LIVE UPDATES
Bota

NASA: Ukraina ka humbur 1 mld dollarë grurë të korrur

Ai përdor një model të mësimit me makinë që zbulon ndryshimet e teksturës dhe ngjyrave bazuar në një seri kohore imazhesh satelitore për të hartuar se ku janë korrur të korrat ose janë lënë të pavjelura.

4 Dhjetor 2022, 16:28 Nga I.A
NASA: Ukraina ka humbur 1 mld dollarë grurë të korrur
Grure

UKRAINË- Ukraina ka humbur të paktën 1 miliard dollarë grurë që është korrur në zonat e kontrolluara nga Rusia, sipas hulumtimit duke përdorur imazhe satelitore nga programi i sigurisë ushqimore dhe bujqësisë i NASA-s. Analiza jep një ide se çfarë po ndodh në territoret e pushtuara, ku informacioni kontrollohet fort. Ai përdor një model të mësimit me makinë që zbulon ndryshimet e teksturës dhe ngjyrave bazuar në një seri kohore imazhesh satelitore për të hartuar se ku janë korrur të korrat ose janë lënë të pavjelura.

Pothuajse 6 milionë tonë grurë u mblodhën nga zona që nuk janë nën kontrollin e Ukrainës, sipas NASA Harvest. Rreth 88% e kulturave dimërore të mbjella në zonat e pushtuara u korrën, ndërsa zonat e pavjelura ishin kryesisht përgjatë vijës së frontit.

Hulumtimi ngre pyetjen se çfarë po ndodh me ato kultura. Anijet ruse kanë eksportuar grurë të marrë nga zonat e pushtuara në vende duke përfshirë Libinë dhe Iranin, por është e vështirë të vlerësohen vëllimet e përfshira pasi transportuesit po errësojnë origjinën e ngarkesave. Rusia ka mohuar se ka vjedhur drithë, por zyrtarët kanë deklaruar publikisht rifillimin e dërgesave të grurit nga portet e pushtuara.

Ukraina është një eksportues i madh i grurit dhe bllokada e porteve të saj pas pushtimit të Rusisë bëri që çmimet të rriten, duke e bërë kontrabandën e grurit potencialisht më fitimprurës. Një marrëveshje që lejon Ukrainën të rifillojë eksportet ndihmoi në lehtësimin e çmimeve të grurit, por ato mbeten ende historikisht të larta.

Pothuajse një e katërta e grurit të Ukrainës është rritur në tokë që Rusia pretendon se e ka aneksuar, megjithëse një pjesë e këtij territori kontrollohet nga Ukraina. Vlerësimet e NASA Harvest janë për grurin dhe deri më tani përjashtojnë kulturat e tjera ose produktet ushqimore që mbaheshin në ruajtje. Gjetjet nuk tregojnë se çfarë ndodhi me të korrat pasi u korrën.

nasa nasa harvest

Sondazh

Poll

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja