LIVE UPDATES

fatmir xhafaj

Insights 15 Mars 2019, 16:21

Gërdec, shënimet e një ministri

Ridvan Bode, ministër i Financave kundër ish-ministrit të Mbrojtjes Fatmir Mediu. Përplasja e dy ministrave ka qenë e ashpër dhe e vazhdueshme, siç e kon...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

5 vite nga miratimi i reformës në drejtësi, Fatmir Xhafaj: Dështimi më i madh? Vetë kundërshtarët e saj - Politike
LIVE UPDATES
Politike

5 vite nga miratimi i reformës në drejtësi, Fatmir Xhafaj: Dështimi më i madh? Vetë kundërshtarët e saj

22 Korrik 2021, 18:59 Nga DOSJA
5 vite nga miratimi i reformës në drejtësi, Fatmir Xhafaj:

TIRANË- 5 vite nga miratimi i reformës në drejtësi, që mori votë unanime në Parlament, hartuesi kryesor i saj, Fatmir Xhafaj, e konsideron një process të suksesshëm, ndonëse është i vetëdijshëm se në një pikë kjo reformë doli jashtë parashikimeve.

“Sot, pas 5 vjetësh, padyshim mund të themi që ky ka qenë një projekt i suksesshëm që ka sjellë efektet e para pozitive. Ka edhe një gjë tjetër, me gjithë perceptimin që kishim, vlerësimin për një situatë të rënduar që ishte brenda sistemit, nuk e menduam sistemin duke mos qenë pjesë e brendshme e tij, kaq të kalbur dhe nuk mendonim që do të kishte një numër kaq të madh gjyqtarësh dhe prokurorësh që do të largoheshin nga sistemi. Të gjitha këto krijuan një kohë vonesë”.

Për shkak të vettingut një pjesë e gjykatave rrezikojnë të mbeten të paplotësuara, por Xhafaj propozon një zgjidhje.

“Së pari, është rritja e numrit të prurjeve të reja nga magjistratura. Kemi një rritje të konsiderueshme të pranimit të studentëve në shkollën e magjistraturës. Mund të rritet më tej ky numër, ndoshta edhe të dyfishohet në vitin në vazhdim dhe në vitet e ardhshme për një kohë tranzitore. Viti i tretë qe vit praktike, të konsiderohet vit shërbimi”.

Ish-kreu I komisionit parlamentar të reformës në drejtësi ka një përgjigje edhe për kundërshtarët politikë.

“Dështimi më i madh i reformës në drejtësi janë vetë kundërshtarët e saj. Dështimi i parë i tyre është fakti që nuk u bënë pjesë e këtij procesi të rëndësishëm dhe që i dhanë një kosto të jashtëzakonshme forcës së tyre politike”.

Aksionet e fundit të SPAK, të cilat nuk kursyen as socialistët, Xhafaj i sheh brenda suksesit të kësaj reforme, larg ngjyrimeve politike.

“Korrupsioni nuk ka dhe nuk duhet të ketë ngjyrë politike. Korrupsioni nuk ka lidhje me teserën partiake dhe korrupsioni nuk duhet të ketë as mbështetje partiake, prandaj dhe në këtë kontekst unë e mbështes dhe e vlerësoj deklarimin, qëndrimin e Kryeministrit dhe të kryetarit të Partisë Socialiste që PS nuk do të jetë avokat i askujt përballë ligjit”.

Reforma për të cilën socialistët nisën përpjekjen që kur ishin në opozitë, sipas Xhafaj ka nevojë për rishikime, ndërsa po bëhen përpjekje që rezultatet e saj të jenë edhe më të dukshme.

TV KLAN

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike fatmir xhafaj fatmir xhafaj

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE