LIVE UPDATES
Bota

Protestuan kundër dhunës ndaj grave, Policia hedh gaz lotsjellës në Turqi

26 Nëntor 2021, 18:25 Nga DOSJA
Protestuan kundër dhunës ndaj grave, Policia hedh gaz lotsjellës

TURQI – Një grup prej disa mijëra vetësh, kryesisht gra, u përballën me policinë gjatw trazirave në Stamboll të enjten ndërsa marshonin për të tërhequr vëmendjen ndaj dhunës me bazë gjinore.

Protestuesit ecën përgjatë rrugës Istiklal, një korridor popullor këmbësorësh pranë sheshit Taksim. Marshuesit i kanë rënë bilbilave dhe kanë brohoritur parulla, duke përfshirë “Qeveri, dorëhiqu!”

“Gratë në Stamboll janë sonte në rrugë për të protestuar kundër dhunës së përhapur me bazë gjinore – dhe për të shprehur zemërimin e tyre ndaj qeverisë turke për tërheqjen nga Konventa e Stambollit në fillim të këtij viti”, tha Julia Hahn në Twitter.

“We won’t stay silent!”
Women in Istanbul are out on the streets tonight to protest widespread gender-based violence — and to express their anger at the Turkish government for withdrawing from the Istanbul Convention earlier this year. #OrangeTheWorld #KadinaSiddeteHayir pic.twitter.com/ZwHKB3tsAO

— Julia Hahn (@juliahahntv) November 25, 2021

Ata u ndeshën me një numër të madh policësh, të cilët përdorën gaz lotsjellës kur turmat u përpoqën të çanin barrikadat e vendosura në fund të rrugës.  Shumë në turmë mbanin pankarta, duke përfshirë një ku shkruhej: “Mos hesht për dhunën mashkullore”. Organizatorët e cilësuan ndërhyrjen e policisë si një sulm ndaj grave dhe grupeve minoritare.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota dhuna ndaj grave dhuna ndaj grave ne turqi konventa e stambollit turqia dhuna ndaj grave dhuna ndaj grave ne turqi konventa e stambollit turqia

Sondazh

Poll

Bota 26 Nëntor 2021, 19:28

Shkon në tre numri i të vrarëve në Kosovë

KOSOVË– Ka shkuar në tre numri i personave që kanë mbetur të vrarë si pasojë e një sulmi me breshëri plumbash në Dllogjan të Kosovës. Mësohet se vikt...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE