LIVE UPDATES
Bota

Operacion ushtarak në SHBA, vritet lideri i shtetit Islamik në Somali

Operacioni vjen pasi Presidenti Biden ridislokoi qindra trupa amerikane në vend pasi paraardhësi i tij, Donald Trump, i tërhoqi ato. Megjithatë, ato forca thuhet se janë atje vetëm për të trajnuar ushtarë somalezë, në vend që të kryejnë operacione.

27 Janar 2023, 16:43 Nga a.l
Operacion ushtarak në SHBA, vritet lideri i shtetit Islamik në Somali
Operacion ushtarak

SHBA- Forcat amerikane kanë vrarë një udhëheqës të Shtetit Islamik, Bilal al-Sudani dhe 10 prej operativëve të tij në Somalinë veriore. Ai u vra pasi forcat speciale amerikane bastisën një kompleks shpellash të largët malore me shpresën për ta kapur.

"Al-Sudani ishte përgjegjës për nxitjen e pranisë në rritje të ISIS në Afrikë," tha Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin.

Ai gjithashtu dyshohet se financoi aktivitetet e grupit globalisht. Analistët thonë se fakti që trupat amerikane u dërguan me urdhër të presidentit Joe Bidento të vrasin ose kapin Sudanin, në vend që të përdorin një sulm me dron më pak të rrezikshëm, tregon rëndësinë e tij.

Operacioni vjen pasi Presidenti Biden ridislokoi qindra trupa amerikane në vend pasi paraardhësi i tij, Donald Trump, i tërhoqi ato. Megjithatë, ato forca thuhet se janë atje vetëm për të trajnuar ushtarë somalezë, në vend që të kryejnë operacione.

Vitet e fundit, grupi i Shtetit Islamik thuhet se ka zgjeruar aktivitetet e tij në disa vende afrikane, duke përfshirë Mozambikun dhe Republikën Demokratike të Kongos. Megjithatë, Shteti Islamik është një grup relativisht i vogël në Somali, me grupin e lidhur me Al-Kaedën, al-Shabab shumë më të spikatur - ai kontrollon shumë zona jugore.
Para se t'i bashkohej Shtetit Islamik, Sudani dyshohet se ka bërë punë operative për al-Shabab, duke ndihmuar me trajnimin e luftëtarëve, raportojnë mediat e huaja. 

Ai akuzohet se ka luajtur një "rol financiar me aftësi të specializuara që e bënë atë një objektiv të rëndësishëm për veprimet kundër terrorizmit të SHBA", tha një zyrtar anonim amerikan për agjencinë e lajmeve AFP.
Operacioni për të shënjestruar Sudanin thuhet se ka marrë muaj për të planifikuar./ Dosja.al

bilal al-sudani

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët