LIVE UPDATES
Insights

Kanabis? Po, por…

8 Prill 2022, 18:21 Nga DOSJA
Kanabis? Po, por…

Nga Jeta Deda

Studimet kanadezë të vitit 2021, të ndërmarrë tre vjet pas legalizmit të prodhimit, përpunimit, shpërndarjes dhe përdorimit të kanabisit, nuk janë shumë optimistë për efektet pozitivë që solli ky ligj. Në aspektin e shëndetit publik dhe mendor, shifrat tregojnë shtim në rradhët e përdoruesve duke theksuar tendencën në rritje të përdoruesve të vegjël dhe të të rinjve. Gjithashtu është rritur numri i personave me varësi. Janë shtuar rastet e aksidenteve nën efektin e substancës. Tregu i zi lulëzon në çdo stinë, e si rrjedhojë publiku nuk është i mbrojtur.

Përveç këtyre, një anë ekstra e bezdisshme është era e keqe, e padurueshme rrugëve apo vendeve publike. Na rroftë shalli në dimër!

Plot nxënës të shkollave të mesme fshihen nëpër WC ose skutat e oborreve, dhe më pas nuk janë më për shkollë. Totalisht të demotivuar, disa flenë në klasë, disa qeshin pa lidhje, disa prishin orën e mësimit e shkaktojnë trazira.

Edhe pse ligji kanadez e ndalon t’u shesësh ose t’u japësh kanabis të rinjve nën 18 vjeç (ose 21 në Québec), nën kërcënimin e një dënimi deri në 14 vjet burg, adoleshentët mendojnë se përderisa produkti shitet në dyqan për të rriturit atëherë gjithçka është ok, njëlloj si cigaret që mbartin shënimin “duhani shkakton kancer”, lojë probabiliteti. Ata gjejnë mënyrat ta sigurojnë; tregu i zi.

Sipas Këshillit Kanadez të Kanabisit, që përfaqëson më shumë se 700 prodhues të liçensuar dhe përpunues të kanabisit në Kanada, qeveria kanadeze merr notën 7 sa i përket masave për ruajtjen e fëmijëve nga kanabisi dhe mbrojtjen e shëndetit publik. Ndërsa lidhur me luftën ndaj tregtimit të paligjshëm, taksimit, ndërgjegjësimit dhe edukimit të popullatës si dhe zbatimeve financiare, qeveria kanadeze ngel në klasë.

Pse u legalizua tregëtimi i kanabisit në Kanada? Që paraja të kalonte nëpër kanale zyrtare, të rritej kontrolli. Por realiteti tregon të kundërtën. Tregu i paligjshëm i kanabisit kap rreth 50 % të biznesit, duke bërë që miliarda dollarë nga shitja të mos kalojnë nga zyra e taksave kanadeze.

Tani imagjinoni Shqipërinë nëse kanabisi fiton statusin e produktit të ligjshëm dhe bëhet i arritshëm nga kushdo.

Do hapen vende të reja pune? Po. Do fitojë shteti ca para? Po, por a mendoni që informaliteti do marrë fund? Nuk do ketë treg të zi me çmim më të lirë? Si do garantohet mbrojtja e fëmijëve dhe shëndeti publik nga një shtet që ngel në klasë me detyrat më elementare?

Apo do ngrihet njësia e posaçme e kontrollit, e më pas njësia që kontrollon njësinë e kështu me rradhë duke fryrë nga një anë e shfryrë nga ana tjetër?

Mendoni se tregëtarët e ligjshëm apo të paligjshëm do vrasin mendjen për shëndetin e fëmijëve? Jo.

Kush do përfitojë? Ata që kanë përfituar deri më sot.

Kush do dëmtohet? Fëmijët, familja, shoqëria.

Prandaj hesapet duhen bërë mirë para se të propozohen e miratohen ligje.

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

blog blog jeta deda jeta deda

Sondazh

Poll
Insights 7 Prill 2022, 11:59

Ekonomi-politike prej lecke

Ekonomi-politike prej leckeKM Rama deklaroi sot se 59% e qytetarëve që kanë marrë pjesë në “Këshillimin Kombëtar” në internet janë përgjigjur poziti...

Insights 3 Prill 2022, 14:58

Dy fjalë për “Top Story”

Koment nga Endrit HabilajSot në mëngjes pashë që të gjithë dokumentarët Top Story, në 4 vite transmetim, janë emërtuar me emrin e ri, Inside Story. Në fakt, kjo...

Insights 31 Mars 2022, 09:56

Histori jete dhe histori teatri

Nga Josif PapagjoniMbaj mend se e kam lexuar komedinë e famshme “Sirano de Berzherak”, ndofta para 40-50 vjetëve. Në një sfond të kuq, plot dritë, kopertina e l...

Insights 28 Mars 2022, 15:40

Grushti

Nga Kostana MoravaUne dhe B, kusheriri im, jetuam bashke per nje periudhe jo te vogel kohe. B kish humbur babain dhe dhimbja qe aq e madhe sa nuk mund te jetoni...

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren