LIVE UPDATES

dhuna ndaj grave

Insights 12 Prill 2021, 06:22

Pse i harruam gratë në pandemi?

Fytyra e tmerrshme e Coronës shfaqet si sëmundje, si vdekje dhe dëshpërim për shumë vetë. Gratë përballen me këtë çdo ditë, sepse ato mbajnë një barrë ve...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Alarmi i OKB/ Dhuna ndaj grave ‘një pandemi’ e re - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Alarmi i OKB/ Dhuna ndaj grave ‘një pandemi’ e re

13 Maj 2021, 16:04 Nga DOSJA
Alarmi i OKB/ Dhuna ndaj grave ‘një pandemi’ e re

SHBA– Një dekadë pas fillimit të konventës së Stambollit, traktati historik i të drejtave të njeriut për të ndaluar dhunën me bazë gjinore, gratë po përballen me një sulm global ndaj të drejtave dhe sigurisë së tyre, sipas fushatave.

Kjo javë shënoi 10 vjet që kur 13 vendet e para u nënshtruan në konventë, parë si një pikë kthese në përpjekjet për të adresuar dhunën ndaj grave.

Sipas Guardian, përkundër 46 vendeve që nënshkruajnë traktatin, bota është përfshirë nga një pandemi e dhunës ndaj grave, e përkeqësuar dhe e ekspozuar nga Covid-19, sipas një të dërguari të KB.

Pandemia Covid zbuloi se çfarë po ndodhte më parë,” – tha Dubravka Šimonović, raportuese speciale e KB për dhunën ndaj grave. Ajo tha në të gjithë botën ka pasur një rritje të madhe të thirrjeve në linjat e ndihmës për dhunën në familje, raporte të grave të humbura ose të vrara, dhe mungesa e vendeve të sigurta për ata që largohen nga abuzimi.

Rritja e dhunës ndaj grave dhe vajzave është pasqyruar nga një reagim politik kundër konventës – korniza e parë ligjore e detyrueshme ligjore për të parandaluar dhunën në familje, për të mbrojtur të mbijetuarit dhe për të promovuar barazinë.

Në mars, për dënimin e përhapur të brendshëm dhe ndërkombëtar, Turqia, vendlindja e konventës, njoftoi se do të tërhiqej nga koventa nga korriku. Tërheqja e Turqisë nga konventa përfshiu retorikën e përshkallëzuar anti-feministe, anti-gra dhe anti-LGBTQ + nga politikanët e saj, duke përfshirë presidentin, Rexhep Tajip Erdogan.

Erdogan ka deklaruar publikisht dhe vazhdimisht se nuk beson në barazinë midis burrave dhe grave dhe qeveria e tij gjithnjë e më shumë ka lidhur sigurinë e grave me qëndrimin në shtëpi me familjet e tyre dhe lindjen e më shumë fëmijëve.

“Ne humbëm një rrjet sigurie”, tha Elif Ege, nga organizata e grave për strehim Mor Çati në Stamboll. “Konventa e Stambollit nuk u zbatua siç duhet gjatë gjithë viteve… por kjo nuk do të thotë se ishte plotësisht joefektive; ishte një mjet i rëndësishëm në duart e organizatave feministe ”.

Në Ukrainë ka pasur një kundërshtim të fortë ndaj nënshkrimit dhe ratifikimit të konventës nga grupet fetare që e perceptojnë atë si një kërcënim për “vlerat familjare”.

Në Meksikë, 10 gra viten në bazë të gjinisë çdo ditë. Në Peru midis marsit dhe korrikut të vitit 2020, kishte 11 mijë raste të dhunës ndaj grave, sipas ministrisë së grave, me pothuajse 30% të atyre që u sulmuan nën moshën 18 vjeç.

Në Egjipt, e cila nuk ka nënshkruar kurrë konventën e Stambollit, ka pasur përpjekje në rritje për të heshtur aktivistët feministë për shkeljen e të ashtuquajturave vlera familjare.

Megjithatë, aktivistët dhe grupet e të drejtave të grave kanë insistuar që konventa e Stambollit të mbetet një armë e fuqishme në luftën për t’i dhënë fund dhunës me bazë gjinore.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota dhuna ndaj grave dubravka šimonović elif ege dhuna ndaj grave dubravka šimonović elif ege

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha