LIVE UPDATES
Bota

Pallati Mbretëror i Putin, ndërtuesit flasin për luksin, mykun dhe muret e rreme

12 Shkurt 2021, 12:02 Nga DOSJA
Pallati Mbretëror i Putin, ndërtuesit flasin për luksin, mykun

RUSI–  Pallati misterioz i Putinit që u shfaq në një video virale nga lideri rus i opozitës Alexei Navalny, dukej se ishte plot lukse të dhuruara Presidentit Vladimir Putin nga miqtë e tij të pasur. Por më pas TV rus transmetoi një reportazh krejt tjetër.

U zhduk dekori argëtues i pallatit, i zëvendësuar në vend me mure betoni të zhveshur. Prona dukej sikur po rindërtohej plotësisht, duke ngritur pyetje se çfarë saktësisht po ndodhte në pronë.

Videoja e Navalnyt ka arritur 110 milion klikime që nga publikimi i saj. Kremlini mohon me forcë pretendimet e pallatit dhe Presidenti Putin e ka etiketuar atë “të mërzitshëm” dhe një përpilim dhe montazh. Që nga ajo kohë, Navalny  është burgosur ndërsa ishte duke u rikuperuar nga një sulm i agjentit nervor në një spital të Berlinit.

Por BBC  ka biseduar me disa ndërtues të cilët thonë se ata kanë punuar në vendin e pallatit midis 2005 dhe 2020, duke e ndërtuar dhe duke e rinovuar atë. Ata konfirmuan shumë nga akuzat në videon Navalny, duke përfshirë që pallati po rindërtohej pjesërisht për shkak të një infektimi të mykut.

Stanislav (jo emri i tij i vërtetë) tha se ai kishte ardhur për të punuar në vendin e ndërtimit në vendpushimin e Detit të Zi Gelendzhik në vjeshtë 2018. Pallati kishte shumë mbetje të dekorit luksoz të treguar në filmin e Navalny, por mobiljet ishin zhdukur kryesisht.

Problemi i mykut u shfaq në video dhe Navalny pretendoi se pallati po i nënshtrohej rindërtimit për shkak të tij. Dy ndërtues thonë se e panë vetë mykun.

“Muret dhe tavanet ishin të mbuluara me myk. Thjesht myk i zakonshëm, jeshil. Në vende edhe të zeza. Kishte prekur të gjithë ndërtesën. Ne ishim të tronditur,”– i tha Stanislav BBC.

Pallati u ndërtua duke përdorur pllaka gipsi të bashkangjitura në muret kryesore dhe kallëpi u shfaq midis mureve të betonit dhe plasterit. Një ndërtues tjetër, Igor, tha se ai kishte shkuar për të punuar në pallat në 2017 dhe se deri atëherë myku nuk ishte përhapur përtej katit të poshtëm të tokës.

Kur vizitoi pronën në vjeshtën e vitit 2011, një ndërtues me të cilin foli BBC tha se përshtypja e tij e parë ishte se ishte sikur po ndërtoheshin piramidat egjiptiane.

“Unë llogaris rreth 1,500 njerëz që punuan në vendin e ndërtimit në atë pikë. Kishte rusë, Uzbekë, kishte ushtarë. Kishte një nxitim për ta përfunduar atë.“- tha ai.

Një tjetër punëtor tha se të gjitha shenjat e ndërtimit ishin të kamufluara kështu që ato nuk mund të dalloheshin nga deti. “Të gjitha strukturat prej betoni dhe metali kishin kodra, pemë, bar dhe shkëmbinj të pikturuar mbi to për t’i mbuluar ato, për t’i bërë ato të shkriheshin me peisazhin.”

 

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota presidenti rus vladimir putin presidenti rus vladimir putin

Sondazh

Poll

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari