LIVE UPDATES
Bota

Zgjedhjet në Kosovë, ku do të mbyllin fushatën partitë politike në ditën e fundit

12 Shkurt 2021, 13:10 Nga DOSJA
Zgjedhjet në Kosovë, ku do të mbyllin fushatën partitë

KOSOVË– Në mesnatë mbyllet fushata për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 14 shkurtit. Partitë politike deri në mesnatë kanë kohë që t’i bindin votuesit e regjistruar që të mbështesin subjektet e tyre. E shtuna ndërkaq, është heshtje zgjedhore. Gazeta Express sjell përmbledhjen, si do ta përmbyllin fushatën të gjitha partitë politike.

Më 14 shkurt qytetarët do t’iu drejtohen kutive të votimit për të votuar kandidatët e tyre të preferuar për deputetë si dhe kryeministrin e ardhshëm të Kosovës. Përgjatë 10 ditëve, subjektet politike kanë shpalosur programet e tyre para elektoratit në secilin pjesë të Kosovës.

Por, si do ta përmbyllin partitë fushatën. Gazeta Express sjell listën:

Lëvizja Vetëvendosje:

Prej orës 12:30 Kandidatët e LVV-së kanë dalë në lagjet e sheshet e Prishtinës. Takimi me gazetarët në sheshin “Nëna Terezë”.

Në aktivitete në Prishtinë do të jenë Kandidati për Kryeministër Albin Kurti, ud. Presidentit Vjosa Osmani shoqëruar nga kandidatët për deputetë.

LVV ka njoftuar se në ora 14:00 do të jenë në qytetin e Lipjanit.

Në ora 16:30 do të vizitojnë lagjet 028 dhe 029 në Fushë Kosovë.

Partia Demokratike e Kosovës:

Kandidati i PDK-së për kryeministër, Enver Hoxhaj sot do të vizitojë Vushtrrinë dhe Podujevën.

Në ditën e fundit të fushatës, Hoxhaj do të jetë në ora 16:00 në Vushtrri ndërsa në ora 17:30 në Podujevë.

Lidhja Demokratike e Kosovës:

Lidhja Demokratike e Kosovës me kandidat për kryeministër, Avdullah Hotin e kabërë të ditur agjendën për sot  në ditën e fundit të fushatës.

“Ju njoftojmë që mbyllja e fushatës së LDK-së do të jepet live në faqen zyrtare të LDK-së dhe kandidatit tonë për Kryeministër, Dr. Avdullah Hoti në orën 18:00, ndërsa live do të jepet edhe në: Në Prishtinë, në led monitorin mbi Hotel Grand; Në Ferizaj, oborri i Rest. “Kruja” lagjja Dardania; Në Pejë, në led monitorin në hyrjen e qytetit, te rreth-rrotullimi Kastrati; Live në T7 dhe Kanal10 në orën 18:00, ndërsa në RTV 21 në orën 19:40; Po ashtu live do të jepet edhe në qendrat tjera ku ndërkohë do t’i përcjellim lokacionet e sakta”, -thuhet në njoftim.

Tashmë, Hoti ka bërë të ditur se është duke pirë kafe me kandidatët e Prishtinës nga ku subjekt për deputet të Kuvendit të Kosovës.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës:

Partia që udhëhiqet nga Ramush Haradinaj për sot ka  disa aktivitete.

Në ora 11:00, AAK ka mbajtur takim zgjedhor në Lipjan, ndërsa në ora 13:00 në Podujevë.

Aleanca ndërkaq përmbyllë fushatën zgjedhore në Prishtinë sot në ora 16:00.

NISMA Socialdemokrate:

Partia që udhëhiqet nga Fatmir Limaj ka njoftuar sot se tubimi përmbyllës i tyre do të mbahet në Prizren.

Sipas njoftimit të Nismës, tubimi do të mbahet në ora 17:00, në Sallën e Sportit të shkollës “Fadil Hisari” në Prizren.

Përgjatë 10 ditëve, subjektet politike kanë shpalosur programet e tyre para elektoratit në secilin pjesë të Kosovës.

Siç njofton Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) numri i Qendrave të Votimit në të gjithë vendin është 888 me gjithsej 2 mijë e 382 vendvotime. Gjatë periudhës së aplikimit, KQZ-ja ka pranuar gjithsej 130 mijë e 168 aplikacione për regjistrim. Pas vlerësimit të aplikacioneve janë aprovuar 102 mijë e 100 aplikacione, ndërsa janë refuzuar 28 mijë e 68 aplikacione.

Arsyet e refuzimit janë të ndryshme, por pjesa më e madhe e tyre, 15 mijë e 933 aplikues janë refuzuar për shkak se kanë dërguar vetëm formularin e aplikimit për regjistrim, ndërsa 11 mijë e 164 aplikues janë refuzuar për shkak se nuk i kanë dëshmuar ose identitetin ose kriterin e zotësisë juridike dhe ose aplikacionet për regjistrim kanë qenë të panënshkruar.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

diaspora diaspora zgjedhjet ne kosove me 14 shkurt zgjedhjet ne kosove me 14 shkurt

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE