KRYESORET
Insights

Shoqëria e konsumit që merret me Kujtimin (Gjuzin) dhe është e verbër para një të verbëri

30 Prill 2022, 18:46 Nga DOSJA
Shoqëria e konsumit që merret me Kujtimin (Gjuzin) dhe është

Nga Ilda Lumani

Premiera “Piranjat” ishte padyshim lajmi i kësaj jave. Fakti, që Florjan Binaj, një ikonë e humorit për gati një dekadë e gjysmë në Portokalli, niste një format të ri në një televizion tjetër, e mandej krah tij këngëtarja Arilena Ara do të shfaqej si prezantuese, ishin ngacmim i mjaftueshëm për vëmendje ndaj programit më të ri, që nisi gati në fund të një sezoni televiziv në ABC News…

Të njohur më së miri me këtë format italian, i cili ka frymëzuar gjithë programet denoncuese në vend, e me një terren të përgatitur prej thashethemeve të mjaft emrave të showbizzit si prezantues të tij, “Piranjat” e kishte bërë tashmë gjysmën e rrugës së ngacmimit të vëmendjes… Historitë ishin më tej ato që do të bënin diferencën nga simotrat e tjera në ekranet në vend…

Dhe siç pritej, edhe ndodhi!

Kamera e fshehtë me protagonist Kujtim Gjuzi ishte lajmi i ditës, pas së cilës rashë pre dhe unë… E pashë me copëza në fakt për shkak të impenjimeve dhe m’u duk e tmerrshme ajo çfarë i bënë! Pre e atij kurthi mund të binte kushdo! Por, shqetësimi im për Kujtimin është zero…

Gjithsesi me kureshtjen time e ndoqa, 2 net më parë programin deri në fund. Dhe në fund pashë një nga dramat, që më ka tronditur më shumë se çdo gjë prej kohësh. Historia e Artan Përojt, një fshatari pranë qytetit të Tiranës, baba i dy fëmijëve, i cili kishte humbur shikimin pas një aksidenti dhe një mjekimi totalisht të gabuar, që në moshën 9-vjeçare ishte më shumë se prekëse! Bashkëshortja e tij, dikur një vajzë e re si në një histori librash u dashurua me Artanin e verbër dhe ia doli të bëhej nuse me fustan të bardhë e të martohej me të përkundër gjithë kundërshtive të familjes… Sa shpresë për Artanin e verbër të martohej me vajzën që donte, të cilën nuk e shihte por e njihte pa e parë!!! Fati, Zoti, apo natyra, sido që ta quani të surprizon edhe kur ti mendon se ka vetëm errësirë në fund të tunelit.

Artani u bë baba i dy fëmijëve, një djalë dhe një vajzë… E sot kërkon sy jo për vete, sepse me gjithë vështirësitë e të jetuarit pa sy, ai ja ka dalë… është përshtatur dhe di të jetojë edhe pa sy…, por ai kërkon sy për të parë djalin dhe vajzën e tij, për të parë se sa bukuroshe është (po perifrazoj të voglën e tij!)… Shpresat janë te një nga doktorët-shkencëtar më të mirë që ne kemi, doktor Mynyr Hasani… Sigurisht, shpresat janë në prag të një mrekullie, por Artani dhe familja e tij kanë të drejtë të shpresojnë!!! Ndërsa, ne të tjerët kemi detyrë të mësojmë të jemi pak më të ndjeshëm, pak më të drejtë, pak më të vërtetë…

Historia e Artanit kaloi thuajse shkarazi në rrumpallën tonë mediatike, ndryshe me çfarë ndodhi me “tragji-komedinë” e Gjuzit…! Ndaj përmes këtij shënimi, doja ta sillja në fokus për të mos i kaluar ngjarje të tilla sublime me indiferencë. Por, edhe për të motivuar këdo që ka humbur optimizmin, gjithmonë është dikush që ka një vuajtje më të madhe se jotja… Ndaj le të lëmë Gjuzat dhe shokët e tyre, e të merremi me Artanët dhe të vërtetët e kësaj shoqërie!

Marrë nga TEMA

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

Sondazh

Poll

Insights 16 Prill 2022, 06:58

Borati dhe maska prej lecke

Nga Erion DashoNë dhjetor 2021 me sa duket Borati dhe boratët që udhëtonin me të paskan marrë një mësim të mirë nga Lufthansa dhe policia gjermane. Fiks një vit...

Insights 8 Prill 2022, 18:21

Kanabis? Po, por…

Nga Jeta DedaStudimet kanadezë të vitit 2021, të ndërmarrë tre vjet pas legalizmit të prodhimit, përpunimit, shpërndarjes dhe përdorimit të kanabisit, nuk janë ...

Insights 7 Prill 2022, 11:59

Ekonomi-politike prej lecke

Ekonomi-politike prej leckeKM Rama deklaroi sot se 59% e qytetarëve që kanë marrë pjesë në “Këshillimin Kombëtar” në internet janë përgjigjur poziti...

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar