LIVE UPDATES
Bota

BE i mbyll ‘dyert’ Rusisë mbi vaksinën Sputnik: Ju nuk jeni pjesë e strategjisë sonë

12 Shkurt 2021, 11:53 Nga DOSJA
BE i mbyll ‘dyert’ Rusisë mbi vaksinën Sputnik: Ju nuk

BRUKSEL– Komisioni Evropian vendosmërisht thotë se vaksina ruse Sputnik V nuk është pjesë e strategjisë së vaksinimit të BE, dhe as përfshirja e saj në strategji nuk është diskutuar.Shtohet se prodhuesi rus i vaksinës Sputnik V është në kontakt me Agjencinë Evropiane të Barnave në lidhje me vlerësimin e kësaj vaksine.

“BE ka një treg për vaksinat që i nënshtrohen kushteve të rrepta dhe të cilave vaksinat mund t’u vijnë, pavarësisht nga vijnë, për sa kohë që plotësojnë kriteret. Nga ana tjetër, ekziston një strategji e vaksinimit nga të cilat u zgjodhën ndërmarrjet dhe u nënshkruan kontratat e vaksinave, dhe ne nuk jemi në bisedime me prodhuesit e Sputnik V rreth përfshirjes në strategjinë tonë “,- thotë zëdhënësi i Komisionit Evropian, Eric Mamer.

Komisioni Evropian shton se vaksinat që janë pjesë e strategjisë së BE nënkuptojnë procesin e investimeve të BE-së në zhvillimin e vaksinave dhe kapaciteteve prodhuese në territorin e BE-së.

Në të njëjtën kohë, theksohet se shtetet anëtare kanë mundësinë të bien dakord në mënyrë bilaterale për marrëveshjet me prodhuesit e vaksinave që nuk janë të mbuluara nga strategjia e BE dhe të marrin përgjegjësinë për përdorimin e këtyre vaksinave ekskluzivisht në territorin e tyre, raporton B92.

Duhet të kujtojmë se Bashkimi Evropian u gjend në një problem kur u njoftua se kompania AstraZeneca, nga e cila ata kryesisht urdhëruan vaksinat e koronavirusit, nuk do të ishte në gjendje të përmbushte planin e premtuar dhe të rënë dakord.

Pas luftës verbale të Brukselit dhe drejtuesve të kompanisë në lidhje me atë, kur dhe pse gjërat u bllokuan në atë zinxhir, Rusia ndërhyri në histori, dmth kompania prapa zhvillimit të vaksinës ruse Sputnik V, e cila i ofroi Brukselit që t’i siguronte BE-së me 100 milion doza të vaksinave.

Instituti gjerman “Paul Ehrlich” reagoi menjëherë ndaj ofertës ruse, nga ku u njoftua se ata tashmë janë në kontakt me Rusinë në lidhje me regjistrimin e vaksinës kundër koronavirusit “Sputnik V” në Bashkimin Evropian.

Deri më tani nuk ka pasur asnjë pozicion zyrtar të organit përgjegjës për vendimin përfundimtar të Komisionit Evropian dhe besohet se njoftimi i sotëm forcoi pozicionin e BE-së se nuk dëshiron vaksinën ruse.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota vaksina sputnik v vaksinimi ne be vaksina sputnik v vaksinimi ne be

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE