LIVE UPDATES
Bota

Zgjedhjet në Kosovë, çfarë ndodhi në 10 ditët e fushatës në vend, akuzat mes kundërshtarëve dhe masat anti-Covid që

12 Shkurt 2021, 13:21 Nga DOSJA
Zgjedhjet në Kosovë, çfarë ndodhi në 10

KOSOVË- Zgjedhet e parakohshmë parlamentare janë një nga ngjarjet më kryesore të këtij viti në Kosovë. Zgjedhjet e parakohshme u vendosën për shkak se qeveria e udhëhequr nga Avdullah Hoti u shpall anti-kushtetuese. Data 14 shkurt e zgjedhjeve u shpall nga presidentja Vjosa Osmani. Në Kosovë janë 4 kandidatë për Kryeministër dhe 2 kandidatë për President. Kandidatët për kryeministër janë: Avdullah Hoti nga Lidhja Dmokratike e Kosovës, Albin Kurti nga Lëzivja Vetëvendosje, Enver Hoxhaj nga Partia Demokratike e Kosovës dhe Fatmir Limaj nga NISMA Socialdemokrate, ndërsa kandidatët për president janë: Vjosa Osmani nga Nisma Vjosa dhe Ramush Haradinaj nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës. Për shkak se janë zgjedhje të parakohshme, fushata elektorale në Kosovë zgjadhi 10 ditë që nga data 3 shkurt deri në ditën e sotme 12 shkurt.

Por çfarë ndodhi në Kosovë gjatë 10 ditëve të fushatës elektorale?  

Që nga nisja e fushatës në datë 3 shkurt të gjitha partitë dhe liderët e tyre kanë sulmuar dhe akuzuar kundërshtarët politikë në mënyrë që të fitojnë popullaritet. Duke filluar nga Albin Kuri dhe Vjosa Osmani që të gjitha akuzat e tyre i lëshuan drejt qeverisë aktuale të Kosovës. E njëjta gjë ndodhi edhe me LDK-së e Mustafës dhe Hotit, të cilët nuk i kursyen gjithashtu akuzat kundër VV-së dhe Kurtit. Ndërsa nga ana e Hoxhajt të PDK-së kishte një “luftë” tjetër me Limajn e NISMËS-së, të cilët gjithashtu nuk i lanë gjë pa thënë njëri-tjetrit. Ndërkohë shumë ndryshe ishte situata mes dy kandidatëve për President, ku secili prezantuan programet e tyre por nuk hodhën akuza për drejt kundërshtarëve.

A u respektuan masat anti-Covid në Kosovë gjatë fushatës elektorale? 

Marshimet dhe tubimet nga subjektet politike në vend nuk pyetën farë për masat pandeminë që është vendi. Të gjithë kandidatët për Kryeministër premtuan shumë për programin e tyre të përballimit të pandemisë, por asnjëri nga ata nuk i respektoj rregullat e vendosura anti-Covid. Fushatat elektorale ishin të gjitha të tej mbushura me njerëz dhe pa respektuar distancës sociale apo mbajtur maskën, të cilat janë “armët kryesore” të luftës kundër Covid. Por për këtë gjë subjektet politike nuk ngelën “pa ndëshkuar”. Inspektoriati në Prishtinë ka gjobitur të gjitha partitë politike që thyen masat anti-Covid me 2 mijë euro secila. Partitë e gjobitura janë VV, NISMA, LDK, AAK dhe PDK-ja.

(I.A/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

diaspora diaspora zgjedhjet ne kosove zgjedhjet ne kosove

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra