LIVE UPDATES
Bota

Pse po përballet Kina me një shpërthim vdekjeprurës të koronavirusit?

Protestat popullore hoqën bllokimet e rrepta, por ekspertët thonë se sistemi shëndetësor është i ekspozuar.

4 Dhjetor 2022, 16:18 Nga k.m.
Pse po përballet Kina me një shpërthim vdekjeprurës të
Foto ilustruese

KINË- Përballë mundësisë së një shpërthimi të shpejtë të Covid-it dhe pasojave tragjike, Kina u kthye në një vend që ndodhet vazhdimisht në gatishmëri kundër koronavirusit. Xi Jinping, lideri më i fuqishëm i Kinës që nga Mao Ce Duni, ka qenë një avokat i kësaj qasjeje izolacioniste. Tani Pekini ka vendosur të lëvizë në një drejtim tjetër. Sun Chunlan, zëvendëskryeministri i qeverisë dhe shefi anti-Covid, njoftoi javën e kaluar se sistemi shëndetësor i vendit i kishte "rezistuar testit" të Covid-19 dhe Kina ishte në një "situatë të re".

Përballë protestave kombëtare më të përhapura që nga shtypja e përgjakshme ndaj protestuesve në sheshin Tiananmen në 1989, qeveria kineze braktisi papritur politikën e saj "zero-Covid".

Në veçanti, siç raportohet nga Guardian, në Pekin, njerëzit po përgatiteshin të shkonin në qendrat tregtare ose transportin publik pa një test negativ. Diku tjetër, ata u lejuan të hynin në parqe dhe supermarkete pa kontrolle. Për gati tre vjet, autoritetet kanë luftuar për të mbajtur Covid-in jashtë vendit, duke përdorur çdo mjet, pavarësisht kostos tragjike për individët dhe dëmeve të tmerrshme që i kanë shkaktuar ekonomisë.

Problemi, paralajmërojnë epidemiologët, është se qëndrimi i Pekinit nuk pasqyron studimet e ndikimit të Omicron dhe vendi është i përgatitur keq për një valë infeksionesh vdekjeprurëse Covid me të cilat mund të përballet së shpejti.

 “Kina duhet të gjejë një rrugëdalje nga kjo. Kështu që unë mendoj se është shumë e dobishme që ata të jenë në gjendje të argumentojnë se virusi ka evoluar në një farë mënyre që e bën më të lehtë hapjen”, tha Linda Bauld, një profesoreshë e shëndetit publik në Universitetin e Edinburgut, sipas Guardian.

Kina ka përqindje relativisht të ulëta të vaksinimit dhe dozave shtesë, veçanërisht në mesin e të moshuarve vulnerabël - vetëm 40% e atyre mbi 80 vjeç kanë marrë injeksione përforcuese. Pothuajse askush nuk ka antitrupa natyralë nga infeksionet e mëparshme.

kine koronavirusi ne kine

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre