LIVE UPDATES
Bota

Alarmi i OKB/ Dhuna ndaj grave ‘një pandemi’ e re

13 Maj 2021, 16:04 Nga DOSJA
Alarmi i OKB/ Dhuna ndaj grave ‘një pandemi’ e re

SHBA– Një dekadë pas fillimit të konventës së Stambollit, traktati historik i të drejtave të njeriut për të ndaluar dhunën me bazë gjinore, gratë po përballen me një sulm global ndaj të drejtave dhe sigurisë së tyre, sipas fushatave.

Kjo javë shënoi 10 vjet që kur 13 vendet e para u nënshtruan në konventë, parë si një pikë kthese në përpjekjet për të adresuar dhunën ndaj grave.

Sipas Guardian, përkundër 46 vendeve që nënshkruajnë traktatin, bota është përfshirë nga një pandemi e dhunës ndaj grave, e përkeqësuar dhe e ekspozuar nga Covid-19, sipas një të dërguari të KB.

Pandemia Covid zbuloi se çfarë po ndodhte më parë,” – tha Dubravka Šimonović, raportuese speciale e KB për dhunën ndaj grave. Ajo tha në të gjithë botën ka pasur një rritje të madhe të thirrjeve në linjat e ndihmës për dhunën në familje, raporte të grave të humbura ose të vrara, dhe mungesa e vendeve të sigurta për ata që largohen nga abuzimi.

Rritja e dhunës ndaj grave dhe vajzave është pasqyruar nga një reagim politik kundër konventës – korniza e parë ligjore e detyrueshme ligjore për të parandaluar dhunën në familje, për të mbrojtur të mbijetuarit dhe për të promovuar barazinë.

Në mars, për dënimin e përhapur të brendshëm dhe ndërkombëtar, Turqia, vendlindja e konventës, njoftoi se do të tërhiqej nga koventa nga korriku. Tërheqja e Turqisë nga konventa përfshiu retorikën e përshkallëzuar anti-feministe, anti-gra dhe anti-LGBTQ + nga politikanët e saj, duke përfshirë presidentin, Rexhep Tajip Erdogan.

Erdogan ka deklaruar publikisht dhe vazhdimisht se nuk beson në barazinë midis burrave dhe grave dhe qeveria e tij gjithnjë e më shumë ka lidhur sigurinë e grave me qëndrimin në shtëpi me familjet e tyre dhe lindjen e më shumë fëmijëve.

“Ne humbëm një rrjet sigurie”, tha Elif Ege, nga organizata e grave për strehim Mor Çati në Stamboll. “Konventa e Stambollit nuk u zbatua siç duhet gjatë gjithë viteve… por kjo nuk do të thotë se ishte plotësisht joefektive; ishte një mjet i rëndësishëm në duart e organizatave feministe ”.

Në Ukrainë ka pasur një kundërshtim të fortë ndaj nënshkrimit dhe ratifikimit të konventës nga grupet fetare që e perceptojnë atë si një kërcënim për “vlerat familjare”.

Në Meksikë, 10 gra viten në bazë të gjinisë çdo ditë. Në Peru midis marsit dhe korrikut të vitit 2020, kishte 11 mijë raste të dhunës ndaj grave, sipas ministrisë së grave, me pothuajse 30% të atyre që u sulmuan nën moshën 18 vjeç.

Në Egjipt, e cila nuk ka nënshkruar kurrë konventën e Stambollit, ka pasur përpjekje në rritje për të heshtur aktivistët feministë për shkeljen e të ashtuquajturave vlera familjare.

Megjithatë, aktivistët dhe grupet e të drejtave të grave kanë insistuar që konventa e Stambollit të mbetet një armë e fuqishme në luftën për t’i dhënë fund dhunës me bazë gjinore.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota dhuna ndaj grave dubravka šimonović elif ege dhuna ndaj grave dubravka šimonović elif ege

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh