LIVE UPDATES
Sport

“Është person i vështirë!” Shkrimtari zbulon Messin jashtë fushe: Guardiolës i bëri.

7 Nëntor 2021, 17:14 Nga DOSJA
“Është person i vështirë!” Shkrimtari zbulon

PARIS-Lionel Messi është një nga emrat më të mëdhenj në historinë e futbollit, por kushdo që mendon se ylli argjentinas është karizmatik apo dikush me të cilin është e lehtë të lidhesh, e ke gabim. Dokumentari i RMC Sport përshkruan Messin e vërtetë.

Disa nga ata që e njohin me të vërtetë La Pulce-n dhe mes tyre është edhe Alexandre Juillard, autor i librit ‘Messi i panjohur’. Shkrimtari ka zbuluar disa prapaskena për vitet e hershme të kampionit argjentinas te Barcelona.

Juillard shpjegon se ishte vërtet e vështirë të jetosh me sulmuesin për shkak të karakterit të tij: “Gjatë viteve të tij në Barcelonë, Messi ka qenë një person i vështirë për t’u përballur. Përveç faktit që është tip shumë i mbyllur, ai kishte një problem komunikimi. Nëse një ditë dilte nga pankina ose zëvendësohej, ditën tjetër nuk paraqitej në stërvitje”.

Për fat të mirë, Pep Guardiola ishte në gjendje ta menaxhonte atë, edhe nëse nuk ishte gjithmonë e lehtë: “Ndonjëherë Guardiola thoshte ‘Çfarë po bëj, nëse vazhdoj kështu do ta humbas. Ok, do të marr makinën, do të shkoj në shtëpinë e tij dhe do ta sjell këtu. Sot, duket si një gjë e çmendur. Por ajo e Leos ishte një thirrje për ndihmë, ai duhej të ishte tekniku që të shkonte dhe të komunikonte me të dhe të sigurohej që ta kthente në rrugën e duhur”.

Duke konfirmuar besimin dhe marrëdhënien mes Guardiolës dhe Messit është edhe Ignasi Oliva, drejtor i Arenys: “Leo tashmë kishte dhënë fjalën se do të merrte pjesë në Lojërat Olimpike dhe kjo po krijonte tensione në Barcelonë, sepse klubi do të fillonte duke luajtur në Champions League pa të. Dhe më pas Pep e pyeti ‘Leo, a dëshiron vërtet të shkosh në Lojërat Olimpike?’.

Ai u përgjigj po dhe trajneri i tha ‘Pra, shko në Olimpiadë dhe kur të kthehesh të dua menjëherë këtu.’ Kështu ishte: sulmuesi shkon në Olimpiadë dhe fiton medaljen e artë, kthehet dhe fiton tripletën me Barcelonën. I mbyllur, introvert, me karakter të vështirë por gjithsesi Lionel Messi mbetet kampion.

E.Ç (Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

sport sport barcelona guardiola messi barcelona guardiola messi

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni