KRYESORET
Insights

‘Për kë e shtroi iftarin Rama?’ Tomorri: Kishte biznesmenë që i shërbejnë sulltanatit

27 Prill 2022, 09:41 Nga DOSJA
‘Për kë e shtroi iftarin Rama?’ Tomorri: Kishte

Nga Klodian Tomorri

Iftari i kryeministrit

Dy nga biznesmenet e ftuar nga Kryeministri ne Iftarin e djeshem, deri pasdite vone ishin ne nje dreke. Rastisi qe ne ate dreke te isha dhe une. Aty u pi vere deri ne oren 5 te pasdites. Papritmas dy biznesmenet u cuan. ”Do ikim te bejme abdes- thane- se na ka ftuar kryeministri per Iftar.” Nga vera franceze direkt ne Iftar.

Doktrina Islame e lejon ftuarjen ne Iftar te atyre qe nuk jane myslimane apo qe nuk e praktikojne Islamin. Mjafton qe Iftari te sherbeje sadopak, qe ata te krijojne nje vleresim pozitiv per Islamin. Pra te zbusin zemren kundrejt fese islame. Por cili eshte qellimi real i Iftarit?  Kryeministri ka te drejte kur thote se Islami eshte nje dhurate e pacmueshme per njerezimin. Madje parimet e islamit jane shume me teper se aq. Perfshire ato qe lidhen me iftarin.

Ajetet kuranore por edhe theniet e Profetit Muhamed, paqja qofte mbi te, orientojne se qellimi kryesor i Iftarit eshte ofrimi i ushqimit per njerezit ne nevoje. Pra per ata qe nuk kane mundesi ekonomike ta sigurojne ate.

Ibn-i Hıbban shkruan ne tregimet e tij se Profeti ka thene:

“Kushdo qe ofron iftar nga te ardhurat e tij te ligjshme per ata qe agjerojne ne muajin e shenjte te Ramazanit, ne te gjitha netet e Ramazanit engjejt luten per te. Mjafton sikur edhe nje pike uje nese ofruesi nuk ka mundesi per me shume.”

Pra Iftari shtrohet kryesisht per agjeruesit, ata qe jane ne nevoje dhe ata qe mund te zbusin zemren e tyre kundrejt Islamit.

Per ke e shtroi kryeministri Iftarin dje? A ishin ata aty njerez ne nevoje? Jo. Aty ishin biznesmenet me te pasur te Shqiperise dhe gazetaret, shumica e te cileve i sherbejne oborrit te sulltanatit.

A ishin ata besimtare qe agjeronin? Jo. Te pakten 2 prej tyre ishin duke pire vere me mua deri nje ore para Iftarit te kryeministrit. A ishin ata luftetare te Allahut sic thone ajetet kuranore? Jo. E vetmja lufte qe bejne shumica e atyre eshte se kush te marre me shume tendera publike.

Ky ishte Iftari i kryeministrit. Ne mos nje takim, ku per disa prej te pranishmeve ka qene mundesi e mire pazaresh per ndonje tender. Ky eshte gjynah dhe korruptim i fese. Ne fund ka dhe dicka tjeter po kaq te rendesishme. Vec myslimaneve, ne Shqiperi jetojne edhe katolike dhe ortodokse. Pse kryeministri nuk shtron dreke edhe per Pashket?

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

Sondazh

Poll

Insights 16 Prill 2022, 06:58

Borati dhe maska prej lecke

Nga Erion DashoNë dhjetor 2021 me sa duket Borati dhe boratët që udhëtonin me të paskan marrë një mësim të mirë nga Lufthansa dhe policia gjermane. Fiks një vit...

Insights 8 Prill 2022, 18:21

Kanabis? Po, por…

Nga Jeta DedaStudimet kanadezë të vitit 2021, të ndërmarrë tre vjet pas legalizmit të prodhimit, përpunimit, shpërndarjes dhe përdorimit të kanabisit, nuk janë ...

Insights 7 Prill 2022, 11:59

Ekonomi-politike prej lecke

Ekonomi-politike prej leckeKM Rama deklaroi sot se 59% e qytetarëve që kanë marrë pjesë në “Këshillimin Kombëtar” në internet janë përgjigjur poziti...

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar