LIVE UPDATES
Aktualitet

VIDEO/ “Ndihem e kërcënuar”, u tentua të arrestohej, aktivistja Kalaja: Efektivët më tërhoqën zvarrë, më rrethuan g

2 Dhjetor 2019, 22:12 Nga DOSJA
VIDEO/ “Ndihem e kërcënuar”, u tentua të arrestohej,

TIRANË– Adriana Kalaja, juristja dhe aktivistja e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit ka reaguar pas publikimit të videos ku shihej se si policia kishte rrethuar mjetin e saj ndërsa të gjith aktorët kishin dalë në mbrojtes të zonjës duke filmuar.

Në një video të publikuar nga faqja “Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit”, Kalaja tregon se çfarë ka përjetuar në ato momente që është rrethuar nga policia. Kalaja e quan shtetin tonë kriminal, ndërsa shton se ndihet e frikësuar dhe e kërcënuar.

Ajo shpjegon se si efektivët e ka tërhequr zvarrë për ta fuutr brenda në makinën e policisë dhe shton se nuk kishin asnjë lloj dokumentiacioni për ta shoqëruar në komisariat. Në fund, Kalala shprehet se ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj nuk duhet të merret me denoncuesit por me ata që vjedhin ndihmat.

Nga ky shtet kriminal janë gjëra më se normale. Kur tidenoncin një abuzim dhe vjedhje dhe shteti të vihet pas. Nuk kapet hajduti por intimidohet denoncuesi. Siç e patë dhe vetë unë u largova nga sheshi i teatrit dhe u bahskova me familjen time. Dhe rrethohem nga dy makina, njëra e policisë ndërsa tjera në mënyrë krejt të jashtëligjshme, civile.

Më thuhet se duam të komunikojmë. Hapa xhamin të komunikoja pasi i thashë se po flas me avokatin. Pasi hapa xhamin, futën dorën në mënyrë të dhunshme për të më futur në makinën e policisë, për të më shoqëruar në komisariat në një kohë që i kërkova disa herë fletën e shoqërimit. Në një shtet demokrati një njeri shoqërohet në bazë të rregullave me një dokumentacion zyrtar.

Vijnë gjashtë persona që mund të jenë edhe grabitës, me uniformë policie dhe ai thotë unë do të të shoqëroj në komisariat. Për fatin timë të mirë, por që nuk mund të ndodhe oafundësiht erdhët ju dhe më shpëtuar nga banditët. Por në ditët në vijim ndjehem e friksuar dhe e kërcënuar. Unë nuk kam bërë asgjë, nuk kam shkelur ligjin, por kam bërë një denoncim.

Ministri Lleshaj përpara se të merret me denoncuesin të merret me ata që vjedhin nihmat e njerëzve në nevojë, kjo është kryesorja,”- dëgjohet të thotë Adriana në video.

Adriana Kalaja, juristja dhe aktivistja e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit u tentua të shoqërohj mbrëmjen e sotme nga Policia e Shtetit.

Ndërkohë, më herët Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat (SHÇBA) kallëzoi penalisht 2 përfaqësuesit e “Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit”, M.J. dhe E.M. për veprën penale “Përhapja e informatave të rreme që ngjallin panik”. Bëhet fjalë për një video të publikuar në Facebook, nga faqja “Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit”.

Në pamje shihej një automjet që shkarkonte disa ndihma pranë Ministrisë së Brendshme dhe sipas denoncuesve, këto pamje dokumentonin vjedhjen e ndihmave të dhuruara për të prekurit nga tërmeti. Ndërsa në njoftimin zyrtar ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ka sqaruar se ajo video tregonte momentin e magazinit të ndihmave dhe jo vjedhje.

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

Aktualitet Aktualitet adriana kalaja sander lleshaj adriana kalaja sander lleshaj

Sondazh

Poll

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri