LIVE UPDATES
Sport

Sot hidhet shorti i Kupës së Botës, “Katar 2022”, ja cfarë duhet të dini!

1 Prill 2022, 12:13 Nga DOSJA

KATAR – Me më pak se tetë muaj deri në ndeshjen e parë të Kupës së Botës FIFA 2022, ditën e premte, do të hidhet shorti për të vendosur grupet.

Janë konfirmuar gjithsej 29 nga 32 skuadrat që do të garojnë në Kupën e Botës. Dy nga skuadrat e mbetura do të vendosen gjatë Play-off-eve Ndërkontinentale që do të zhvillohen më 13 dhe 14 qershor, me vendin e fundit të vendosur nga një play-off midis Uellsit dhe Skocisë ose Ukrainës.

Fituesit e Kupës së Botës së fundit, Franca në të njëjtën vazo me Kroacinë, finalistja tjetër e finales së 2018-ës, e cila gjithashtu u kualifikua në kompeticion.

Me gjithsej 13 skuadra, Evropa do të ketë përfaqësimin më të lartë në fazat e grupeve, e ndjekur nga Afrika me pesë vende.

Mësoni gjithçka që duhet të dini për shortin e Kupës së Botës FIFA 2022 në Katar, nga yjet për tu parë deri te orari dhe grupet

Yjet për të parë

Shtatë herë fituesi i Topit të Artë i Argjentinës, Lionel Messi dhe pesë herë fituesi iToëpit të Artë i Portugalisë, Cristiano Ronaldo, mund të hyjnë në perëndimin e karrierës së tyre, megjithatë ata të dy do të jenë të etur për të bërë përshtypje në atë që mund të jetë Botërori i tyre i fundit.

Sipas standardeve të tij të larta, Messi ka pasur një sezon të parë zhgënjyes me klubin e ri Paris Saint-Germain, duke shënuar vetëm dy gola teksa përshtatet me jetën në kryeqytetin francez. Ronaldo, golashënuesi më i mirë ndërkombëtar i të gjitha kohërave me 115 gola, është i katërti në listën e golashënuesve në Premier League duke shënuar 12 gola që nga rikthimi i tij te Manchester United në fillim të sezonit 2021/22.

As Ronaldo dhe as Messi nuk e kanë fituar Kupën e Botës dhe të dy do të kërkojnë të fitojnë një çmim të madh që mungon në palmaresin e tyre.

Në moshën 23-vjeçare, francezi Kylian Mbappé ka tashmë një medalje fituesi të Kupës së Botës, pasi ka shënuar një gol të mrekullueshëm në fitoren finale 4-2 kundër Kroacisë për të ndihmuar ekipin e tij të ngrinte titullin në 2018. 15 golat e tij dhe 10 asistimet për PSG këtë sezon dëshmon se ai është në formë të mirë duke shkuar në Botërorin e tij të dytë.

Parisi është gjithashtu shtëpia e sulmuesit jashtëzakonisht të talentuar të Brazilit, Neymar Jr, i cili do të kërkojë të shtojë një titull të Kupës së Botës në arin olimpik që fitoi me Brazilin në 2016.

Me 71 gola, Neymar pas vetëm legjendës Pele në listën e futbollistëve brazilianë më të mirët në nivel ndërkombëtar. Brazili, i cili kryesoi tabelën kualifikuese të Kupës së Botës të Amerikës së Jugut përpara rivalëve të Argjentinës, mund të llogarisë gjithashtu në radhët e tij yllin e ardhshëm të Real Madridit, Vinicius Junior, i cili shënoi golin e tij të parë ndërkombëtar në një fitore 4-0 ndaj Kilit në fund të marsit dhe shihet nga shumë si një pasardhës i natyrshëm i Neymar.

Sulmuesi i Senegalit të Liverpoolit, Sadio Mané do të shpresojë gjithashtu të jetë një nga yjet e turneut, pasi ka shënuar një penallti jetike për të ndihmuar ekipin e tij të kalojë në finale në një ndeshje play-off kundër Egjiptit. Sulmuesi i shpejtë 29-vjeçar ngriti trofeun AFCON me Senegalin në shkurt të këtij viti, duke ja shtuar atë, titujve të UEFA Champions League dhe Premier League që fitoi me Liverpool-in përkatësisht në 2019 dhe 2020.

Një tjetër lojtar që nuk do të dëshironi t’i hiqni sytë është Son Heung-min i Republikës së Koresë, i cili aktivizohet me klubin e Premier Ligës Tottenham. Kapiteni i ekipit të tij kombëtar, Son është lojtari i parë aziatik në histori që shënon më shumë se 50 gola në Premier League dhe ka shënuar 31 herë për vendin e tij.

Ndërsa kampioni i Evropës, Italia u eliminua nga gara për Kupën e Botës pas një humbjeje në play-off nga Maqedonia e Veriut, Anglia, rivalët e tyre në finalen e EURO 2021, kanë rezervuar vendin e tyre në Katar. Tre Luanët do të mbështeten shumë në aftësitë shënuese ​​të shokut së skuadrës së Son, Harry Kane, i cili renditet i dyti në listën e golashënuesve të të gjitha kohërave në Angli me 49 gola.

Gjithashtu në Katar do të paraqitet edhe sulmuesi “pjellor” i Polonisë, Robert Lewandowski. Nënkampioni në kompeticionin e Topit të Artë 2021 ka 75 gola mbresëlënës në 129 ndeshje për Poloninë dhe ka shënuar më shumë se një gol në lojë brenda vendit që kur iu bashkua klubit të tij Bayern Munich në 2014 (246 nga 234 paraqitje).

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport #katar2022 #kupaebotës boterori lewandowski messi ronaldo #katar2022 #kupaebotës boterori lewandowski messi ronaldo

Sondazh

Poll

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës