LIVE UPDATES
Bota

Situata energjitike, Macron: Pa panik, Jemi të përgatitur për rastet ekstreme

Macron mohoi se rreziku i ndërprerjeve të energjisë elektrike ishte për shkak të menaxhimit joadekuat të programit të rifillimit të reaktorit bërthamor të EDF.

4 Dhjetor 2022, 16:02 Nga I.A
Situata energjitike, Macron: Pa panik, Jemi të përgatitur për
Emmanuel Macron

FRANCË- Presidenti francez Emmanuel Macron tha se nuk kishte arsye për panik për ndërprerjet e mundshme të energjisë këtë dimër. Por ai u bëri thirrje qytetarëve të përdorin më pak energji dhe ndërmarrjes shtetërore EDF të rifillojë reaktorët bërthamorë për të parandaluar ndërprerjet në rast të motit të ftohtë.

Në një intervistë me stacionin televiziv francez TF1 të regjistruar gjatë vizitës së tij shtetërore në Shtetet e Bashkuara këtë javë, Macron mohoi se rreziku i ndërprerjeve të energjisë elektrike ishte për shkak të menaxhimit joadekuat të programit të rifillimit të reaktorit bërthamor të EDF.

“Së pari, le të jemi të qartë: pa panik! Është legjitime që qeveria të përgatitet për rastet ekstreme që do të nënkuptonin ndërprerjen e energjisë elektrike për disa orë në ditë nëse nuk do të kishim energji të mjaftueshme”, tha Macron.

EDF është përballur me një numër të paprecedentë ndërprerjesh në flotën e saj të reaktorëve bërthamorë pas punës së riparimit, duke reduktuar prodhimin bërthamor në një nivel më të ulët 30-vjeçar, ashtu si Evropa përpiqet të zëvendësojë furnizimet me gaz rus, të cilat Moska i ndërpreu si hakmarrje për sanksionet e BE-së të vendosura në 24 shkurt.

Kreu i operatorit francez të rrjetit të energjisë RTE tha të enjten se Franca mund të përballet me "disa ditë" ndërprerje të energjisë këtë dimër dhe qeveria ka filluar të informojë autoritetet lokale se si të trajtojnë çdo ndërprerje.

“Këta janë skenarë fiktive, por nëse të gjithë ne i përmbahemi planit të maturisë të paraqitur nga kryeministri disa muaj më parë, dhe veçanërisht ulim konsumin tonë me 10 për qind në krahasim me nivelet normale… dhe nëse EDF vazhdon punën e saj… atëherë po, ne mundemi kalojeni këtë periudhë, edhe nëse muajt dhjetor dhe janar rezultojnë të ftohtë”, tha Macron.

emmanuel macron edf

Sondazh

Poll

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.