LIVE UPDATES
Politike

Nga ndryshimet Kushtetuese për dobësimin e Kryeministrit, tek kërkesa e Fatmir Xhafës për ndryshime thelbësore në qeverisje. Ç'po ndodh në korridoret e Rilindjes?

Kjo ishte java më e shqetësuar brenda Rilindjes. Në mediat pranë pushtetit dhe nga njerëz të pushtetit, jo vetëm si thashethem, po përflitet një ndryshim i madh.

1 Korrik 2023, 13:47 Nga Dosja.al
Nga ndryshimet Kushtetuese për dobësimin e Kryeministrit, tek
Erion Veliaj, Fatmir Xhafaj dhe Edi Rama

Vetëm 1 muaj e gjysmë nga përfundimi i zgjedhjeve lokale, pas një fitoreje shqetësuese për ekuilibrat politikë dhe të diskutueshme për cilësinë e zgjedhjeve, maxhoranca e harroi shijen e triumfalizmit. Kjo ishte java më e shqetësuar brenda Rilindjes. Në mediat pranë pushtetit dhe nga njerëz të pushtetit, jo vetëm si thashethem, po përflitet një ndryshim i madh.

Në emisionin "Real Story" të Sokol Ballës, nuk u fol as për Kosovën, as për propozimet e Kryeministrit për zgjidhjen e krizës, apo takimet e tij në Bruksel, por për ndryshime Kushtetuese, për rritje të kompetencave të Presidentit, si një projekt i maxhorancës, për të përgatitur një ndryshim, që ende nuk dihet. Nuk u përjashtua mundësia e zgjedhjeve të parakohshme, që do të rrisnin mundësitë e zgjerimit të maxhorancës rilindase në Parlament. Këto lëvizje, në çdo rast, do të sillnin shkurtimin e mandatit të tretë të Edi Ramës, ose dobësimin e Pushtetit të Kryeministrit në favor të Presidentit.


Ende pa u dekoduar kjo bisedë që u bë në Report TV të enjten, Fatmir Xhafa doli të premten në një intervistë tek A2 për gazetaren Merita Haklaj dhe foli për një shqetësim të Kryeministrit. Edhe këtë herë, ndryshe nga dëshira e Ramës për tu dukur i shqetësuar për Kosovën, Xhafaj kishte pikasur një shqetësim për të ardhmen politike të liderit. Shikonte nevojën për ndryshime të rëndësishme brenda maxhorancës, shprehte domosdoshmerinë e ndryshimeve në qeveri.

"Jo make up por rinovim total", ishte fjalia e Xhafës, që dukej sikur nënkupton largimin e Ramës nga Kryeministër. Sepse ndryshimet në qeveri janë bërë gjithmonë si "make up", përsa kohë që Kryeministri është i gjithëpushtetshëm.


Vetë Kryeministri nuk e ka ndihmuar publikun të kuptojë burimin apo qëllimin e këtyre deklaratave. As ka mohuar projektin për ndryshimin e Kushtetutës. Në një dalje për 'Euronews', ai foli madje për Procesin e Berlinit, për Kosovën dhe për drynin që i vuri Ballkanit të Hapur, pa përmendur fare kunjat që po i hedhin nga brenda.

Pas intervistës së tij jo vetëm që nuk morën përgjigje pyetjet:

1. Kush po e hedh idenë e dobësimit të pushtetit të Edi Ramës?

2. Kush po i përgatit ndryshimet Kushtetuese për forcimin e kompetencave të Presidentit dhe pse?

3. A është Fatmir Xhafa në një inkursion personal kur kërkon ndryshime thelbësore apo përfaqëson një grup brenda PS?

Por pas intervistës së Ramës, lindin pyetje të tjera:

1. Pse Edi Rama po e vret Ballkanin e Hapur, në favor të Procesit të Berlinit, kur prej 8 vjetësh por tentonte të vriste Procesin e Berlinit nëpërmjet Ballkanit të Hapur?

2. Pse do të bëhet në Tiranë samiti i Tetorit?

3. Pse do të bëjë Kryeministri i Shqipërisë tur në gjithë Ballkanin Perëndimor për Procesin e Berlinit, që vetë emri sugjeron se është i Gjermanisë?

4. Pse Rama po sillet si negociator i pakërkuar në çdo dalje televizive, ndërsa po redukton daljen e tij si Kryeministër?

Nuk ka ende asnjë shenjë që mund të çojë në konkluzionin se Edi Rama ka vendosur të transferojë pushtetin ekzekutiv në favor të një posti honorifik, si President apo mediator me kohë të plotë, por dyshimet sa po vijnë e po shtohen.

Një iniciativë e Nismës Thurje, LZHK, PR dhe PAA, për ndryshime në sistemin zgjedhor, sugjeron një Referendum për ndryshimin e Kushtetutës. Ndërkohë që projekti i fshehtë për transferimin e kompetencave tek Presidenti, do të kërkonte gjithashtu ndryshime të Kushtetutës. Këto mund të bëhen në Parlament me 94 vota, që maxhoranca nuk i ka, prandaj do të kërkojnë, ose votat e opozitës false, ose një referendum.

Në të gjitha variantet, e sigurtë është që vera do të jetë shumë e nxehtë, por vjeshta akoma më e nxehtë. Do të ketë ndryshime politike, ose goditje të mëdha për "puçistët" brenda Rilindjes që kërkojnë dobësimin e Edi Ramës.

edi rama fatmir xhafaj

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh