LIVE UPDATES
Sport

Ronaldo vs Messi: Këto janë pasuritë e dy yjeve më të mëdhenj, investojnë në pasuri të paluajtshme

Karriera e tyre është shoqëruar me shuma të paimagjinueshme për tarifat e tyre, por edhe me promovimin e produkteve të ndryshme nga kompanitë që shpresojnë që shkëlqimi i tyre të rrisë shitjet.

7 Dhjetor 2022, 18:59 Nga A.B
Ronaldo vs Messi: Këto janë pasuritë e dy yjeve më të
Messi dhe Crisstiano

TIRANË- Dy superyjet e futbollit investojnë në pasuri të paluajtshme dhe nuk kursejnë asnjë shpenzim. Për Cristiano Ronaldon dhe Lionel Messin, dy super yjet e futbollit, ata nuk kanë nevojë për prezantim të veçantë pasi fama e tyre arrin në çdo cep të botës. Edhe njerëzit që nuk kanë asnjë lidhje me futbollin i njohin mirë dy figurat ikonike që e nisën nga shumë poshtë dhe arritën të arrinin majat e botës.

Ronaldo vs Messi: Këto janë pasuritë e dy yjeve më të

Karriera e tyre është shoqëruar me shuma të paimagjinueshme për tarifat e tyre, por edhe me promovimin e produkteve të ndryshme nga kompanitë që shpresojnë që shkëlqimi i tyre të rrisë shitjet.

Me një sy në të nesërmen dhe me synimin për të siguruar familjet e tyre, ata kryejnë një sërë investimesh në sektorë të ndryshëm. 

Ronaldo vs Messi: Këto janë pasuritë e dy yjeve më të

Lionel Messi po tregohet më konsistent në zgjedhjen e vendbanimit të tij kryesor dhe i është hapur biznesit të hotelit. Cristiano Ronaldo ka treguar më shumë aktivitet në blerjen dhe shitjen e shtëpive dhe ka investuar në një zinxhir hotelesh luksoze të quajtur “Pestana CR7 Lifestyle Hotels”, me synim zgjerimin në mbarë botën.  Ai ka prona në Spanjë, Angli, Itali, Portugali dhe SHBA dhe në të ardhmen ka gjasa të gjejë tregje të reja në vende të tjera.

Pasuria e Cristiano Ronaldos

2000 : Ronaldo bleu shtëpinë e tij të parë në Angli për 7.1 milion dollarë disa vite pas transferimit të tij në Manchester United. Ndodhet rreth 25 kilometra nga Mançesteri, në Alderley Edge, një fshat i njohur për tërheqjen e banorëve të pasur të qytetit si dhe futbollistëve të famshëm, si David Beckham i cili jetoi atje me familjen e tij midis 2001 dhe 2005. 

Ronaldo vs Messi: Këto janë pasuritë e dy yjeve më të

2010 : Në vitin 2009, ai u transferua te Real Madridi ku qëndroi deri në vitin 2018. Gjatë kësaj kohe ai bleu një pronë të madhe që strehon dy pallate moderne në një nga zonat më prestigjioze të Madridit, LaFinca. Dy ndërtesat luksoze të vitit 2010, janë projektuar nga arkitekti spanjoll Joaquín Torres. Më e madhja nga dy pronat ka shtatë dhoma gjumi dhe tetë, spa, pishinë të brendshme, xhakuzi, sauna dhe kriochamber.

Ronaldo vs Messi: Këto janë pasuritë e dy yjeve më të

2012 : Ronaldo, një adhurues i natyrës, bleu një rezidencë buzë lumit të strehuar në malet e Gerês, Portugali, një zonë e njohur për llixhat dhe parkun kombëtar. Pasi u fut në telashe për ndërtimin e një fushe tenisi dhe dy strukturave të tjera që përfundimisht u shpallën të paligjshme, ai i rrëzoi ato dhe ua dhuroi materialet e përdorura atyre në nevojë. 

Ronaldo vs Messi: Këto janë pasuritë e dy yjeve më të

2015 : Blerja e një apartamenti në Trump Tower për shumën 18 milionë dollarë, bëri që të bujë zërat për transferimin e tij në ligën amerikane. Edhe pse në fund nuk u bë një transferim i tillë, Ronaldo e mbajti apartamentin, derisa në vitin 2017, mijëra fansa të yllit nënshkruan një peticion ku i kërkonin ta shiste, pasi nuk donin që futbollisti i tyre i preferuar të lidhej me presidentin Donald Trump. Prona u shit me një humbje të madhe në 2022. Çmimi i saj fillestar ishte 9 milionë dollarë dhe Ronaldo mori vetëm 7.18 milionë dollarë në fund. 

Gjithashtu në vitin 2015, Ronaldo thuhet se mori një apartament në Lisbonë për rreth 2 milionë dollarë, në Avenida da Liberdade, korridori më i shtrenjtë i blerjeve të qytetit. 

Ronaldo vs Messi: Këto janë pasuritë e dy yjeve më të

2018 : Në vitin 2018, Ronaldo iu bashkua skuadrës më të mirë italiane të futbollit, Juventusit. Shtëpia që futbollisti bleu për të strehuar familjen e tij ndodhet në Strada San Vito Revigliasco dhe prona përbëhet nga dy vila moderne. Kompleksi është fshehur në mënyrë të sigurtë pas pemëve të gjelbërta. Shtëpia ka palestër, spa, pishinë të brendshme, oborr të madh dhe kopsht. Sipas informacioneve, sot qiramarrësi i pronës është futbollisti i Juventusit, Dushan Vlahoviç. Në të njëjtin vit, Ronaldo bleu apartamentin më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në Lisbonë, për 7 milionë dollarë. Kryevepra moderne me tre dhoma gjumi përfshin një spa, palestër, pishinë të brendshme, pishinë në çati dhe një tarracë të madhe me parmakë xhami që shikon nga qyteti.

2019 : Në qytetin e tij të lindjes, Madeira, Portugali, Ronaldo konvertoi një magazinë dhe një ish-klub nate pranë portit në zonën e Funchal në një pallat modern shtatëkatësh, i cili kushtoi rreth 8 milionë dollarë. Prona përmban një pishinë në çati, pamje nga oqeani, dy palestra moderne dhe një pishinë të brendshme.

Ronaldo vs Messi: Këto janë pasuritë e dy yjeve më të

Familja Ronald bleu gjithashtu një vilë 1.6 milionë dollarësh në Costa del Sol, me një mori banorësh të famshëm. Vila me katër dhoma gjumi ndodhet në një komunitet të mbyllur në buzë të një kursi golfi me pamje nga deti Mesdhe. Vila luksoze është një ndërtesë moderne dykatëshe e bardhë me tavane të larta, mure xhami, pishinë, bodrum vere, palestër dhe teatër shtëpiak.

2021 : Ronaldo u kthye në Manchester United në 2021 dhe u transferua në një shtëpi moderne me shtatë dhoma gjumi me vlerë 7 milionë dollarë. Ndodhet në Cheshire, në 23 hektarë tokë, por futbollisti dhe familja e tij u shpërngulën pas vetëm një jave për shkak se delet e zonës u përfol se e mbanin zgjuar. Megjithatë, ky version është hedhur poshtë nga rrethi i futbollistit dhe ata pretendojnë se lëvizja është bërë për shkak të një shtegu publik që kalonte në pronë dhe kishte frikë për sigurinë e tij. Rezidenca e re, që gjithashtu besohet të jetë në Cheshire, ka një pishinë, teatër, garazh me katër makina dhe siguri të lartë.

2022 : Familja Ronaldo përgatitet të kthehet në Portugali pasi ekziston mundësia që ai të tërhiqet nga jeta aktive. Rezidenca e futbollistit po ndërtohet nga e para në Quinta da Marinha, një zonë e njohur si Riviera Portugeze. Komploti u ble për rreth 7.2 milionë dollarë dhe kostot e ndërtimit tani janë rreth 20 milionë dollarë dhe thuhet se ai po ndërton një garazh me 30 hapësira për të strehuar koleksionin e tij të çmuar të makinave. Karakteristika të tjera të listuara janë dhoma gjumi të mëdha me pamje nga Oqeani Atlantik, pishina të brendshme dhe të jashtme, teatër, spa dhe dhoma lojërash.

Ronaldo vs Messi: Këto janë pasuritë e dy yjeve më të

Pasuria e Lionel Messi

2009: Për më shumë se një dekadë, rezidenca kryesore e Lionel Messit ka qenë vila e vendosur në lagjen luksoze Bellamar në qytetin bregdetar të Castelldefels. Prona, në vitin 2009 kushtoi 2 milion dollarë dhe pasuria ka një vlerë aktuale të vlerësuar prej 7 milion dollarë. Messi dhe gruaja e tij investuan miliona dollarë në pronë, duke përfshirë blerjen e një trualli ngjitur. Prona ka një palestër, spa, teatër, pishinë, tarracë të madhe, Barbecue dhe fushë futbolli. Nuk është plotësisht e qartë nëse Messi e ka ende rezidencën apo e ka shitur atë pas skadimit të kontratës së tij me Barcelonën.

Ronaldo vs Messi: Këto janë pasuritë e dy yjeve më të

2017 : Në vitin 2017, Messi vendosi të provojë dorën e tij edhe në biznesin e hotelerisë. Ai thuhet se shpenzoi 30.5 milionë dollarë në hotelin e tij të parë, një pronë me katër yje buzë plazhit në Sitges, Katalonjë, rreth 40 kilometra nga shtëpia e tij në Barcelonë. E ndërtuar në vitin 2013, struktura moderne përmban 77 dhoma, një spa, një bar luksoz në çati dhe një pishinë me pamje panoramike. Me kalimin e viteve, futbollisti vazhdoi të investonte në një linjë në rritje të pronave të quajtura MiM Hotels nga Majestic Hotel Group. 

Ronaldo vs Messi: Këto janë pasuritë e dy yjeve më të

2019 : Në vitin 2019, Messi bleu një apartament në plazhin Sunny Isles Beach të Miami në SHBA për 5 milionë dollarë. Rezidenca me tre dhoma gjumi dhe pesë banjo ndodhet në Porsche Design Tower, një ndërtesë luksoze 60-katëshe që u lejon banorëve të aksesojnë automjetet e tyre pa lënë banesën e tyre. Rezidenca përmban pamje panoramike të oqeanit, një ballkon pishinë dhe akses në lehtësitë luksoze të ofruara për të gjithë banorët e ndërtesës, duke përfshirë një banjë me shërbim të plotë, restorant, bar, portier makinash dhe një imitues të garave të makinave moderne. Futbollisti thuhet se e nxori apartamentin në shitje në vitin 2021 për 7 milionë dollarë.

Ronaldo vs Messi: Këto janë pasuritë e dy yjeve më të

2021 : Dy vjet më vonë, Messi bleu një tjetër pronë në Miami, për 7.3 milionë dollarë. Është i gjithë kati i nëntë i Regalia, një strukturë moderne 39-katëshe në Saint Isles Beach, vetëm 10 blloqe nga apartamenti i tij Sunny Isles. Prona ka katër dhoma gjumi, pesë banja dhe një dhomë vere me ajër të kondicionuar me 1000 shishe. Pajisjet shtesë që u ofrohen banorëve janë gjashtë pishina, një banjë me shërbim të plotë, një qendër fitnesi me një studio yoga, një dhomë e madhe argëtimi dhe një kuzhinë kuzhine.

Ronaldo vs Messi: Këto janë pasuritë e dy yjeve më të

2022 : Atleti pati një vit të ngjeshur në pasuri të paluajtshme. Në janar, Messi u kthye në qytetin e tij të dashur, Rosario, Argjentinë, ku ndërtoi një shtëpi të madhe në tre parcela, të quajtur Kalaja. Pajisjet e kompleksit përfshijnë një teatër, një palestër dhe një garazh nëntokësor me 15 vende parkimi. Besohet se futbollisti planifikon ta bëjë pronën rezidencën e tij kryesore pasi të tërhiqet nga jeta e futbollit.

Në shtator u raportua se Messi bleu një rezidencë në Ibiza për 11.18 milionë dollarë. Nuk ka shumë informacion për pasurinë, por besohet se futbollisti do ta përdorë rezidencën si një shtëpi pushimi pasi të përfundojnë të gjitha dokumentet dhe ndërtimet. Ylli i futbollit thuhet se filloi të marrë me qira një shtëpi prej 21,000 dollarë në muaj në Neuilly-sur-Seine, Paris në të njëjtin muaj, pa asnjë detaj në lidhje me rezidencën përveç vendndodhjes së saj, e cila është shumë afër stadiumit Le Parc des Princes, shtëpia e Paris Saint-Germain.

Burimi:Newmoney.gr

messi cristiano ronaldo

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'