LIVE UPDATES
Politike

7 Korrik 2021, 15:43 Nga DOSJA

TIRANË– Deklaratat dhe etiketimet fyese të kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj ndaj aktivistve të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar nuk kanë mbetur pa kundërpërgjigje. Por jo me të njëjtën monedhë. Me anë të një statusi të gjatë dhe ironik, Aleanca kërkon ndjesë që e kanë shqetësuar Veliaj në punën e tij, duke i premtuar se do të vijojnë punën me misionin e tyre. 

“I nderuar Z. Kryetar Ju e dini që një grup histerikësh nuk ka fuqinë t’ju dëmtojë, por vetem t’ju krijojë bezdira të vogla. Por, në mbrojtjen tonë, duhet të theksojmë që një faj të madh për këtë kanë dhe mediat…një pjesë e tyre akoma na japin mundesinë të shprehemi në hapesira tv, duke ndikuar kështu keq jo vetëm në shëndetin tonë e të atyre që na dëgjojnë, por dhe në qetësinë tuaj si pnëmbaruar që jeni. Ju me të drejtë keni bërë thirrje këto ditë që ne të na hiqet mikrofoni; ne ju inkurajojmë të vazhdoni ta bëni. Bëjeni derisa të gjithë gazetarët të bëhen si ata, që edhe kur ju pyesin për diçka ju i pergjigjeni tjetër gjë, ju kuptojnë më së miri, sepse nje profesionist i mirë ju kupton edhe pa folur fare. E në rast se prapë ndodh të na shihni ndokund, thjesht na injoroni. Ju lutemi. Dyllosini veshët si shokët e Odisesë. Ju nuk keni pse ndiqni me kaq vemendje çfarë bën një grup histerikësh, që nuk e ka veten nën kontroll. Në fund të kesaj apologjie, në formë mea culp-e, ne ju themi se kemi vendosur që tani e tutje të vetquhemi “Histerikët e mbrojtjes së teatrit”. Por ju lutemi mbani veshët mbyllur z. Kryetar, histerizmat tona përveç se na çojnë ne në delir, rrezikojnë t’ju çmëndin edhe ju tani që çështja e teatrit pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese po troket në dyert e SPAK. Ne mund t’ju ofrojmë garanci në tapat e veshit që ju ofrojmë,”-thuhet ndër të tjera në postim.

POSTIMI I PLOTË:

Ndjesë e sinqertë publike drejtuar Kryetarit legjitim të Bashkisë z. Erion Veliaj

I nderuar Z. Kryetar, Ju jemi mirënjohës që edhe pse ishit i angazhuar në kohë të plotë me dhuratën e bustit të Skënderbeut në Budapest, patët gjerësinë shpirtërore që ju karakterizon dhe gjetët kohën për të sqaruar publikun mbi vendimin e Gjykatës Kushtetuese për të hedhur dritë mbi kakofoninë e krijuar nga disa arkaikë të Kulturës dhe Trashëgimisë që kanë humbur toruan pas fitores së mandatit tuaj të tretë dhe nuk lënë rast pa hedhur baltë mbi dashurinë e pamatë që ju keni për Artin, Kulturën dhe Trashëgiminë.

E vërteta e madhe është që Gjykata Kushtetuese ka shfaqur një tendencë të dukshme dhe të pajustifikueshme kundër jush. E para kur z.Soreca shkoi të takojë kryetaren e kësaj Gjykate, pikërisht në ditën e gjyqit të teatrit për ta inkurajuar për të marrë një vendim pro jush, në mënyrë që puna juaj për ndërtimin e Teatrit të Ri mos ngelte e papërfunduar, nuk e respektuan nga dera e përparme, por e detyruan të hynte e të dilte nga dera e pasme. Një fyerje e rëndë për ambasadorin shpirtmadh të BE, nëse kemi parasysh që vendi ynë shquhet për traditen e mikpritjes. E dyta, e shpallin vendimin, pikërisht në 2 korrik, simbolin e rënies së komunizmit, duke e ditur fare mire që simbolikat ju i pëlqeni shumë dhe ato janë mjeti juaj i preferuar ndaj kundërshtarëve tuaj të pashpresë. E treta, vendimet: Gjykata Kushtetuese vendos si antikushtetues, projektimin dhe realizimin e projektit urban dhe godinës së re të Teatrit Kombëtar, kur ju e keni anulluar (ppp) prej kohësh. Ndoshta Gjykata Kushtetuese nuk ishte në dijeni që kryetari i bashkisë ka fuqinë të anulloje ligje. E pafalshme për një institucion kaq të lartë të ketë një mungesë informacioni të këtij lloji.

Gjithashtu (në pikën e famshme te kakofonise) gjykata ka vendosur të mos marrë në shqyrtim vendimin për shembjen e teatrit duke lënë në fuqi shembjen e tij prej jush (një pasaktësi e vogël në ndërtimin e fjalisë ka sjellë që jo vetem qytetarë dhe gazetare, por edhe juristë ta lexojnë gabim). Më poshtë gjykata thotë që shpallet antikushtetues vendimi i transferimit të pronës së teatrit, nga Ministria e Kulturës ne Bashki. Këtu dukshem ka një gabim nga ana e saj. Si mund të jetë antikushtetues ky kalim, kur vetë prishja e teatrit u miratua?! Së fundmi, pezullohet çdo akt deri në vendimin e formës së prerë gjë që shtyn fillimin e ndërtimit të teatrit të ri. Duket sikur nuk do të ketë fund kurrë ky kalvar i luftës midis zhvillimit dhe anarkisë. Është e çuditshme sesi gjithmonë historia përsëritet. Megjithëse zhvillohet çdo sek, kalojnë vite shekuj, mijëvjçarë, gjthmonë del një grup penguesish që kërkon medoemos të merret me rrënojat, me rrënjët..

Si mund të përligjet pafund një çmënduri e tillë z. Kryetar? Nuk mundet që pas fjalëve histori dhe trashëgim të fshihet dëshira për të penguar zhvullimin që vjen bashkë me kohën. Po si mund të zhvillohej shoqëra deri më sot nëse të gjithë do të merreshin me të shkuarën?!

E pranojmë ne ja njohim këtë difekt vetes. Por, ka një fenomen: ai që njihet si histeri kolektive. Kështu, kur një grup njerëzish ulërasin me pathos për diçka, ndodh që vibrimi i adrenalinës së ngritur shpërhapet tek të tjeret dhe gjithnjë e më shumë njerëz, fillojnë te reagojne njësoj për inerci, të errësuar nga gjykimi. Madje edhe kur gjykimi vjen, kur njerez të paprekur nga histeria, tentojnë të ndriçojnë pjesën tjetër, është shumë e vështire të ndalet, sepse histeria është kondicion mjekësor. Mendojmë që ky është rasti ynë.
Ne prej kohësh e dimë që duhet të ndalim, por nuk ndalim dot. Sapo duket sikur jemi afër fundit, vjen gjithmonë një vibrim që na nxjerr serish jashte kontrollit. Ne fillim, populli, pastaj Europa Nostra, pastaj Parlamenti Europian…dhe tani që vërtet menduam se kjo po zbehej, sidomos me fitoren e qartë të mandatit të tretë, flet Gjykata Kushtetuese…Duket sikur kjo sëmundje nuk do të dijë për pozitën, për intelektin, për madhështinë e institucioneve apo organizatave….i zë të gjithë pa përjashtim. Frika jonë më e madhe është se mos ky vibrim i Gjykates Kushtetuese kalon dhe në Spak, duke sjellë kështu vonesa të tjera të panevojshme në zhvillimin e qytetit, apo në ndonjë dënim të papritur për njerzit që s’kanë kohë për pushim.

I nderuar Z. Kryetar Ju e dini që një grup histerikësh nuk ka fuqinë t’ju dëmtojë, por vetem t’ju krijojë bezdira të vogla. Por, në mbrojtjen tonë, duhet të theksojmë që një faj të madh për këtë kanë dhe mediat…një pjesë e tyre akoma na japin mundesinë të shprehemi në hapesira tv, duke ndikuar kështu keq jo vetëm në shëndetin tonë e të atyre që na dëgjojnë, por dhe në qetësinë tuaj si pnëmbaruar që jeni. Ju me të drejtë keni bërë thirrje këto ditë që ne të na hiqet mikrofoni; ne ju inkurajojmë të vazhdoni ta bëni. Bëjeni derisa të gjithë gazetarët të bëhen si ata, që edhe kur ju pyesin për diçka ju i pergjigjeni tjetër gjë, ju kuptojnë më së miri, sepse nje profesionist i mirë ju kupton edhe pa folur fare. E në rast se prapë ndodh të na shihni ndokund, thjesht na injoroni. Ju lutemi. Dyllosini veshët si shokët e Odisesë. Ju nuk keni pse ndiqni me kaq vemendje çfarë bën një grup histerikësh, që nuk e ka veten nën kontroll. Në fund të kesaj apologjie, në formë mea culp-e, ne ju themi se kemi vendosur që tani e tutje të vetquhemi “Histerikët e mbrojtjes së teatrit”. Por ju lutemi mbani veshët mbyllur z. Kryetar, histerizmat tona përveç se na çojnë ne në delir, rrezikojnë t’ju çmëndin edhe ju tani që çështja e teatrit pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese po troket në dyert e SPAK. Ne mund t’ju ofrojmë garanci në tapat e veshit që ju ofrojmë.

Ju urojmë shëndet e mbarësiAleanca për Mbrojtjen e Teatrit  Ose ndryshe Histerikët e Mbrojtjes së Teatrit

Dje, në daljen e parë pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese për shembjen e Teatrit Kombëtar, Veliaj nuk u kursye me fjalët fyese ndaj aktivistëve. Ai i quajti personat që protestuan te Liqeni apo Unaza, budallej që hedhin gurë në lumë dhe hajvanë.

(k.m.dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike aleanca per mbrojtjen e teatrit erion veliaj aleanca per mbrojtjen e teatrit erion veliaj

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE