LIVE UPDATES
Bota

Amsterdami tejkalon Londrën si qendra kryesore tregtare e aksioneve në Evropë, Brexit një nga arsyet

12 Shkurt 2021, 11:12 Nga DOSJA
Amsterdami tejkalon Londrën si qendra kryesore tregtare e aksioneve në

HOLLANDË-Amsterdami ka kapërcyer Londrën si qendra më e madhe e tregtisë së aksioneve në Evropë dhe ekspertët thonë se goditja simbolike mund të pasohet nga City duke humbur vendet e punës, si dhe më shumë biznes për shkak të Brexit, raporton The Guardian.

Kryeqyteti Hollandez, i cili më parë ishte qendra e gjashtë më e madhe e këmbimit në Evropë, pa rritje mesatare të tregtisë ditore nga 2.6 miliardë euro në 9.2 miliardë euro në Janar ndërsa shkëmbimet zhvendosnin librat e porosive jashtë vendit pas Brexit.

Ajo e shtyu Londrën në vendin e dytë, me tregtinë mesatare ditore duke përgjysmuar nga 17.5 miliardë euro në 8.6 miliardë euro muajin e kaluar, sipas të dhënave të lëshuara nga bursa CBOE.

Sipas rregullave evropiane që datojnë Brexit, aksionet e BE-së të tregtuara në euro duhet të tregtohen në shkëmbimet e BE-së ose në vendet me status të veçantë “ekuivalence”. Pasi Britania nuk arriti të fitonte ekuivalencë me BE ose të bënte një marrëveshje gjithëpërfshirëse tregtare që mbulonte shërbimet financiare , operatorëve të këmbimit si CBOE dhe Turquoise iu desh të lëviznin librat e porosive jashtë vendit deri në janar 2021.

Ndërsa shifrat janë të mëdha, ndikimi i përgjithshëm në qytet është i vogël. Vetëm një numër i vogël i vendeve të punës duhet të lëvizin dhe përfitimet e përgjithshme të taksave për Amsterdamin nga një biznes me marzhë të ulët siç është tregtimi do të jenë minimale, sipas Nick Bayley, një drejtor menaxhues në konsulencën Duff & Phelps.

“Për sa i përket vendeve të punës, të ardhurave nga taksat, të ardhurave të tjera, llogarive të fitimit dhe humbjeve dhe kështu me radhë që gjenerohen në Holandë sesa në Mbretërinë e Bashkuar, është margjinale. Por sigurisht është simbolike ”,- tha Bayley.

Ndryshimi mund të krahasohet me lëvizjen e një kompjuteri që përpunon porositë e dyqaneve në internet nga një qytet në tjetrin. Ndërsa kompjuteri është zhvendosur, të gjithë klientët dhe furnizuesit e tij janë ende në të njëjtin vend. Po kështu, ndërsa tregtia e aksioneve është zhvendosur, shumica e tregtarëve, ndërmjetësve dhe menaxherëve të aseteve janë ende në Londër.

Edhe nëse gjysma e biznesit të Qytetit në lidhje me BE përfundimisht lëviz, kjo do të përbënte vetëm 10% të biznesit të qendrës financiare, e cila mund të rruante 1% nga 76 miliardë funte të kontribuara nga industria në Thesar vitin e kaluar.

“Fakti që qeveria sapo ka shpenzuar gati 300 miliardë funte në përgjigjen e saj ndaj Covid, një humbje prej 7 miliardë paund papritmas nuk duket si një numër kaq i madh. Nuk dua të minimizoj ndikimin, por mendoj se duhet ta mbajmë atë në perspektivë, ”-tha Wright.

Sidoqoftë, autoritetet e MB duhet të jenë ende “të gjalla ndaj rrezikut” që Qyteti të humbasë më shumë sesa tregtia e aksioneve, shtoi ai. Kishte prova të mëtejshme të biznesit që largohej nga Qyteti të Enjten kur një sondazh tregoi se tregtimi i swap-eve në euro – një formë e sigurimit kundër lëvizjeve në monedha dhe normat e interesit – përbënte vetëm 10% të tregut muajin e kaluar, poshtë nga gati 40% në korrik.

Ekspertët thanë se ndryshime më të mëdha mund të rezultojnë në largimin e vendeve të punës nga Qyteti. Firma e kontabilitetit Deloitte tha se Britania e Madhe duhet të shqetësohet nëse BE do të vazhdojë të njohë shtëpitë e pastrimit të Londrës – të cilat lehtësojnë tregtimin e aseteve financiare – pas një periudhe hiri 18-mujore, dhe nëse kjo do të lejojë menaxherët e fondeve të trajtojnë pasuritë e BE nga brenda Mbretëria e bashkuar.

“Këto janë gjëra që nuk do të zgjidhen në gjashtë muajt e ardhshëm, por padyshim që janë gjëra që duhet t’i shikojmë gjatë viteve të ardhshme, të cilat mendoj se kanë më shumë gjasa të zhvendosin vendet e punës sesa tregtimi i aksioneve”,– tha Alex Szmigin, një partner në krahun këshillues të rrezikut të Deloitte.

Edhe nëse qeveria arrin një marrëveshje ekuivalence për shërbimet financiare – ku Britania e Madhe dhe BE njohin standardet rregullatore të njëri-tjetrit – nuk siguron siguri afatgjatë për firmat, pasi ajo mund të revokohet me njoftim vetëm 30 ditë. Ndërkohë, shefi i financave të BE tha të enjten se Brukseli do të përpiqej për bashkëpunim të ngushtë me Britaninë në shërbimet financiare, por Londra nuk mund të priste qasje “të bazuar në ekuivalencë” në tregun financiar të BE nëse ndryshon gjerësisht nga rregullat.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota brexit ekonomia europiane brexit ekonomia europiane

Sondazh

Poll

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!