergei Shoigu dhe Viktor Khrenin nënshkruan një protokoll që ndryshon marrëveshjen ndërqeveritare për sigurimin e përbashkët të sigurisë rajonale në sferën ushtarake.

4 Dhjetor 2022, 14:44 Nga a.l
Lukashenko takon ministrin rus: "Operacioni special” në
Aleksandër Lukashenko

RUSI- Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko priti sot në Minsk ministrin rus të Mbrojtjes Segei Shoigu. Agjencia zyrtare e shtypit bjelloruse tha se “operacioni special” rus në Ukrainë vazhdon sepse Kievi nuk është i gatshëm të negociojë. 

"Nëse ata duan që rajoni ynë të jetojë në paqe, pavarësisht nga ato jashtë shtetit, Rusia dhe Bjellorusia janë gati. Nëse ata duan të luftojnë deri në ukrainasin e fundit, polin e fundit dhe mercenarin e fundit, atëherë kjo është e drejta e tyre. Por – vazhdoi presidenti bjellorus – as ne dhe as shërbimet tona speciale nuk e shohim se janë gati për negociata të plota dhe një marrëveshje të arsyeshme. Ne mendojmë se ata duan të vazhdojnë luftën. Epo, atëherë operacioni special nuk do të ndalet", tha Lukashenko, duke iu referuar Ukrainës dhe Shteteve të Bashkuara. 

Ministrat e Mbrojtjes të Rusisë dhe Bjellorusisë Sergei Shoigu dhe Viktor Khrenin nënshkruan një protokoll që ndryshon marrëveshjen ndërqeveritare për sigurimin e përbashkët të sigurisë rajonale në sferën ushtarake. Nënshkrimi i dokumentit u bë gjatë një takimi të krerëve të departamenteve ushtarake të të dy vendeve në Minsk, shkruajnë mediat e huaja. 

Presidenti rus Vladimir Putin dhe bashkatdhetari i tij bjellorus Alexander Lukashenko mund të takohen në margjinat e një ngjarjeje në dhjetor. Kështu deklaroi zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov. 

Mund të ketë një ngjarje të përbashkët që ne po shqyrtojmë. Sapo të kemi një marrëveshje, do të bëjmë një njoftim”, tha Peskov i pyetur nga gazetarët nëse pritet një takim mes dy liderëve në fund të këtij viti.

Presidenti francez Emmanuel Macron ka njoftuar se do të flasë “së shpejti” me presidentin rus Vladimir Putin për çështje që lidhen me sigurinë e “energjisë bërthamore civile” dhe termocentralit Zaporizhia, por vetëm nesër ai do të thirret nga drejtori i Zaporizhia dëgjon Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), Rafael Grossi.

Në një intervistë me Le Parisien, Macron kujtoi se gjatë vizitës së tij në Shtetet e Bashkuara ai kaloi "shumë orë" duke diskutuar luftën në Ukrainë me presidentin amerikan Joe Biden "për të pasur një mandat të përbashkët". Më pas ai do të flasë me Grossin nesër dhe do të dëgjojë gjithashtu presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy. "Mbi këtë bazë, së shpejti do të jem në gjendje të zhvilloj bisedime konkrete me Presidentin Putin për energjinë bërthamore civile," tha shefi i Elysee.

Rusia do të ndalojë furnizimin me naftë për vendet evropiane pas vendimit të BE-së për të vendosur një kufi çmimi. Kështu deklaroi Përfaqësuesi i Përhershëm i Rusisë pranë organizatave ndërkombëtare në Vjenë, Mikhail Ulyanov./Dosja.al

aleksandër lukashenko segei shoigu lufta ne ukraine

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN