LIVE UPDATES
Sport

Topi i Artë i Messit kthehet në skandal, protesta nga lojtarët dhe shumë legjendave

30 Nëntor 2021, 15:07 Nga DOSJA
Topi i Artë i Messit kthehet në skandal, protesta nga lojtarët

PARIS-Leo Messi fitoi Topin e Artë për të shtatën herë, por nuk kanë munguar polemikat. Jo vetëm Cristiano Ronaldo, por Casillas apo edhe Matthaeus reaguan ashpër.

Në vitin 2021, Messi fitoi Kupën e Amerikës me Argjentinën, një trofe që të kaltërve i kishte munguar që nga viti 1993. Një përjetësi, por me Barcelonën fitoi vetëm Kupën e Mbretit dhe në aspektin personal u shpall golashënuesi më i mirë në La Liga. Ai ka bërë shumë pak me PSG deri më tani.

 

Cada vez me cuesta más creer en esto de los premios del fútbol.Para mi,Messi,es uno de los 5 mejores jugadores de toda la historia pero hay que empezar a saber catalogar quiénes son los más destacados al cabo de una temporada. No es tan difícil puñeta!Lo hacen difícil otros! ??‍♂️

— Iker Casillas (@IkerCasillas) November 30, 2021

Ish-portieri i Real Madrid, Iker Casillas, kampion i botës dhe Europës me Spanjën, me një postim në Twitter ka kritikuar ashpër këtë vendim. Casillas tregon admirimin e tij për Messin, por beson se sot çmimet e futbollit duhet të gjykohen ndryshe: “E kam gjithnjë e më të vështirë të besoj në çmime të tilla, për mua Messi është një nga 5 lojtarët më të mirë në të gjithë historinë, por duhet të fillojmë të kategorizojmë se kush është më i jashtëzakonshëm pas një sezoni.”

Fjalë të ngjashme nga Toni Kroos, mesfushori i Real Madridit, i cili shprehet drejtpërdrejt. Pas një ndeshjeje të Champions League ai kishte deklaruar se nuk kishte parasysh çmimet individuale, por duke folur për Topin e Artë ai shtoi: “Për mendimin tim këtë herë çmimi nuk është i drejtë”.

Ndërsa një kampion i madh i së kaluarës, si dhe ish-fituesi i Topit të Artë në vitin 1990, Lothar Matthaus foli për Sky Germany se ai do të preferonte t’ia jepte çmimin Lewandowskit: “Sinqerisht, nuk e kuptoj më. Me gjithë respektin për Messin dhe emrat e tjerë të mëdhenj, askush nuk e meritonte aq sa Lewandowski. Ai theu rekordin e shekullit të Gerd Müller, është sërish në krye të listës së golashënuesve në të gjitha kompeticionet dhe sërish këtë vit ka kaluar të gjithë në nivel kombëtar.”

Ndërkohë nga ana tjetër, sulmuesi i Real Madrid, Karim Benzema kishte braktisur ceremoninë, ndoshta i mërzitur për vendin e katërt. Një vit i jashtëzakonshëm, një ortek golash, kampionati i fituar me Real Madrid dhe Liga e Kombeve me Francën nuk i ndihmuan sulmuesit 34-vjeçar i cili shkroi në Twitter: “Faleminderit të gjithëve që më mbështetën. Unë luaj futboll për ju”, ndërsa në Instagram reagimi ishte shumë më i ashpër: “Luaj për ata që e njohin futbollin”.

E.Ç (Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

sport sport lewandowski messi topi i arte lewandowski messi topi i arte

Sondazh

Poll

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike