LIVE UPDATES
Bota

‘Ne jemi të dëshpëruar për kontakt njerëzor’, njerëzit që shkelin rregullat për të patur marrëdhënie inti

12 Shkurt 2021, 12:24 Nga DOSJA
‘Ne jemi të dëshpëruar për kontakt

BRITANI– Për gati 12 muaj, beqarët nuk kanë qenë në gjendje të krijojnë marrëdhënie të reja. Me shanset e tyre për të krijuar një familje ose për të gjetur dashurinë që shkon larg, shumë tani po i injorojnë rregullat, citon një shkrim i The Guardian.

Menjëherë pasi bllokimi i parë ishte i mjaftueshëm për të lejuar të huajt të takoheshin jashtë, Rosie, 35, një redaktore me qendër në Londër, u bashkua me një burrë për një takim të parë në Hampstead Heath.

 ‘Unë solla pak verë me vete, por gotat janë në banesën time, rreth cepit.  E takoja vetëm një orë. Edhe në kohë normale, unë nuk do të isha gati për këtë “. – tha ajo.

Ajo nuk mund të jetë plotësisht e sigurt nëse ai po sugjeronte një pije të paligjshme ose një takim shumë të shpejtë, por nuk ishte një dilemë, të paktën. “Ndoshta feromonet e njerëzve janë bërë qesharake,” – thotë Rosie, “ose ndoshta unë kam fshehtas Covid dhe nuk mund të nuhas askënd si duhet, por unë kam pasur më shumë frigorifer që digjej në supermarket sesa kam në një takim. Unë kam bërë seks vetëm katër herë që nga marsi. ”

Për gati një vit, jepen ose merren rregullat e paraqitura për të luftuar përhapjen e koronavirusit në Angli, seksi midis njerëzve beqarë, ose çifteve të vendosura që nuk bashkëjetojnë, në të vërtetë ka qenë ose i paligjshëm, ose kundër rregulloret, ose lejohen vetëm jashtë. Për t’i dhënë asaj një sens të shkallës, 40% e njerëzve duke u rritur në 71% në mesin e të rinjve 16 deri në 29 vjeç nuk jetojnë në çift.

Si rezultat, biseda me njerëzit beqarë për jetën e tyre seksuale që nga fillimi i pandemisë është një labirint, një kontroll i vazhdueshëm midis asaj që u lejua dhe asaj që ndodhi në të vërtetë, e treguar në një seri sekuencash të çuditshme, të ngjashme me ëndrrat, nga ato intensive , romanca të shqetësuara të prera nga rrethanat globale, përmes keqpërdorimeve të heshtura të thithura nga vakumi në të cilin filluan, deri në takime pa gjak, të ngurta në parqe komunale ose supermarkete lokale. Likeshtë si të lexosh një histori të shkurtër të treguar nga Leo Tolstoy një minutë dhe Ian McEwan në tjetrën. Siç shprehet Rosie: “Parku nuk është thjesht një vend seksi”.

Anna, 32 vjeç, një menaxhere e llogarive në Mançester që hyri në vitin 2020 beqare, duke u shoqëruar, duke u argëtuar shumë, përshkruan pajtueshmërinë totale në fillim të bllokimit: “Na thanë që mund të zgjasë vetëm tre javë, dhe është mirë të mos shkosh në një datë për tre javë. Por unë pothuajse mund ta dëgjoj atë duke hedhur duart lart, poshtë vijës telefonike. Ky është gati një vit. Ju nuk mund të shkoni për një vit pa eksploruar atë anë të vetes. ”

Gordon, 43 vjeç, një trajner, përshkruan miqtë e vetëm të ndarë në dy kampe, ata që vendosin gjithçka në pritje, dhe ata që kryejnë marrëdhënie seksuale. Anna tani është në një marrëdhënie rastësore, por “rastësore” nuk nënkupton më të lumtur. “Ju akoma dëshironi ta bëni atë sa më të sigurt të jetë e mundur”,- thotë ajo. “Pra, ju jeni duke bërë marrëveshje për sa njerëz të tjerë po shikon ai person; idealisht, ju jeni vetëm duke parë njëri-tjetrin Ashtë një negociatë e vazhdueshme. Exhashtë rraskapitëse ”.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota koronavirusi ne bote koronavirusi ne bote

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE