LIVE UPDATES
Bota

Analiza e FP: Ka ardhur koha të mendojmë për një botë pa Vladimir Putin

12 Shkurt 2021, 12:08 Nga DOSJA
Analiza e FP: Ka ardhur koha të mendojmë për një botë

RUSI– Presidenti Vladimir Putin ka qenë udhëheqësi i Rusisë që prej viti 2000, kur ishte vetëm 48 vjeç. Një brez i tërë i të rinjve rusë, nuk ka njohur ndonjë udhëheqës tjetër. E megjithatë, një Putin tanimë i plakur, duket i vetëdijshëm për vdekshmërinë e tij, dhe po merr masa për të siguruar stabilitetin që ai solli në Rusi edhe kur të mos jetë më në këtë botë.

Në Perëndim ai perceptohet si një autokrat i pamëshirshëm, qëllimi i vetëm i të cilit është të sigurojë pushtetin e vet personal, ndërsa pasuron veten dhe aleatët e tij.

Qasja më këmbëngulëse që Rusia ka pasur nën sundimin e tij, si në periferinë e saj të menjëhershme, ashtu edhe në skenën ndërkombëtare, është parë si një agresion i hapur, me qëllimin përfundimtar rimarrjen e territoreve të humbura gjatë rënies së Bashkimit Sovjetik.

Tek këto perceptime ka disa të vërteta, por edhe disa shtrembërime. Sigurisht, Putini ka përdorur të gjitha mjetet që ka në dispozicion, përfshirë kërcënimet, ndjekjet penale dhe dhunën për të siguruar qëndrimin e tij në pushtet, ndërsa ka grumbulluar një pasuri të madhe.

Por në nivelin shtetëror, këto veprime janë më shumë një mjet drejt një qëllimi, sesa vetë qëllimi. Para ngjitjes së Putin në pushtet, Rusia e viteve 1990, shihej gjerësisht si një shtet gangsterësh, ku oligarkët që kishin zhdukur kufijtë midis biznesit legjitim dhe ndërmarrjes kriminale, talleshin me shtetin dhe përdornin lidhjet e tyre politike për të plaçkitur ekonominë kombëtare.

Putin nuk i dha fund korrupsionit, por ai pohoi epërsinë e shtetit dhe interesave të tij mbi gjithçka tjetër, përfshirë synimet e oligarkëve dhe vetë ligjit. Tani territori kontrollohet

nga njerëzit e Putinit, dhe lufta midis oligarkëve menaxhohet dhe mbahet kryesisht larg vëmendjes së publikut.

Së bashku me bumin e çmimeve të naftës në vitin 2000, kufizimi i korrupsionit dhe ripërtëritja e biznesit mundësoi një bum ekonomik, që e transformoi jetën e rusëve të zakonshëm pas dëshpërimit të viteve 1990, dhe hodhi bazat e popullaritetit të Putinit.

Por së bashku me këtë erdhën një sërë veprimesh të rrezikshme, të cilat synojnë të sigurojnë ato që Rusia i sheh si interesat e saj kryesore të sigurisë, përfshirë qasjen në Detin e Zi dhe hegjemoninë në rajonin e Kaukazit. Putini nuk është përgjegjës vetëm për hartimin e politikave të jashtme dhe të brendshme të Rusisë.

Ai drejton një grupim të palëve të interesuara, që përfshin udhëheqësit e biznesit, ‘silovikët’ e forcave të armatosura dhe shërbimeve të sigurisë, si dhe manjatët rajonalë. Putin dhe rrjeti i tij përfitojnë drejtpërdrejt nga postet e tyre. Por edhe rrjeti më i gjerë i palëve të interesuara, dëshiron të mbetet në pushtet dhe të ruajë qasjen e tij në burimet e shtetit, pavarësisht nëse Putini do vijojë të jetë apo jo në krye.

Udhëheqja ruse, po synon të vendosë një stabilitet politik afatgjatë, që do t’i pengonte liderët e ardhshëm të prishin ekuilibrin që kanë krijuar ata. Nga perspektiva patriotike e Putinit, kjo do ta shpëtojë Rusinë nga një lider tjetër i dobët si ish-presidenti Boris Jeltsin, që do të lejonte dobësimin nga brena të Rusisë.

Mekanizmi kryesor për sigurimin e kësaj vazhdimësie janë ndryshimet e fundit kushtetuese që janë duke u miratuar, të cilat krijuan një ndryshim elegant por gjithsesi të konsiderueshëm të qeverisjes. Për shembull, sipas kushtetutës së re, Duma (parlamenti rus) ka tashmë kompetencën ekskluzive për të emëruar një seri anëtarësh kabineti të fokusuar në politikën e brendshme dhe politikat ekonomike.

Ndërkohë, presidenca merr kompetenca më të qarta në emërimin e një pjese të kabinetit që merret me politikën dhe sigurinë e jashtme. Me një rëndësi të ngjashme është roli në rritje i të ashtuquajturit Këshilli i Rusisë, përfshirë Këshillin e Sigurimit dhe Këshillin e Federatës që përfaqëson rajonet e Federatës Ruse.

Miratimi i këtyre ndryshimeve, do ta çojë Rusinë drejt një forme udhëheqjeje që mbështetet më shumë mbi një konsensus midis aktorëve kryesorë, sesa tek një politikë e diktuar nga një njeri i vetëm. Ky ndryshim kërkon jo vetëm ndryshimin e ligjeve, por edhe të kulturës politike.

Gjithashtu ky proces ka nevojë për një themel të caktuar të stabilitetit, në vend të një sistemi të ndërtuar rreth lidhjeve dhe karizmës së një njeriu. Kjo ka nënkuptuar një zgjatje të kohës së qëndrimit në detyrë të Putinit, për të lehtësuar tranzicionin dhe reformën drejt një epoke post-Putin.

Duke pasur parasysh historinë e Rusisë dhe realitetin e dinamikës së saj të brendshme, është plotësisht e mundur që largimi i Putinit nga skena, qoftë me një pensioni real apo përmes vdekjes, do të shkaktojë një konkurrencë të ashpër brenda elitave ruse.

Udhëheqësit politikë, oligarkët dhe zyrtarët e shquar të sigurisë, kanë luftuar në heshtje për pushtet nën sundimin e Putinit. Por pa personalitetin e tij të fortë dhe fuqinë e centralizuar që ai mishëron, konfliktet të tilla rrezikojnë që të përçajnë organet qeveritare ruse dhe të sjellin më shumë ngërçe sesa në konsensus.

Duke pasur parasysh kompleksitetin e këtij transformimi politik, mungesa e kuptimit të strukturave udhëheqëse ruse nga administratat perëndimore paraqet disa sfida të rëndësishme.

Perëndimi duhet të nisë të marrë parasysh se si do të duket një Rusi pa Vlaidmir Putin, duke analizuar në detaje sistemin e ri, dhe duke parë mundësitë për të kultivuar dhe mbështetur njerëzit brenda këtyre strukturave të fuqisë, të cilët mund ta drejtojnë Rusinë në një kurs më të favorshëm për interesin e SHBA-së.

Në funksion të këtij qëllimi, Shtetet e Bashkuara duhet të jenë jashtëzakonisht përllogaritëse në zbatimin e sanksioneve kundër anëtarëve të qeverisë ruse, dhe të jenë mjaft fleksibël për të lehtësuar ose eleminuar ato si një shenjë e mirëbesimit.

Zbatimi i sanksioneve është përdorur masivisht vitet e fundit, dhe rrezikon të tjetërsojë një brez të ardhshëm liderësh që e ndiejnë veten si më të afërt me Perëndimin. Shtetet e Bashkuara duhet të jenë të ndërgjegjshme, se ndryshimet e ardhshme mbi mënyrën se si qeveriset Rusia dhe kush e udhëheq, janë më së shumti dy dekada larg. Ndaj Uashingtoni duhet të punojnë jo vetëm për ballafaqimin me Moskën sot, por edhe me udhëheqësit e së ardhmes.

Shkruar nga Jeff Hawn &Sim Tack “Foreign Policy

 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota vladimir putin vladimir putin

Sondazh

Poll

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave