LIVE UPDATES
Editorial

Ndarja e pakthyeshme e opozitës

13 Nëntor 2021, 14:12 Nga DOSJA
Ndarja e pakthyeshme e opozitës

Nga Enton Abilekaj

Pasditen e djeshme Basha zgjodhi ta sfidonte Berishën në një betejë shikueshmërie. Ai ekskluzivisht në News24, Berisha në televizionet e tjera informative që transmetonin foltoren. Ishte hera e parë që kryetari po mbronte pezullimin e liderit historik të PD-së, duke treguar se sa shumë e kishte mbrojtur, deri në pikën ku nuk mbrohej më. Pastaj tregoi se kishte më shumë se 10 vjet që mendonte se Berisha i prish punë Partisë Demokratike, kur rrëfeu sekretin e fitores së famshme të 11 majit 2011. Ishin dëgjuar versionet që fitorja erdhi prej KQZ-së së kryesuar nga Arben Ristani që dy vjet më vonë u bë sekretar i Përgjithshëm i PD-së, versionet që votat e LSI-së dhe Hysni Milloshit ishin deçisive, por asnjëherë që fitorja erdhi për shkak të përjashtimit të Berishës nga fushata.

Lulzim Basha, e ka vlerësuar si pengesë ish-kryeministrin dhe ish-kryetarin e partisë, 10 vjet e 6 muaj më parë dhe e ka pezulluar vetëm 2 muaj e gjysmë më parë dhe i shpalli luftë vetëm 2 javë më parë, pasi e pa se nuk ka më kthim. Rrëfimi i Bashës, sado i pabesueshëm, tregon që nga ana e tij dhe mbështetësve të tij, nuk do të ketë më asnjë tentativë për ta bashkuar PD-në. Intervista e djeshme tregoi se ai e ka vendosur të largojë Berishën, si një pengesë prej 1 dekade për partinë. Duke shpallur largimin e Berishës, theksoi “konservatorizmin”, si linjën ideologjike me të cilën po tenton të mbajë elektoratin e djathtë me vete. Konservatorizmi ishte kryefjala e Berishës, në të njëjtën orë në Sarandë. Injorimi i procedurës së kërkuar nga ekzekutivi i partisë, për dorëzimin e firmave dhe ashpërsimi i gjuhës me Bashën ishin shenjat se edhe ai është gati për ndarjen e PD-së.

Thirrja e Kuvendit me një procedurë të pakujdsesshme, pa transparencën e firmave, pa bindur anëtarësinë e Kuvendit dhe të PD-së për vërtetësinë e formularëve, nuk duket si fshehje e dështimit për të mbledhur 1900 firmat e nevojshme. Ajo duket si shpallje e një lufte që fillon me përjashtimin paraprak të Lulzim Bashës dhe bashkëpunëtorëve të tij nga Kuvendi dhe vazhdon si një provë mbështetjeje politike për të gjtihë delegatët, që duhet të shkojnë aty, jo se u respektua procedura, por se mbështesin Sali Berishën. Me këtë mënyrë, Berisha do të testojë kush është me të dhe kush vepron siç kërkon ai, pa patur parasysh rregullat e partisë. Me këtë mënyrë të mbledhjes së Kuvendit, ai mund të heqë dorë nga vula e PD-së, por provon mbështetjen brenda partisë.

Është e qartë se të dyja palët bashkohen vetëm tek ndarja. Madje jo vetëm palët brenda PD-së. Nga e enjtja e para 2 javëve kur Basha shpalli Metën si pjesë të trekëndëshit të Bermudës, tek e enjtja e para dy ditëve në Open, kur Gazment Bardhi shpalli LSI-në si fajtore për dështimin e koalicionit parazgjedhor, opozita do të ndahet përfundimisht. Tashmë PD e Bashës dhe LSI nuk kanë më asnjë pikë takimi, ndërsa lëvizja e Berishës shihet me sy shumë të mirë nga Ilir Meta, që mezi po pret të heqë kostumin e Presidentit dhe të kthehet në terren. Fronti opozitar do të jetë i ndarë në 3 llogore, ndërkohë që as të bashkuar nuk e rrëzuan dot Edi Ramën. Pavarësisht kush do të jetë më i fortë, askush i vetëm, nuk mund ta rrëzojë një qeveri autokrate që ka gjetur mekanizmin perfekt për tjetërsimin e rezultatit të zgjedhjeve.

Më keq akoma, përtej marrëdhënieve me SHBA, asnjëra nga palët nuk e ka besimin e publikut se mund ta përfaqësojë në betejën me Edi Ramën. Ato vetëm mund të përfitojnë nga relativizimi që u bëhet për shkak të rrezikut që Rama përfaqëson. Një opozitë e re, e papërfshirë në historitë dhe aferat e dyshimta të së shkuarës, e pangarkuar me fajet e së shkuarës, mund të mos bashkojë partitë, por mund të bashkojë opozitarizmin, që kërkon një alternativë te besueshme për të rrëzuar regjimin.

Dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

editorial editorial enton abilekaj ilir meta lulzim basha monika kryemadhi enton abilekaj ilir meta lulzim basha monika kryemadhi

Sondazh

Poll

Editorial 13 Nëntor 2021, 17:04

Librat e tim biri

Muajin nëntor, ashtu si edhe dhjetorin, gjithmonë e kam pritur me shumë dëshirë, sigurisht nisur nga festat. Përveç festave të nentorit, 28 dhe 29, muaji...

Editorial 12 Nëntor 2021, 08:56

Orakulli nuk gënjen!

Nga Meri LikaNë profetësinë e Ezekielit, në Bibël, thuhet: “Zoti verbon atë që do që të humbasë”! Fatkeqësisht ky është edhe rasti i kryetarit të Partisë Demokr...

Editorial 8 Nëntor 2021, 08:41

Unë dua një opozitë tjetër!

Nga Meri Lika“Kur nuk je i dobishëm, duhet të dish të tërhiqesh!”Me këto fjalë, në 4 maj të këtij viti, Pablo Iglesias, kandidati i Podemos dhe ish zv.kry...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave