LIVE UPDATES
Bota

'Mu kujtuan gjëra që nuk i harroj deri sot'/ 95-vjeçari 'ripërjeton' mes lotësh Aushvicin nëpërmjet realitetit virtual (VIDEO)

Aushvici është tani një memorial dhe një muze i hapur për publikun. Sot, dy milionë njerëz vizitojnë çdo vit për të mësuar rreth vrasjeve sistematike të hebrenjve, polakëve, romëve dhe grupeve të tjera.

27 Janar 2023, 17:12 Nga a.l
'Mu kujtuan gjëra që nuk i harroj deri sot'/
Manchem Haberman

ANGLI- Turneu i parë i realitetit virtual në Aushvic do të nisë në Mbretërinë e Bashkuar javën e ardhshme ndërsa të mbijetuarit e Holokaustit përshkruajnë emocionet që përjetojnë kampin nazist të vdekjes përmes VR. Menachem Haberman, 95 vjeç, u dërgua në Aushvic në një tren bagëtish në vitin 1944 dhe qau teksa rijetoi përvojën përmes realitetit zhytës virtual. Nëna dhe vëllezërit e motrat e tij u vranë në dhomat e gazit të kampit.

Ndjeva sikur u ktheva në të njëjtën kohë që nga fillimi. I pashë të gjitha ato gjëra dhe m'u kujtuan disa gjëra që nuk mund t'i harroj deri më sot.” tha ai. "

Bashkë-krijuesja e filmit, Miriam Cohen, 30 vjeç, tha se ajo e bëri The Triumph of the Spirit për të sjellë këtë përvojë, e cila mund të jetë kaq e fuqishme dhe e thellë, për të gjithë ata që nuk mund të ecin.

Miriam Cohen, drejtoreshë krijuese dhe bashkëthemeluese e Triumph of the Spirit, bën gjeste ndaj një pjesëmarrësi gjatë një turneu virtual në ish-kampin e përqendrimit Aushvic-Birkenau
Më shumë se 1,100,000 njerëz u vranë në Aushvic, një kamp përqendrimi dhe më vonë kamp vdekjeje në Poloni, i përdorur nga nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Aushvici është tani një memorial dhe një muze i hapur për publikun. Sot, dy milionë njerëz vizitojnë çdo vit për të mësuar rreth vrasjeve sistematike të hebrenjve, polakëve, romëve dhe grupeve të tjera.

Kur hungarezët aneksuan qytetin e tij të lindjes, Munkács, më 10 nëntor 1938, hebrenjtë e qytetit thuhet se "bekuan" "kthimin e sundimit hungarez". Megjithatë, komunitetet hebraike u persekutuan, u rrahën, u grabitën dhe u detyruan të bënin punë të detyruar. Babai i Menachem Haberman u dërgua në Frontin Lindor.

Në vitin 1944, Menachem dhe 20 anëtarë të familjes u dërguan në një apartament me dy dhoma në geto Munkács. Ata u deportuan muaj më vonë në kampin e vdekjes Aushvic-Birkenau, ku ai u nda nga familja e tij. Nëna dhe pesë vëllezërit e motrat e Menahemit u dërguan në dhomat e gazit, ndërsa motra e tij vdiq nga sëmundja, duke e lënë atë si anëtarin e fundit të familjes. Ai u dërgua në një marsh vdekjeje në janar 1945, ku vdiqën shumë miq të tij. Të mbijetuarit u dërguan në kampin e përqendrimit Buchenwald në Weimar, Gjermani. Ushqimi joadekuat, kushtet e këqija dhe ekzekutimet morën jetën e 56,545 nga 280,000 të burgosurit. Gjatë përvojës së realitetit virtual, Menachem tha se i kujtohej një zonë ku po kryheshin eksperimente mjekësore mbi të burgosurit dhe një mur ku njerëzit qëlloheshin. Ai qau teksa hoqi syzet e realitetit virtual.

manchem haberman

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh