LIVE UPDATES
Bota

34 orë debat/ Rrëzohet mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë greke, 156 deputetë votojnë kundër

Në veçanti, Kyriakos Mitsotakis i bëri thirrje zotit Tsipras që të japë shpjegime për tre raste konkrete, ndërsa në të njëjtën kohë i bëri thirrje presidentit të SYRIZA-s të përgjigjet nëse partia e tij është financuar nga regjimi i Maduros.

27 Janar 2023, 16:35 Nga a.l
34 orë debat/ Rrëzohet mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë greke,
GREQI

GREQI-Përpjekja e SYRIZA-s për të sfiduar unitetin e qeverisë në Parlament dështoi, pasi mocioni i mosbesimit u refuzua me 156 vota kundër dhe 143 pro. Mediat greke raportojnë se, në total votuan 299 deputetë, ndërsa mungonte deputeti i pavarur Christos Patsis. Debati i mosbesimit zgjati 34 orë, një nga më të gjatat, siç bëri të ditur kryetarja e Kuvendit, që janë zhvilluar për mocionet përkatëse të mosbesimit.

Më parë, kishte pasur një konflikt të ashpër kokë më kokë midis Kyriakos Mitsotakis dhe Alexis Tsipras për mbikëqyrjen dhe një mori çështjesh të tjera. Kryeministri i bëri thirrje zotit Tsipras që të përgjigjet për lajmet e rreme në rastin e 38 emigrantëve në Evros, të zbulojë se ku shkuan paratë në rastin me zotin Kalogritsa si dhe për krahasimin e kursit ekonomik të vendit nën SYRIZA dhe nën SW. “Sa është rritja në vitet që ne sundojmë? Dyfishi dhe trefishi i mesatares europiane”, tha kryeministri.

Në veçanti, Kyriakos Mitsotakis i bëri thirrje zotit Tsipras që të japë shpjegime për tre raste konkrete, ndërsa në të njëjtën kohë i bëri thirrje presidentit të SYRIZA-s të përgjigjet nëse partia e tij është financuar nga regjimi i Maduros.

Unë zoti Tsipras i kam dhënë me guxim përgjigjet për çështjen e survejimit dhe përgjigjet e mia gjykohen. Pres tani të më sqaroni për 3 raste. Grekët presin një falje publike për shpërqendrimin e vendit në të cilin ju morët drejtimin me vdekjen e supozuar të Marias së vogël. Nuk ke thënë asnjë fjalë. Ju vetë dhe të gjithë kuadrot tuaja drejtuat një ngjarje të rreme. Pse e dinim se nuk kishte Maria të vogël? Sepse ne kemi shërbime inteligjente që mund të na ofrojnë informacione të tilla. Nuk e kuptoni se duke përqafuar lajme të tilla false po bëni lojën e Turqisë? Çfarë jeni ju gjithsesi? Naive apo e rrezikshme? Sot, drejtuesit tuaj nuk mund të pretendojnë se gardhi pengues në Evros shkel ligjin ndërkombëtar. Drejtuesit tuaj nuk lejohen të përhapin lajme të rreme kundër forcave të armatosura që ruajnë kufijtë tanë. Kështu që në një moment do t'ju duhet t'i përgjigjeni pyetjes: do ta rrënoni gardhin apo do të vazhdoni ta ndërtoni?'', tha ai në Kuvend. 

Konkretisht, z. Mitsotakis gjatë fjalës së tij në Kuvend i është drejtuar zotit  Tsipras  dhe e ka pyetur se ku i ka gjetur emrat që ka përmendur dhe siç tha ai i përmban letra e presidentit të ADAE-së, Christos Rammos. “Po ju pyes diçka të thjeshtë zoti Tsipras. Në letrën sekrete që zbuluat, kishte emra apo jo?”, pyeti kryeministri dhe vijoi duke thënë se “dhe unë ju pyes pse nuk kishte emra në letrën që më dërgoi zoti Rammos”.

Në atë moment fjalën e mori kreu i opozitës zyrtare, Alexis Tsipras, i cili nga vendi tha: “Zoti Rammos po i përgjigjej letrës që kam dërguar më 28/12, e cila përmbante emra konkretë. Ai kishte referencë për emra të veçantë që lidheshin me letrën që i dërgova më 28/12, zotit Mitsotakis. Mos u mundoni të luani shoqëruese të nuses këtu, zoti Mitsotakis. Ju do të përgjigjeni në pyetjet që ju bëj dhe nuk do të bëni pyetje, ju jeni i akuzuari”.

Ndërsa kreu i qeverisë greke iu përgjigj se për këtë arsye ai nuk kishte emra konkrete. 

mocioni i mosebesimit ne greqi

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët