LIVE UPDATES
Bota

'S'duhet të pranojmë atë që është e pafavorshme për Serbinë'/ Sekretari serb i mbrojtjes: Duhet ta kalojmë topin në fushën e Kosovës

Ai përmendi edhe deklaratën e shefes së diplomacisë gjermane, Analene Berbock, e cila tha se “BE-ja është në luftë”, e cila, sipas pretendimeve të tij, “vetëm se tregon se çdo logjikë e diplomacisë është e humbur, se nuk ekziston më as logjika e as profiti, por logjika e luftës, në të cilën shpesh merren vendime të paarsyeshme”. 

27 Janar 2023, 16:58 Nga a.l
'S'duhet të pranojmë atë që është e
Sekretari Serb i Mbrojtjes

SERBI- Sekretari shtetëror në ministrinë serbe të mbrojtjes, Nemanja Staroviç, ka thënë sot se Beogradi duhet të veprojë me mençuri dhe ta gjuaj topin në oborr e Prishtinës, duke mos thënë “jo”, por duke qëndruar në tryezën e bisedimeve. Staroviç ka pretenduar se në këtë moment është e nevojshme që Serbia të tregohet e mençur, të peshojë me kujdes çdo lëvizje dhe të mos lejojë rrethanat e tilla 'që të fajësohemi ne dhe të pësojmë', e që nuk do të thotë se duhet të pranojmë atë që është e pafavorshme për Serbinë.

Në aspektin taktik, ne duhet të jemi të mençur, ta vendosim topin në fushën e Prishtinës, duke mos thënë – jo edhe pikë, por duke qëndruar në tryezën e bisedimeve dhe duke përfituar nga fakti se në Perëndim është pjekur vetëdija se është me rëndësi që fillimisht të zbatohet ajo për të cilën është pajtuar, e ky është Asociacioni”, mundohet Staroviç që nëpërmes të televizionit në shërbim të Vuçiçit “TV Pink”, t’ju “hedhë hi në sy” opozitës serbe e cila tashmë u bë shumë e zëshme duke e akuzuar presidentin serb për tradhti, transmeton Paparaci.

Nëse ia dalim, Kurti do të jetë në pozitë të vështirë. Kurtit do ta ketë të vështirë, sepse politika e tij mbështetet vetëm në fushatën kundër Asociacionit. Ne si shtet nuk duhet të lejojmë të jemi pala që do të fajësohet për dështimin e nismës. Dhe që pas një vit ta kuptojmë se kemi një Serbi të shkatërruar, si rezultat i veprimeve të pamenduara mirë”, ka pretenduar ai.

Ai përmendi edhe deklaratën e shefes së diplomacisë gjermane, Analene Berbock, e cila tha se “BE-ja është në luftë”, e cila, sipas pretendimeve të tij, “vetëm se tregon se çdo logjikë e diplomacisë është e humbur, se nuk ekziston më as logjika e as profiti, por logjika e luftës, në të cilën shpesh merren vendime të paarsyeshme”. 

Ai gjithashtu shtoi presidenti serb Aleksandër Vuçiç me të drejtë ka theksuar shpejtësinë me të cilën kompanitë e huaja janë tërhequr nga tregu rus.

Kur flasim për ndërprerjen e investimeve dhe tërheqjen e kompanive, këtë duhet ta marrim seriozisht. Kjo nuk do të thotë se ne pranojmë gjëra të pafavorshme për Serbinë, por duhet të qëndrojmë në tryezë”, mendon Staroviç se do të kenë sukses për t’i tej zgjatur bisedimet deri në pafund./ Kosovaonline

nemanja staroviç

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët