LIVE UPDATES
Insights

ANALIZA: Edi Rama arrogant në Prishtinë, shaka pa kripë, si i doli nga mendja trau?

Edi Ramës në asnjë moment s’ju kujtua se pengesa e traut, aty ku qytetarët duhet të paguajnë nga pesë euro për secilën hyrje a dalje, e cila do vazhdojë të jetë aty edhe po të hiqet polici që uron mirëseardhje a rrugë të mbarë.    

20 Qershor 2022, 21:55 Nga k.m.
ANALIZA: Edi Rama arrogant në Prishtinë, shaka pa kripë, si i
Edi Rama dhe Albin Kurti

Gjatë mbledhjes së përbashkët të dy qeverive, pos nënshkrimit të marrëveshjeve, ajo çka ra në sy ishin ngucjet e kryeministrit Edi Rama kundrejt gati secilit që foli para tij. Që me të nisur mbledhja, Rama u tregua ngucakeq e mosdurues ndaj ministrit Xhelal Sveçla. Ministri i brendshëm kosovar po fliste rreth planeve të dy ministrive për heqjen e pikave kufitare mes dy vendeve. 

‘‘Kjo fjalia do ketë lehtësira më fut ankthin. Mund ta dimë nga ju se si do kalohet kufiri në korrik dhe në gusht. Çka janë këto ‘do kemi lehtësira’?’’, me arrogancë insistonte Rama përball ministrit kosovar që vetëm zgërdhihej.

Ministri kosovar Sveçla niste fjalinë me ‘‘nëse mundem’’ e që vazhdonte t’i tregonte kryeminstrit shqiptar se ‘‘polici kufitar në Vërmicë vetëm më uroi udhë të mbar’’. 

Kjo e ndezi edhe njëherë Edi Ramën. 

‘‘A mund të ja kursojmë edhe këtë urim qytetarëve’’, bëhej cinik Rama dhe insistonte për heqjen e çdo pengese, por për asnjë moment s’ju kujtua se pengesa e traut, aty ku qytetarët duhet të paguajnë nga pesë euro për secilën hyrje a dalje, e cila do vazhdojë të jetë aty edhe po të hiqet polici që uron mirëseardhje a rrugë të mbarë.    

Episod tjetër, bile vetëm qesharak, ishte përderisa fliste për minsitrin tjetër të qeverisë Kurti, Liburn Aliun. 

‘‘Shpresoj të mos i ngelet hatri askujt, por ka një entusiazëm të madh të bashkëpunimit me Liburnin. Janë dy ministre që Liburni ka gjet mënyrën se si të maksimalizojë rezultatin, apo është ndonjë gjë tjetër. Besoj Liburn që në drekën e punës do ta ndash këtë provojë edhe me kolegët e tjerë’’, thoshte Rama përderisa gati secili ministër zgërdhihej.

‘‘Ka shumë frustrim nga të tjerët se pse nuk e kemi edhe ne Liburnin për bashkëpunim’’, shtonte Edi Rama përderisa ngacmonte ministrat e tjerë kosovarë, dhe veçonte dy ministrat e brendshëm kur u thojshte ‘‘jo jo për ju s’ka asnjë xhelozie’’. 

Edhe më i drejtpërdrejtë ishte me kryeministrin Kurti, kur ky i fundit u pyet se a mendon se duhet të jetë si vëzhgues në samitin e ardhshëm për Open Ballkan?

‘‘Po të jetë për vëzhgues ky vëzhgon nga Prishtina Kinën, jo më Ohrin’’, tha Edi Rama në mbylljen e konferencës së përbashkët me kryeministrin kosovar. 

Edi Rama u’a ironizoi qeveritarëve kosovar edhe partinë. 

Teksa i huqi një pjesë e një pike të marrëveshjes, Rama që kishte vështirësi t’i lexonte shkronjat, shtoi se ‘‘që kur Vetëvendosja ka marrë qeverinë, këto germat këtu janë zvogëluar, besoj për kursim letre, ’’, duke vazhduar talljen me atë se është fakt i njohur se Vetëvendosje është forcë qeverisëse shumë e kujdesshme për shpenzimet buxhetore.

E kryeministri shqiptar duke se dëgjoi edhe një qen në Prishtinë.  

“Ishte një qen që lehte aty para se të nisnin himnet, mirëpo pas himneve edhe qeni nuk lehu më. Mbase jep një mesazh për të ngjashmit e tij në botën e njerëzve, që kërkojnë të fusin xixa mes nesh. Njerëzit kërkojnë të fusin xixa mes nesh, dhe kërkojnë çështje të hapura mes meje dhe homologut këtu (Albin Kurti).”

Edi Rama, po ashtu, ngacmoi dy minsitret e ekonomisë, të cilat e stërgjatën në fjalimet e tyre, kur para syve se ato u sqaruan edhe më shumë se sa që duhej./Gazeta Nacionale

edi rama albin kurti edi rama ne kosove

Sondazh

Poll

Insights 18 Qershor 2022, 17:28 Tharman Shanmugaratnam

Përballja me stuhinë që po na pret

Foto ilustruese Ne duhet të kapërcejmë ndarjet në rritje dhe të riorganizojmë multilateralizmin për t'i shërbyer n&...

Insights 16 Qershor 2022, 17:01 Dom Gjergj Meta

Krimi dhe qyteti

Dom Gjergj Meta Atentatet e shpeshta që po ndodhin këtyre ditëve, me pasojë vdekjen e personave, që sipas policisë dhe mediev...

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet