LIVE UPDATES
Politike

Mirë se vini në Britani! 'Daily Mail': Emigrantët shqiptarë mburren, pozojnë para 'syrit të Londrës

Numrat e shqiptarëve që kalojnë çdo ditë kanalin po rriten e për autoritetet po shikohet me shqetësim pasi dyshohen se mund të kenë lidhje me krimin e organizuar.

27 Gusht 2022, 07:50 Nga A.B
Mirë se vini në Britani! 'Daily Mail': Emigrantët
Shqiptari ne Angli

BRITANI E MADHE- Rrugëtimi i shqiptarëve drejt Anglisë po tërheq vëmendjen e mediave britanike. Së fundmi, 'DailyMail' është surprizuar nga mburrja që bëjnë të rinjtë shqiptarë në momentin e parë që mbërrijnë në Angli. 'Një emigrant bëri një selfie në bordin e varkës dhe më vonë pozoi para Syrit të Londrës, shkruan media e njohur ndërkohë që thekson se kjo është një rutinë që bëhet dhe nga shqiptarë të tjerë.

Në shkrim, merret dëshmia e një shqiptari i cili ka bërë udhëtimin me autobus nga Kukësi, në Shqipërinë veriore, në një hotel të klasit Premier në Francë dhe më pas, pas udhëtimit me varkë u gjend përballë Trupa e Mbretërve në Angli. 

Numrat e shqiptarëve që kalojnë çdo ditë kanalin po rriten e për autoritetet po shikohet me shqetësim pasi dyshohen se mund të kenë lidhje me krimin e organizuar.

SHKRIMI I 'DAILYMAIL':

Emigrantët shqiptarë kanë shpërndarë foto në rrjetet sociale duke i treguar ata duke pozuar para monumenteve të Londrës vetëm disa ditë pasi kaluan Kanalin me varka të vogla.  Një migrant madje bëri një selfie teksa ishte në një bordin e një dige në Kanal, përpara se të shfaqej në një restorant në Londër dhe, gjashtë ditë pas kalimit të tij, duke buzëqeshur në urën ëestminster me Syrin e Londrës në sfond. 

Një shqiptar i dytë përshkroi udhëtimin e tij nga një autobus në Kukës, në Shqipërinë veriore, në një hotel të klasit Premier në Francë dhe më pas - pas udhëtimit me varkë - duke qëndruar përballë një kalorësi nga Trupa e Mbretërve në detyrë roje. 

Telegrafi gjeti gjithsej pesë shqiptarë që kishin regjistruar udhëtimet e tyre në TikTok.  Njëri tha se kishte qenë në det për 10 orë pasi 'filloi udhëtimin nga një vend ku policia [franceze] nuk ishte e pranishme'. 

Ai pretendoi se kishte paguar 3,500 £ për kalimin dhe kaloi 24 orë duke u intervistuar nga zyrtarët e emigracionit në Mbretërinë e Bashkuar përpara se të lirohej.

Sekretarja e Brendshme Priti Patel tha se ajo "duke magjepsur rrugët ilegale dhe vdekjeprurëse për në MB". 

Ajo shtoi: “Ata po inkurajojnë njerëzit të largohen nga vendet e sigurta evropiane dhe të bëjnë udhëtime vdekjeprurëse në MB për të përfituar bandat e organizuara kriminale dhe kontrabandistët e njerëzve.

“Kompanitë e mediave sociale, si TikTok, kanë një përgjegjësi morale për të ndërmarrë veprime të menjëhershme për të hequr këto postime të rrezikshme dhe të papërgjegjshme dhe për të ndaluar në radhë të parë përmbajtjet e mediave sociale që promovojnë aktivitete të paligjshme dhe kriminale që të ngarkohen në platformat e tyre. 

Shqiptarët që mbërrijnë në Britaninë e Madhe po shqyrtohen nga shërbimet e sigurisë mes shqetësimeve të përhapura për përfshirjen në krimin e organizuar.

Numrat në rritje nga shteti ballkanik po 'rrijnë në listën e prioriteteve të shërbimeve të sigurisë', tha një burim.

Ndërsa trafikantët e njerëzve shfrytëzojnë kufijtë porozë të Britanisë, emigrantët shqiptarë u bënë kombësia më e madhe që mbërrinin përtej Kanalit në gjashtë muajt e parë të këtij viti - duke kapërcyer irakenët, iranianët, sirianë dhe afganë.

Të dhënat treguan se 2,165 shqiptarë mbërritën në atë periudhë - por që nga fillimi i korrikut numri mendohet të jetë rritur në 6,000.

shqiptaret ne angli angli

Sondazh

Poll

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013