LIVE UPDATES
Insights

Tomorri: Çmenden financat, koncesion 70 mln euro tek karburantet

22 Shkurt 2022, 13:25 Nga DOSJA
Tomorri: Çmenden financat, koncesion 70 mln euro tek karburantet

Nga Klodian Tomorri

Ndërsa e gjithë vëmendja e opinionit publik është fokusuar tek çështja e inceneratorëve, Ministria e Financavë po bëhet gati që të japë një koncesion të maskuar 70 milionë euro në tregun e karburanteve. Këto para do u merren qytetarëve shqiptarë në 20 vitet e ardhshme. Jo me ligj, as me VKM. Por me një udhëzim të thjeshtë të ministres së Financave.

Delina Ibrahimaj pranoi publikisht se Ministria e Financave ka nisur të shqyrtojë kërkesën e kompanisë koncesionare NOA Control për dyfishimin e tarifave të kontrollit mbi pompat e karburanteve. Praktikisht ky është një koncesion i ri. Por pse?

Aktualisht kompanitë e naftës paguajnë 14 mijë lekë në vit për çdo pistoletë karburanti që kanë në stacionet e tyre. Këto para ua marrin qytertarëve shqiptarë në çmimin e karburanteve dhe ia paguajnë shoqërisë koncesionare Noa, e cila verifikon sasinë e lëngut që del nga pompat e karburanteve, që ndryshe njihet si kontrolli ligjor.

Por në vitin 2020, maxhoranca miratoi ligjin e ri për metrologjinë duke i dhënë shoqërisë Noa të drejtën që të kryejë edhe shërbimin e regjimit automatik. Një shërbim që nuk është në kontratën e koncesionit, pra shtesë. Kjo i hapi rrugën aferës që po realizohet tani.

I ashtuqujturi sigurim i regjimit automatik nuk është asgjë tjetër përveçse një plumbçe, që i vendoset pompës së karburantit për t’u siguruar që ajo nuk mund të manipulohet manualisht, por punon vetëm në regjim automatik. Njësoj si vula në sahatin, që ka çdo familje në shtëpi për matjen e energjisë.

Ky shërbim deri më tani është kryer nga tre shoqëri të autorizuara nga Drejtoria e Metrologjisë dhe tarifohej 6 mijë lekë, vetëm një herë kur pompa instalohej në stacionin e karburantit. Më pas, nëse pompa pësonte defekt, atëherë shoqëritë e karburanteve detyroheshin të thërrisnin sërish një nga tre shoqëritë për të ricertifikuar regjimin automatik.

Por çfarë ndodh tani? Me ligjin e ri për metrologjinë, regjimi automatik praktikisht është shndërrua në një monopol të kompanisë Noa. Tashmë, Ministria e Financave po përgatit udhëzimin, që shërbimi të mos tarifohet vetëm një herë kur instalohet pompa në stacionin e karburantit, por të tarifohet 2 herë në vit dhe tarifa të mos paguhet për pompë, por për çdo pistoletë. Një pompa ka mesatarisht 15 pistoleta.

Përmes udhëzimit, ministrja e financave po u merr qytetarëve shqiptarë 70 milionë euro në 20 vitet e ardhshme. Jo për llogari të buxhetit, por për llogari të koncesionarit privat. Kjo është grabitje.

Në morinë e koncesioneve të dhëna në Shqipëri, ky është më i çuditshmi, më grabitqari dhë ndoshta edhe më korruptivi. Qytetarëve shqiptarë po u merrën 70 milionë euro për një shërbim që praktikisht nuk kushton asgjë. Jo me ligj, as me Vendim të Këshillit të Ministrave. Thjesht me udhëzimin e ministres së financave, e cila do të miratojë skemën e re të tarifimit.

Institucioni i vetëm, i cili nuhati këtë që po ndodh sot ishte Presidenti i Republikës. Në nëntor të vitit 2020, kur rrëzoi ligjin e ri “Për Metrologjinë”, Ilir Meta arsyetoi se dhënia e shërbimit të regjimit automatik tek kompania Noa, do t’i hapte rrugën një koncesioni të ri korruptiv me kosto të rënda për qytetarët. Opozita heshti se u ble. Tani qytetarët do të paguajnë faturën e radhës të korrupsionit të qeverisë dhe blerjes së opozitës. Plot 70 milionë euro.

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Blog Blog delina ibrahimaj klodian tomorri delina ibrahimaj klodian tomorri

Sondazh

Poll

Insights 20 Shkurt 2022, 08:29

Balil Gjini: Kurrë më!

Nga Balil GjiniMes llumit të korrupsionit që rrjedh valë-valë nga institucionet shtetërore, mes asaj llurbe të verdhë degradimi të vlerave publike e shoqërore, ...

Insights 19 Shkurt 2022, 19:27

Bigbrother mania, histeria e kotësisë

Nga Ermal MulosmaniTë jesh konkurues! Kjo është një përpjekje konstante në të gjitha aspiratat njerëzore, në të gjitha profesionet dhe në të gjitha kohët. Kjo ë...

Insights 14 Shkurt 2022, 08:39

Nga Aristoteli te Lali Eri?

Në Tiranë. Rruga “Mine Peza”. Pingul me të rruga “Kongresi i Tiranës” dhe sheshi para shkollës “Hasan Vogli”. Një pallat i verdhë me një akacie të lartë dhe kat...

Insights 11 Shkurt 2022, 11:10

In Memoriam Kadrie Kadare

Nga Ilir NikollaKadrie Kadare, një intelektuale që arriti gjithçka duke refuzuar ndihmën e mbiemritAjo që të gjithë në mjediset e inteligjencies së Tiran...

TEST 31

TEST 31

'Je shumë trendy'/ Mziu-Balluku: Parashikoheshe si pasardhëse e Ramës, mos të kishte ardhur në Dibër

Balluku:Po bëjmë realitet ëndrrat tuaja,keni konflikt interesi me Gjoka Construction ju ka paditur

Rruga e Arbrit/ Mziu: Rama bëri dhe shpikje me PPP-të korruptive, nuk ka përfunduar as gjysma

Mandati i Xhaçkës/ Shehaj: Kur do thërritet mbledhja? Nikolla: Nesër, është e ftuar ministrja

Rezoluta për Srebenicën, Balla-Shehut: Turp të kesh, gënjeshtar

Shehu: Vuçiç të kërkojë falje ne emër të qeverisë! Kemi humbur rolin e liderit në rajon

Rezoluta për Srebenicën, Shehu: Nuk e dënon politikisht gjenocidin

Protesta/ Spiropali-Berishës: Pi ujë Sali se të pret një ditë e lodhshme, ty dhe flamujt e lodhur

Spiropali: Keni përmendur shishet e shampanjës, Vetoja bullgare na pengoni integrimin

'Ulu drejtori i Shqiponjës' Boçi kërkon përjashtimin e Ballës nga Kuvendi

Berisha: Ju pranoni në Shqipëri xhelatët rusë, i kanë duart me gjakun e fëmijëve të vrarë

'Pse tregoheni struca?'/ Rezoluta e Srebrenicës, Berisha: Ju nuk guxoni ta dërgoni Vuçiç në Hagë

Akuzat e Shehut, Balla: Gënjeve, rezoluta e PD ka të njëjtin titull

Rezoluta për genocidin serb në Srebrenicë, Shehu: Mohoni realitetin, jeni 5 hapa pas rezolutës së PE

Rezoluta për Srebenicën, Shehi: Duhet ta votojmë të gjithë, Shqipëria të ndjekë proçesin e Berlinit

Gjenocidi në Srebrenicë, Boçi: Në rezolutë titulli është gabim, kamufloheni dhe fshihni të vërtetën

Çollaku: Rezoluta është hartuar për të mos mërzitur Vuçiç

Debati në Kuvend/ Spiropali: Shko në protestë shko. Tabaku: Çfarë bëj unë e di vetë

Rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë,Basha:Akti i sotëm është i vonuar,duhet të jemi zëri i Kosovës

Pr.rezoluta për gjenocidin serb në Srebrenicë, Xhaçka: Meriton respektim më të plotë e jo abuzim

Rezoluta për Srebenicën, Tabaku: Duhet të ishte miratuar kohë më parë

Rezoluta e Srebrenicës në Kuvend, deputetët mbajnë 1 minutë heshtje në nder të viktimave

Kuvendi rezolutë për gjenocidin serb në Srebenicë, Balla: Duhet të shërbejë si këmbanë alarmi

Rezoluta për të dënuar krimet serbe në Kosovë, Shehu:Ka javë që po zvarritet, po shkelni rregulloren

Protesta zhvendoset te Kuvendi? Berisha: Ka skenarin e vet, ne do japim mesazhin tonë

Protesta e opozitës, Rama ‘siguron’ Kryeministrinë, qytetari: Ku kanë dalë fondet për blindimin

Ratifikimi i protokolleve për anëtarësimin e 2 vendeve në NATO, Alibeaj: Ne jemi pro (ANKESA)

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij