LIVE UPDATES
Bota

Evropa përpiqet të dorëzojë tanke në momentin "e rëndësishëm" për luftën në Ukrainë

Gjermania vendosi këtë javë të dërgojë 14 nga tanket e saj të fuqishëm Leopard 2 në Ukrainë – dhe të lejojë aleatët të dërgojnë furnizimet e tyre me këto tanke. Berlini tha se tanket do të dorëzohen deri në fund të marsit. Perëndimi tani është në garë me kohën për të dislokuar pajisjet.

27 Janar 2023, 18:47 Nga k.m.
Evropa përpiqet të dorëzojë tanke në momentin "e
Foto ilustruese

Rreth 80 tanke Leopard 2 të prodhimit gjerman do të dërgohen në Ukrainë në javët e ardhshme, sipas Berlinit, ndërsa Britania dhe Shtetet e Bashkuara po planifikojnë gjithashtu të dërgojnë dhjetëra tanke të sofistikuara luftarake. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës Henry Ridgwell, vendimi po shihet si një moment kyç në luftë - një moment që gjithashtu i tërheq vendet perëndimore më thellë në konflikt.

Gjermania vendosi këtë javë të dërgojë 14 nga tanket e saj të fuqishëm Leopard 2 në Ukrainë – dhe të lejojë aleatët të dërgojnë furnizimet e tyre me këto tanke. Berlini tha se tanket do të dorëzohen deri në fund të marsit. Perëndimi tani është në garë me kohën për të dislokuar pajisjet.

“Nëse shikoni tanket, është edhe çështja e sasisë. Siç u njoftua dje, unë do të zhvillojë bisedimet fillestare me industrinë e armëve për këtë çështje”, tha ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius.

Polonia, Spanja, Norvegjia dhe Finlanda kanë thënë se janë të gatshme të dërgojnë tanke Leopard. Gjermania tha të mërkurën se Ukrainës do t'i jepen rreth 80 mjete të tilla.

Përveç kësaj, Ukraina do të marrë 14 tanke britanike Challenger 2 dhe 31tanke amerikane Abrams. Trupat ukrainase do të duhet të kryejnë disa javë stërvitje për pajisje të ndryshme.

“Ukrainasit kanë dëshmuar se janë jashtëzakonisht të aftë për të thithur ndihmën ushtarake perëndimore. Por kjo kërkon kohë. Dhe koha nuk është në anën e tyre, duke pasur parasysh se pranvera është afër dhe pritet që Rusia të kryejë një ofensive madhore”, thotë John Lough, ekspert për Rusinë në organizatën Chatham House.

NATO-ja e komentoi vendimin për dërgimin e tankeve si një moment "të rëndësishëm".

“Ajo për të cilën Vladimir Putin po shpreson, dhe ka shpresuar gjatë muajve të fundit, është kërcënimi dhe frikësimi dhe më pas lodhja e evropianëve – veçanërisht për ndikimin që sanksionet kanë në ekonomitë e tyre – që të gjitha këto do të shkaktonin prishjen e unitetit transatlantik sipas Putinit. Por deri më tani, kjo nuk ka ndodhur. Ne kemi parë të kundërtën” thotë Angela Stent, eksperte për Rusinë në Universitetin Georgetown.

Kievi thotë se i duhen 300 tanke – dhe avionë luftarakë perëndimorë për të mposhtur pushtimin rus. A mund të jetë kjo pengesa e radhës për t’u kapërcyer nga Perëndimi?

“Do të ishte një tjetër masë përshkallëzuese. Por unë mendoj se për momentin, ajo që ata duan të bëjnë është të shohin se si Ukraina do të veprojë me tanket dhe më pas do të vlerësojnë për më tej”, thotë Ed Arnold me Institutin për Shërbimet Mbretërore të Bashkuara.

Perëndimi tani është investuar shumë në luftën në Ukrainë. Tanket e tij kryesore të betejës - të drejtuara nga ukrainasit - së shpejti do të shkojnë ballë për ballë me armaturën ruse në stepat e Evropës.

“Kjo mund të vazhdojë për një kohë shumë të gjatë. Rusët e kuptojnë këtë dhe ne mund të themi nga mesazhi i Putinit drejtuar shoqërisë ruse, se ai po e përgatit vendin për një luftë të gjatë. Pyetja që unë mendoj, megjithatë, nga ana e Perëndimit, është nëse qeveritë perëndimore janë të përgatitura të bëjnë të njëjtën gjë me shoqëritë e tyre”, thotë eksperti John Lough.

Armët perëndimore mund të ndihmojnë Ukrainën të dëbojë forcat ruse. Por lufta nuk do të përfundojë së shpejti – dhe vendosmëria e qeverive dhe e publikut do të vazhdojë të vihet në provë./VOA

lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh