LIVE UPDATES
Insights

Borati dhe maska prej lecke

16 Prill 2022, 06:58 Nga DOSJA
Borati dhe maska prej lecke

Nga Erion Dasho

Në dhjetor 2021 me sa duket Borati dhe boratët që udhëtonin me të paskan marrë një mësim të mirë nga Lufthansa dhe policia gjermane.
Fiks një vit para këtij incidenti, policia e Boratit dilte rrugëve të Tiranës dhe gjobiste me 3 mijë lek çdo qytetar që nuk mbante maskë në rrugë. Maskë artizanale, ose siç e kam quajtur, maskë prej lecke.

Në atë kohë, kërkimet rreth përhapjes së koronavirusit kishin provuar se as maska prej lecke dhe as mbajtja e maskës në rrugë nuk kishin ndonjë efekt në patandalimin e transmetimit të virusit.

Personalisht, e kam quajtur masën e gjobës, thjesht një mjet rrjepjeje për të zhvatur nga qytetarët gjoba absurde. Në kulmin e zbatimit të “masës” mund të hyje në supermarket me një maskë që e mbaje në mjekër dhe quheshe “në rregull” me ligjin e Boratit dhe të ndëshkoheshe kur bëje i vetmuar shëtitje nga liqeni, por pa maskë.

***

Lufthansa dhe Gjermania janë tjetër gjë.

Këtu nuk komandojnë boratët me tekat e tyre, por shkencëtarët e RKI, Helmholz dhe Charité. Pas disa muajsh pandemi, ata grumbulluan dhe publikuan evidenca dhe, që nga dhjetori 2020, të vetmet maska që u rekomanduan për përdorim në mjedise të mbyllura ishin ato FFP2 dhe kirurgjikale.

Gjermanët u bindën. Kjo edhe sepse maskat FFP2 dhe kirurgjikale nisën të shiten me çmime të subvencionuara apo edhe të falen. Sidomos punëdhënësit dhe njësi të ndryshme tregëtimi i ofruan dhe vazhdojnë t’i ofrojnë këto maska falas. Kompanitë ajrore sigurisht ja ofronin këto maska falas çdo pasagjeri.

I përballuar me një kërkesë që për secilin nga miliona udhëtarët e Lufthansa-s ishte e qartë, e kuptueshme dhe e thjeshtë për t’u zbatuar, Borati me sa duket ka ngritur krye me arrogancën e vet të zakonshme.

Duke menduar se ka përpara nëpunësit e vet bashibozukë që tremben edhe nga hija e një kryeplaku dhe që zbatojnë përçartjet e komitetit të vet qesharak, Borati u mundua t’i frikësonte ata me staturën e një “burri shteti”.

Përfundimi dihet. Borati u zbua me policë nga avioni dhe priti avionin e radhës ku ju desh të hipte duke zbatuar politikën dhe rregullat e Lufthansa-s.
***
Borat!

Ndonëse ke 30 e kusur vite në politikë dhe e quan Gjermaninë partner strategjik, akoma nuk ke marrë vesh ndryshimin midis një shteti real dhe fals.

Shteti që ti dhe boratët e tu keni krijuar në Shqipëri është shtet “me gjasme”. Është shtet që ka gjasme spitale, që gjasme e lufton pandeminë, që gjen dhe aplikon gjasme vaksina dhe e bazon politikën e vet tek gjasme shkencëtarë.
Fals Borat! Fals si ti dhe si gjithë enturazhi yt!

Uroj vetëm që mësime si ky i Lufthansa-s të të mësojnë diçka dhe të të bindin se ti nuk e luftove pandeminë 10 herë më mirë se Gjermania!
Se përndryshe Shqipëria nuk do të kishte 6.5 vdekje për 1,000 banorë, kurse Gjermania vetëm 1.5 të tilla.
Nëse nuk ke mësuar gjë nga ky incident, atëherë aq më keq për ty dhe shumë herë më keq për ata që akoma të votojnë ty!

Mjerë të dytët…

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

blog blog erion dasho erion dasho

Sondazh

Poll
Insights 8 Prill 2022, 18:21

Kanabis? Po, por…

Nga Jeta DedaStudimet kanadezë të vitit 2021, të ndërmarrë tre vjet pas legalizmit të prodhimit, përpunimit, shpërndarjes dhe përdorimit të kanabisit, nuk janë ...

Insights 7 Prill 2022, 11:59

Ekonomi-politike prej lecke

Ekonomi-politike prej leckeKM Rama deklaroi sot se 59% e qytetarëve që kanë marrë pjesë në “Këshillimin Kombëtar” në internet janë përgjigjur poziti...

Insights 3 Prill 2022, 14:58

Dy fjalë për “Top Story”

Koment nga Endrit HabilajSot në mëngjes pashë që të gjithë dokumentarët Top Story, në 4 vite transmetim, janë emërtuar me emrin e ri, Inside Story. Në fakt, kjo...

Insights 31 Mars 2022, 09:56

Histori jete dhe histori teatri

Nga Josif PapagjoniMbaj mend se e kam lexuar komedinë e famshme “Sirano de Berzherak”, ndofta para 40-50 vjetëve. Në një sfond të kuq, plot dritë, kopertina e l...

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren