LIVE UPDATES

aleanca per mbrojtjen e teatrit

Politike 7 Korrik 2021, 15:43

TIRANË– Deklaratat dhe etiketimet fyese të kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj ndaj aktivistve të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar nuk k...

Aktualitet 22 Maj 2020, 15:04

DURRËS– Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit do të zhvillojë sot një tubim sensibilizues për situatën e krijuar pas shembjes së Teatrit Kombëtar.Aleanca fton qy...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

VIDEO/ Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit në KLSH! Kërkesa e tyre: Në ministri na ‘përplasin’ dyert. Të merren ma - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

VIDEO/ Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit në KLSH! Kërkesa e tyre: Në ministri na ‘përplasin’ dyert. Të merren ma

20 Shtator 2021, 05:36 Nga DOSJA
VIDEO/ Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit në KLSH! Kërkesa e tyre:

TIRANË– Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit u mblodh ditën e sotme përballë zyrave të Kontrollit të Lartë të Shtetit, ku kërkuan procedimin në Strukturën e Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit të urdhërave për ‘sekuestrove preventive’. Përfaqësuesja e Aleancës u shpreh përballë gazetarëve se kanë paraqitur një kërkesë ndaj KLSH-së për pronën e Teatrit. Adriana Kalaja tha se KLSH është i vetmi institucion që i lejon të shprehin kërkesat e tyre duke i krahasuar me ministrinë e Kulturës, që sipas saj ‘u përplas dyert’. Ata kërkojnë që të depozitohet një kërkesë ndaj SPAK në mënyrë që të bëhet sekuestrimi i truallit ku ka qenë i ndërtuar teatri i vjetër.

Në deklaratën e bërë, përfaqësuesit e Aleancës u shprehën se kjo kërkesë ishte bërë me shpresën e KLSH do të merrte veprim konkete për të ndikuar tek SPAK me anë të një kërkese zyrtare për sekuestrimin e këtyre objeketeve.


Kalaja: Për mënyrën se si respektojnë ligjin për Kontrollin e Lartë të shtetit. Është një institcuon shtetëor, ku ne na hapen dyert dhe na lejohet të shprehim kërkesat që kemi. Në ministrinë e Kulturës na përplasen dyer dhe na nxjerr policia për të na bërë presion. Dua të theksoj këtë. Nga ana tjetër, ne sot vijmë përballë KLSH me një kërkesë për marrjen e masave të sekuestrove, për fondin e dhënë për fillimin e punimeve të Teatrit. KLSH në muajin qershor, ka evidentuar se te dy VKM-të që kanë dalë për hartën e zonës së Tiranës, janë në shkelje të ligjit dh epër këto në referim të ligjit 36, ka referuar një kallëzim në prokurorinë e Tiranës. Në SPAK përvec 16 kallëzimeve tona, është dhe i KLSH-së që shkon me të njëjtnë linjë si ne. KLSH ka evdientuar se janë shkelur rëndë ligjet, dhe në mënyrë të pabazuar, duke mos ngritur asnjë grup pune, duke mos bërë asnjë sondazh, ka evidentuar se përbëjnë vepër penale. Kemi bërë kërkesa të vazhdueshme vëninë e sekuestros prevetie. Është vënë në shkurt të këtij viti dhe që në shkurt deri tani, në mënyrë të pakuptimte ne nuk marrim asnjë informacion. Vetë gjykata ka analizuar se përse Teatri nuk duhet prishur. Jemi në kushtet që duhet kërkuar para SPAK sekuestrimi i këtyre sekuestrove.

Por çfarë ka ndodhur me Teatrin deri më tani?

Gjykata Kushtetuese pezulloi ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar duke rrëzuar kështu ligjin special dhe kalimin e Teatrit në pronësi të Bashkisë Tiranë. Në vendimin e saj, pasi Këshilli Kombëtar i Territorit miratoi lejen për ndërtimin e Teatrit të Ri Kombëtar, Kushtetuesja i dhënë të drejtë Presidentit Ilir Meta dhe ka rrëzuar Ligjin Special për dhënien me koncesion të hapësirës së truallit të Teatrit Kombëtar, si dhe ka shfuqizuar vendimin për kalimin në pronësi të Bashkisë Tiranë të ndërtesës së Teatrit Kombëtar.

(a.b)/dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet aleanca per mbrojtjen e teatrit erion veliaj klsh aleanca per mbrojtjen e teatrit erion veliaj klsh

Sondazh

Poll

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind