LIVE UPDATES

messi

Sport 1 Mars 2022, 13:18

Lionel Messi, pikëpyetja më e madhe e PSG-së

FRANCE – Forma e dobët që Lionel Messi po kalon me skuadrën e PSG e kanë vënë shumë në diskutim të ardhmen e tij nëse do të vazhdojë të qëndrojë në Paris ...

Sport 20 Tetor 2021, 07:34

Rikthehet dyshja Messi-Ronaldinho, por tek PSG

FRANCE – Braziliani, kampioni i Botës, u bashkua me skuadrën “blaugrana” pas një transferte nga Paris Saint-Germain në verën e 2003 dhe vazhdo...

Sport 19 Tetor 2021, 09:42

Ronaldinho sot “përkrah” Messit tek PSG

FRANCE – Edhe pse prej disa vitesh jashtë futbollit të luajtur, emri i tij është i destinuar që të jetë mes këtij ambienti. “Ronaldinho vazhdon të k...

Sport 14 Gusht 2021, 14:32

SPANJË-Pas lamtumirës së Lionel Messit, i cili iu bashkua PSG-së, trajneri i Barcelonës, Ronald Koeman foli në prag të ndeshjes që skuadra e tij do të luaj...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

10 akullore në një ditë, dieta, origjina italiane, Antonela dhe… disa nga “sekretet” e argjentinasit Lionel Messi - Sport
LIVE UPDATES
Sport

10 akullore në një ditë, dieta, origjina italiane, Antonela dhe… disa nga “sekretet” e argjentinasit Lionel Messi

11 Gusht 2021, 05:51 Nga DOSJA

SPANJE – Ai u prek, sytë i mbushi me lot. Lionel Messi përshëndeti Barcelonën me një konferencë historike për shtyp. “Unë përgjysmova pagën time për të zgjatur kontratën time, por kjo nuk ishte e mjaftueshme. Do të doja që lamtumirën ta bëja me stadiumin plot, për këta njerëz do të bëja gjithçka”. Sulmuesi argjentinas largohet nga Spanja pas 21 vitesh sukses. Këtu janë disa nga sekretet e tij …

Dieta e Leo Messit? Nutricionisti italian Giuliano Poser e ka revolucionarizuar dietën e tij, pasi i rekomandoi yllit argjentinas të përdorë si ushqime kryesore: ujë, vaj ulliri, drithëra, fruta të freskëta dhe perime të freskëta. Ashtu si shumë nutricionistë që punojnë me sportistë, Poser e ka këshilluar të mos konsumojë sasira të tepërta mishi, i cili është shumë i zakonshëm në Amerikën e Jugut dhe Spanjë. “Sasia e mishit të konsumuar normalisht nga argjentinasit dhe uruguajanët është e tepërt, sepse është e vështirë të tretet,”- thotë ai. Recetat e preferuar e Messit? Pule e pjekur me perime dhe ala-milanesa, kotoletë milaneze e gatuar nga nëna. Sidoqoftë, ai kaloi në një dietë pothuajse vegane për disa vite, pas problemeve me tretjen dhe të vjellat që e ‘goditën’ në shumë ndeshje me fanellën e Barcelonës dhe Argjentinës.

Stërvitja? Një kampion si ai është i detyruar të kujdeset për çdo aspekt të stërvitjes së tij. Messi është shumë i etur për t’u stërvitur për shpejtësinë dhe rezistencën e shpejtësisë. Në rutinën e tij, puna me muskujt e brëndshëm të kofshëve nuk mungon. Ashtu siç nuk mungojnë ushtrimet për zgjatjen dhe forcimin e muskujve të këmbëve në tërësi. Kërcimet dhe ushtrimet me pengesa gjithashtu janë pjesë e stërvitjes së tij. Thuajse në fund të çdo stërvitje, ai pi shumë ujë për ta mbajtur veten të hidratuar dhe pastaj vrapon për 5-10 minuta.

Familja? Messi është baba i 3 fëmijëve (Thiago, Mateo dhe Ciro), të lindur nga bashkëshortja e tij Antonela Roccuzzo, në vitet 2012, 2015 dhe 2018. Jo të gjithë e dinë që Leo është me të vërtetë me origjinë italiane. Gjyshërit e babait të Messit, ishin italianë. Angelo Messi lindi në 1866 në Recanati dhe jetoi me gruan e tij Maria Latini në Montefano, në provincën e Macerata, para se të nisej për në Argjentinë.

Sytë drejt qiellit, akullorja dhe muzika? Kur Leo shënon dhe gëzohet ai i ngre sytë drejt qiellit. Kjo nuk është një referencë për Zotin. Përkushtimi i tij është për Celia, gjyshen e tij që vdiq në 1998. Në moshën nëntë vjeç, një drejtues i skuadrës së tij, i ofroi një bast: një akullore çdo 100 xhonglime. Një here ditë, vogëlushi Messi i kaloi një mijë xhonglimet dhe fitoi 10 akullore. Messi është një tifoz i madh i cumbias, një muzikë popullore e Amerikës së Jugut. Në veçanti atij i pëlqen grupi “La Banda del Tigre Ariel”, i cili gjithashtu i ka kushtuar një këngë atij. Sidoqoftë, një nga këngëtarët e preferuar të Leo Messit është një italian, Eros Ramazzotti.

B.T (Dosja.al)

 

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

sport sport bashkëshortja e tij antonela roccuzzo eros ramazzotti lionel messi mateo dhe ciro nutricionisti italian giuliano poser përshëndeti barcelonën thiago bashkëshortja e tij antonela roccuzzo eros ramazzotti lionel messi mateo dhe ciro nutricionisti italian giuliano poser përshëndeti barcelonën thiago

Sondazh

Poll
Sport 10 Gusht 2021, 16:21

ITALI-Christian Eriksen i dërgoi një video inkurajimi një vajze 9-vjeçare e cila duhet t’i nënshtrohet një operacioni për instalimin e një defibrilatori ...

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'