LIVE UPDATES
Insights

Putin: Jemi të gatshëm për më shumë bisedime me SHBA-të dhe NATO-n

15 Shkurt 2022, 17:16 Nga DOSJA
Putin: Jemi të gatshëm për më shumë bisedime me

RUSI- Presidenti rus Vladimir Putin tha të martën se Moska është gati për bisedime me Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n mbi kufizimet për dislokimin e raketave dhe transparencën ushtarake, në një shenjë të re të lehtësimit të tensioneve Lindje-Perëndim. Deklarata erdhi pasi Rusia njoftoi se po tërheq një pjesë të trupave nga stërvitjet pranë kufirit të saj me Ukrainën, që kanë rritur frikën për një sulm të mundshëm rus ndaj Ukrainës.

Duke folur pas bisedimeve me kancelarin gjerman Olaf Scholz, zoti Putin tha se Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja hodhën poshtë kërkesat e Moskës që Ukraina dhe vendet e tjera ish-sovjetike të mos lejohen të anëtarësohen në aleancën ushtarake perëndimore, për të ndaluar vendosjen e armëve pranë kufijve rusë, si dhe për të tërhequr forcat e NATO-s nga Evropa Lindore. Por, Shtetet e Bashkuara dhe NATO kanë rënë dakord të diskutojnë një sërë masash sigurie, që Rusia kishte propozuar më parë.

Presidenti Putin tha se Rusia është e gatshme të angazhohet në bisedime për kufizimin e vendosjes së raketave me rreze të mesme veprimi në Evropë, transparencën mbi stërvitjet ushtarake dhe masa të tjera të ndërtimit të besimit, por theksoi nevojën që Perëndimi t’i kushtojë vëmendje kërkesave kryesore të Rusisë. Deklarata pasoi njoftimin e Ministrisë ruse të Mbrojtjes për një tërheqje të pjesshme të trupave pas stërvitjeve ushtarake, duke shtuar shpresat se Kremlini mund të mos sulmojë menjëherë Ukrainën. Ushtria ruse nuk dha detaje se nga cila zonë po tërhiqeshin trupat, apo mbi numrin e tyre.

Kancelari Scholz tha se ai është dakord se opsionet diplomatike nuk kanë “shteruar plotësisht”. Njoftimi i tërheqjes së trupave është një “sinjal i mirë”, tha ai, duke shtuar se ai shpreson se kjo “do të pasohet me hapa të tjerë pozitivë”.

Njoftimi inkurajoi tregjet financiare botërore dhe rublën e dobësuar pas disa javësh të përshkallëzimit të tensioneve, në një nga përplasjet më të rënda mes Rusisë dhe Perëndimit në disa dekada. Ky veprim erdhi një ditë pasi Ministri i Jashtëm i Rusisë tha se vendi i tij ishte gati të vazhdonte bisedimet për kërkesat e sigurisë që çuan në përkeqësimin e krizës në kufirin Ukrainë-Rusi, një gjest që ndryshoi tonin pas disa javë tensionesh në rritje.

Disa orë përpara deklaratës së Ministrisë ruse të Mbrojtjes mbi tërheqjen e një pjese të trupave, një zyrtar amerikan i mbrojtjes tha se njësitë ruse po lëviznin më afër kufirit ukrainas, jo larg tij. Dhe zyrtarët perëndimorë vazhduan të paralajmëronin se ushtria ruse mund të sulmojë në çdo moment. Disa zyrtarë perëndimorë madje paralajmëruan se Rusia mund të fillonte një sulm ndaj Ukrainë të mërkurën. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s tha se aleanca nuk kishte ende prova për një tërheqje ruse.

Shtëpia e Bardhë refuzoi të bënte komente të menjëhershme mbi lëvizjet e trupave ruse. Frika e një sulmi u rrit nga fakti se Rusia ka grumbulluar më shumë se 130,000 trupa pranë Ukrainës. Rusia mohon se ka ndonjë plan të tillë, pavarësisht vendosjes së trupave në kufijtë e Ukrainës në veri, jug dhe lindje dhe fillimin e një stërvitje masive ushtarake aty pranë. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tjerë të NATO-s, ndërkohë, kanë zhvendosur trupat dhe furnizimet ushtarake drejt krahut perëndimor të Ukrainës, megjithëse jo për t’u përballur me forcat ruse, dhe kanë premtuar më shumë ndihmë financiare për ish-vendin sovjetik.

Marrë nga VOA

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

blog blog konflikti ukraine-rusi nato vladimir putin konflikti ukraine-rusi nato vladimir putin

Sondazh

Poll

Insights 14 Shkurt 2022, 08:39

Nga Aristoteli te Lali Eri?

Në Tiranë. Rruga “Mine Peza”. Pingul me të rruga “Kongresi i Tiranës” dhe sheshi para shkollës “Hasan Vogli”. Një pallat i verdhë me një akacie të lartë dhe kat...

Insights 11 Shkurt 2022, 11:10

In Memoriam Kadrie Kadare

Nga Ilir NikollaKadrie Kadare, një intelektuale që arriti gjithçka duke refuzuar ndihmën e mbiemritAjo që të gjithë në mjediset e inteligjencies së Tiran...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave