LIVE UPDATES
Aktualitet

2 vjet nga padia/Kalaja: Shkëlqim Fusha dhe Arbian Mazniku vijojnë aferat korruptive

14 Janar 2022, 10:57 Nga DOSJA
2 vjet nga padia/Kalaja: Shkëlqim Fusha dhe Arbian Mazniku vijojnë

TIRANË – Avokatja e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, Adriana Kalaja, ka depozituar një kërkesë për gjykimin e çështjes së padisë ndaj Shkëlqim Fushës dhe Arbër Maznikut, ku kërkohet nisja e hetimeve për të.

Kalaja theksoi se çështja nuk është marrë në shqyrtim edhe pse ka dy vite nga padia, pasi ka urdhër politik nga Rama, Basha apo Veliaj, duke shtuar se edhe çështja e dosjes ‘Babale’ nuk po shqyrtohet ende.

“Jo vetëm 2 vite por edhe 12, ne nuk u ndahemi personave që kanë marrë pjesë në aferat korruptive për ndërtimin e Teatrit të ri. Ne informojmë se lidhur me vendimin e Gjykatës për personat a akuzuar për korrupsion, ne kemi bërë ankim pranë kësaj gjykate që po shkojmë në dy vite tashmë dhe na habit fakti që kjo çështje nuk po gjykohet akoma. Si cështje penale duhej gjykuar tashmë sepse këta persona kanë ndikuar me vendime korruptive në buxhetin e shtetit, ata duhet të ishin sot në SPAK por këta dy shtetas vazhdojnë të lirë njëri si nënkryetar I bashksië Tiranë ndërsa tjetri duke përfituar tendera. Është edhe cështja e doses Babale, në ngarkim të deputetit Ervin Salianji. Keto dosje nuk lëvizin me udhër politik, të Ramës dhe Bashës por nuk shqetësohemi, presim 2 apo 12 vjet. Kemi një pyetje pse dosja e Arbian Maznikut dhe Shkëlqim Fushës nuk ka dalë për gjykim të cilët jo vetëm kanë abuzuar me fondet publike dhe akoma lihen të vazhdojnë punën. Do u drejtohemi edhe këshillit të lartë gjyqësor dhe Inspektoriatit. Të jenë të bindur Rama, Basha dhe Veliaj se ne nuk u ndahemi persona që janë përfshirë me aferën korruptive të ndertimit të Teatrit të ri.”-theksoi Kalaja.

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit kallëzoi në Prokurori dy vite më parë Nënkryetarin e Bashkisë së Tiranës, Arbër Mazniku dhe biznesmenin, Shkëlqim Fusha, për shkak të pagimit të shpenzimeve të udhëtimeve për zyrtarin e Bashkisë.

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Aktualitet Aktualitet adriana kalaja aleanca per mbrojtjen e teatrit adriana kalaja aleanca per mbrojtjen e teatrit

Sondazh

Poll

Rezoluta për genocidin serb në Srebrenicë, Shehu: Mohoni realitetin, jeni 5 hapa pas rezolutës së PE

Rezoluta për genocidin serb në Srebrenicë, Shehu: Mohoni realitetin, jeni 5 hapa pas rezolutës së PE

Rezoluta për Srebenicën, Shehi: Duhet ta votojmë të gjithë, Shqipëria të ndjekë proçesin e Berlinit

Gjenocidi në Srebrenicë, Boçi: Në rezolutë titulli është gabim, kamufloheni dhe fshihni të vërtetën

Çollaku: Rezoluta është hartuar për të mos mërzitur Vuçiç

Debati në Kuvend/ Spiropali: Shko në protestë shko. Tabaku: Çfarë bëj unë e di vetë

Rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë,Basha:Akti i sotëm është i vonuar,duhet të jemi zëri i Kosovës

Pr.rezoluta për gjenocidin serb në Srebrenicë, Xhaçka: Meriton respektim më të plotë e jo abuzim

Rezoluta për Srebenicën, Tabaku: Duhet të ishte miratuar kohë më parë

Rezoluta e Srebrenicës në Kuvend, deputetët mbajnë 1 minutë heshtje në nder të viktimave

Kuvendi rezolutë për gjenocidin serb në Srebenicë, Balla: Duhet të shërbejë si këmbanë alarmi

Rezoluta për të dënuar krimet serbe në Kosovë, Shehu:Ka javë që po zvarritet, po shkelni rregulloren

Protesta zhvendoset te Kuvendi? Berisha: Ka skenarin e vet, ne do japim mesazhin tonë

Protesta e opozitës, Rama ‘siguron’ Kryeministrinë, qytetari: Ku kanë dalë fondet për blindimin

Ratifikimi i protokolleve për anëtarësimin e 2 vendeve në NATO, Alibeaj: Ne jemi pro (ANKESA)

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten