KRYESORET
Insights

Ekonomi-politike prej lecke

7 Prill 2022, 11:59 Nga DOSJA
Ekonomi-politike prej lecke

Ekonomi-politike prej lecke

KM Rama deklaroi sot se 59% e qytetarëve që kanë marrë pjesë në “Këshillimin Kombëtar” në internet janë përgjigjur pozitivisht në raport me projektin për “Ballkanin e Hapur”, ku rritet lidhja dhe varësia ekonomike e Shqipërisë ndaj Serbisë. Ai tha se nuk e kemi zgjedhur ne Serbinë të jetë në Ballkan dhe se kështu ndërtohet paqja. Le të shënojmë në vijim disa pika:

1. Mediat e kanë dëshmuar prej fillimit se si i njëjti person mund të votojë me qindra herë në internet në formularin e “Keshillimit Kombëtar”, duke rrënuar kredibilitetin e këtij procesi. Aq më shumë, mënyra e formulimit të pyetjeve e ka diskredituar edhe më shumë këtë formular.

2. Regjimi dhe mediat në Rusi u shfaqën më entuziaste se askush tjetër për fitoren e Aleksandar Vuçiqit në zgjedhjet në Serbi – aleati kryesor i Rusisë në rajon, që refuzon vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë, ka shtuar transportin ajror drejt Rusisë prej fillimit të luftës në Ukrainë, mban të hapur bazën “humanitare” (ushtarake) ruse në Nish, ndërkohë që mbetet i pa penduar për gjenocidet e kryera në Ballkan dhe lufton me çdo mjet pavarësinë e Kosovës.

3. Rasti i Rusisë vërtetoi edhe një herë se ekonomia nuk i paraprinë drejtësisë, nuk vendos drejtësi e për më tepër nuk është e ndarë nga politika.

4. Argumenti i KM Rama se nuk e kemi zgjedhur ne Serbinë që të jetë në Ballkan, bie poshtë kur e dimë që as Gjermania dhe shtetet e tjera nuk e kanë zgjedhur Rusinë që të jetë në Evropë, e megjithatë e kanë kuptuar gabimin e lidhjes ekonomike me një shtet të drejtuar nga një regjim agresor diktarorial që kryen krime lufte dhe rrezikon Evropën e më gjerë.

5. Në zgjedhjet e fundit regjimi në Serbi zhduku me mijëra shqiptarë autoktonë nga listat e votimit dhe adresat e tyre në Luginën e Preshevës, duke i hequr rezidencën por edhe të drejtat bazë, në formën e një spastrimi etnik me mjete administrative. Nëse ky është lloji i paqes që synon Rama me regjimin në Serbi, atëherë kemi të bëjmë me kolaboracionizëm. Çdo kolaboracionist ka synuar paqe me agresorët, duke mbyllur sytë dhe gojën para krimeve të agresorëve, në këmbim të përfitimeve për veten.

Presidenti i Gjermanisë deklaroi dje se politika që ai ka ndjekur më herët në raport me Rusinë ishte e gabuar, duke pranuar faktin se lidhja dhe varësia ekonomike e krijuar me Rusinë nuk e ka ndryshuar Rusinë, përkundrazi. KM Rama do duhej të mësonte prej gabimeve të veta dhe të të tjerëve. Mirëpo nuk dëshiron ta bëjë këtë, dhe jo nga që nuk e kupton.

Rama nuk është injorant për këto punë. Me gjithë skandalet e korrupsionit të qeverisë Rama, është e qartë që kemi të bëjmë me një kryeministër me dosje në duart e ndërkombëtarëve. Këto dosje nuk do aktivizohen sa kohë do ketë përballë një politikan të shpallur non-grata: Berishën. Kështu, Rama pranon të shtrydhet si leckë, nga ata ndërkombëtarë që ende shpresojnë gabimisht se mund ta tërheqin Serbinë drejt Perëndimit duke e joshur dhe pa e ndryshuar nga brenda. Kur edhe këta ndërkombëtarë ta pranojnë që me Serbinë po bëhet i njëjti gabim si me Rusinë, atëherë nuk do kenë më nevojë për leckën, të cilën edhe mund ta flakin tutje. Rama edhe këtë e di shumë mirë, prandaj do përpiqet ta ruaj Berishën, tashmë non-grata, si figurë kryesore opozitare, si garanci për të mos u bërë i papërdorshëm.
Shqiptarët do e kërkojnë herëdokur një zgjidhje jashtë këtyre formulave. Sa më shumë përkeqsohet situata ekonomike, aq më keq do i ketë punët qeveria. Aktualisht populli në Shqipëri po ndihet i pafuqishëm dhe jashtë loje, dhe po sillet rrotull formulave e zgjidhjeve të shpejta të vjetra. Por nëse kriza e çmimeve vazhdon duke rritur varfërinë e pabarazinë, nuk do ishte e çuditshme që në dy vitet e arshshme populli t’i prishte llogaritë e mësiperme.

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Insights 3 Prill 2022, 14:58

Dy fjalë për “Top Story”

Koment nga Endrit HabilajSot në mëngjes pashë që të gjithë dokumentarët Top Story, në 4 vite transmetim, janë emërtuar me emrin e ri, Inside Story. Në fakt, kjo...

Insights 31 Mars 2022, 09:56

Histori jete dhe histori teatri

Nga Josif PapagjoniMbaj mend se e kam lexuar komedinë e famshme “Sirano de Berzherak”, ndofta para 40-50 vjetëve. Në një sfond të kuq, plot dritë, kopertina e l...

Insights 28 Mars 2022, 15:40

Grushti

Nga Kostana MoravaUne dhe B, kusheriri im, jetuam bashke per nje periudhe jo te vogel kohe. B kish humbur babain dhe dhimbja qe aq e madhe sa nuk mund te jetoni...

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët