LIVE UPDATES
Bota

Shqetësime për politizimin e gjyqësorit dhe zgjedhjet në Turqi, problem partia pro-kurde HDP

Gjykata Kushtetuese ka ngrirë fondet e saj shtetërore pasi ajo po shqyrton një çështje për mbylljen e Partisë Popullore Demokratike, HDP, për lidhje të dyshuara me rebelët kurdë, që luftojnë kundër shtetit turk. HDP i ka mohuar akuzat.

27 Janar 2023, 18:35 Nga k.m.
Shqetësime për politizimin e gjyqësorit dhe zgjedhjet në
Foto ilustruese

Gjykata Kushtetuese e Turqisë hodhi poshtë të enjten një kërkesë nga partia e dytë më e madhe opozitare, HDP, për të shtyrë një vendim për mbylljen e saj deri pas zgjedhjeve të përgjithshme turke, që do të mbahen në maj. Kritikët thonë se vendimi shton shqetësimet se presidenti Rexhep Tajip Erdogan po përdor gjyqësorin për të minuar opozitën përpara zgjedhjeve.

Me muzikë dhe valëvitje të flamujve, partia pro-kurde HDP nisi fushatën e saj me një koalicion partish të majta. Por këto nuk janë kohë të lehta për partinë e dytë më të madhe opozitare të Turqisë. Gjykata Kushtetuese ka ngrirë fondet e saj shtetërore pasi ajo po shqyrton një çështje për mbylljen e Partisë Popullore Demokratike, HDP, për lidhje të dyshuara me rebelët kurdë, që luftojnë kundër shtetit turk. HDP i ka mohuar akuzat.

Gjykata refuzoi të enjten një thirrje për të shtyrë çështjen deri pas zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale të 14 majit.

“Problemi më i madh ligjor është vetë ekzistenca a partisë. Pra, a do të mund të garojë ajo në zgjedhje apo jo? Kjo krijon shumë probleme, sepse udhëheqja aktuale e partisë dhe ish-drejtuesit e saj tani janë nën kërcënimin e një ndalimi nga politika”, thotë Ertugrul Kurkcu, kryetar nderi i partisë HDP.

Ish-kreu i HDP-së, Selahattin Demirtas, ndodhet tashmë në burg për një rast të cilin Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut e ka konsideruar të motivuar politikisht. Qeveria i ka mohuar këto akuza, duke thënë se gjykatat e vendit janë të pavarura.

HDP është rivali kryesor i partisë AKP të presidentit Erdogan në garën për të marrë numrin e madh të votave kurde në një fushatë që pritet të jetë e ngushtë.

“Erdogani sigurisht që do të dëshironte mbylljen e HDP-së. Kjo do të ishte mirë për të në zgjedhjet parlamentare, sepse atëherë ka të ngjarë që partia e tij AKP të fitojë më shumë vende në parlament”, thotë Mesut Yegen nga Instituti i Reformës.

Partia kryesore opozitare, Partia Popullore Republikane, CHP, po përballet gjithashtu me probleme ligjore. Kryebashkiaku i saj karizmatik i Stambollit, Ekrem Imamoglu, i cili konsiderohet si një kandidat i fortë presidencial, muajin e kaluar u dënua për fyerje të një zyrtari dhe tani përballet me një ndalim nga politika.

Grupet e të drejtave të njeriut paralajmërojnë se gjyqësori po bëhet gjithnjë e më shumë një mjet politik.

“Dy fushat ku qeveria ruan kontrollin dhe i jep vetes një avantazh të madh janë gjyqësori dhe vendimet gjyqësore, të cilat përdoren kundër opozitës në mënyrë arbitrare dhe kufizuese me synimin për ta mënjanuar atë dhe gjithashtu për të kontrolluar median”, thotë Emma Sinclair-Webb nga organizata Human Rights Watch.

Me Turqinë, që po përballet me inflacionin në rritje, sondazhet tregojnë se presidenti Erdogan, për herë të parë në dy dekada, përballet me një sfidë serioze në zgjedhje. Por frika është se në vend të votuesve, gjykatat mund të vendosin rezultatin e tyre.

“Nëse nuk ka sundim të ligjit, kjo do të varet nga dëshirat e Erdoganit. Kjo do të thotë se ata mund të jenë edhe më të ashpër”, thotë Mesut Yegen nga Instituti i Reformës.

Që nga viti 1950, Turqia ka mbajtur zgjedhje të lira dhe të drejta. Por partitë këtë vit po bëjnë thirrje që masat mbrojtëse elektorale të jenë përparësi pasi sondazhet sugjerojnë se këto mund të jenë zgjedhjet më të ngushta në dekada./VOA

gjykata kushtetuese

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh