LIVE UPDATES
Editorial

Shkëmbimi i garancive për pushtet mes Ramës dhe Vuçiç

4 Nëntor 2021, 13:58 Nga DOSJA
Shkëmbimi i garancive për pushtet mes Ramës dhe

Maqedonia e përfaqësuar me Zëvendës-Kryeministrin, e gjymtoi më keq takimin e tre mosketierëve të Ballkanit të Hapur, që ka lindur përgjysmë. Një natë më parë, duke shfrytëzuar vizitën zyrtarë të kryeministrit malazez Krivokapic, Vuçiç tentoi ta kandiste si pjesëmarës në Samitin e gjymtuar. Ashtu si bënin me qëndrimet e Bashkimit Europian, u munduan të manipulonin si pro iniciativës së Novi Sadit edhe prezencën e Krivokapic dhe njësoj u përgënjeshtruan. Pastaj Albin Kurti që e risqaroi arsyen e mosprezencës: “nismë pa vision”. Nuk mund të realizohet bashkëpunimi ballkanik pa BE brenda dhe nuk mund nëse vendet e Balllkanit Perëndimor nuk trajtohen të barabarta, sipas zyrës së Kurtit.

Që kur u themelua në Novi Sad, dy vjet më parë, qëllimi ishte tek pabarazia, veçanërisht mes shqiptarëve. Vuçiç, që nuk mund ta trajtojë Kosovën si të barabartë, i dha Edi Ramës primatin e shqiptarëve, i dha statusin e përfaqësimit të kombit që do të udhëhiqte procesin e bashkëpunimit me Serbinë, pa pengesat që krijon Kosova. Dhe Rama e mori seriozisht, e quajti një titull të merituar, i kërkoi Hashim Thaçit ta ndiqte dhe e sulmoi kur ai nuk i shkoi mbrapa, pastaj me Albinin e parë, pastaj me Avdullah Hotin, tani prapë me Albinin, Edi Rama, po kërkon konfirmimin e primatit, që i fali presidenti serb, për të lehtësuar marrëdhëniet me shqiptarët.

Ndërsa nxjerr Edi Ramën si përfaqesues të gjithë shqiptarëve, ndërsa e nxit të flasë hapur kundër liderëve të Kosovës, Vuçiç fiton në sy të perëndimit statusin e bashkëpunuesit dhe paqësorit, dhe sigurisht, atë të liderit të domosdoshëm për stabilitetin rajonal. Të dy ata i falin njëri-tjetrin, statusin e liderit të pazëvendësueshem për paqen, që nuk duhen prekur për arsye dytësore, si demokracia, zgjedhjet e lira dhe mirëqeverisja, pasi largimi i tyre sjell konfliktin.

Pa statusin e liderit Rajonal, që ka shkëmbyer me Vuçiç, Rama do shkaktonte shumë probleme kur ironizon integrimin e Malit të Zi në BE, apo frikën e Bosnjë-Hercegovinës nga Serbia. Sigurisht që me Kosovën do sillet njësoj, derisa t’i njihet primati.

Liritë e njerëzve, mallrave, kapitaleve dhe shërbimeve, mirëqenia e qytetarëve, rritja e GDP-së, janë oferta të parefuzueshëme. Bashkëpunimi Rajonal është nevojë e pakundërshtueshme. Për biznesmenët, për studentët, për bujqit për shumicën e qytetarëve, shkëmbi i pushtetit politik dhe stabilokracia që po legjitimohet edhe nga SHBA, ndoshta nuk do kishte asnjë rëndësi, nëse do të sillte të mirat që premtohen në çdo konferencë shtypi. Sot ata dolën për të thënë se po e bëjnë këtë për njerëzit. Vuçiç për biznesmenët serbë që nisen nga Beogradi dhe kalojnë 4 – 5 kontrolle deri në Durrës dhe Rama për bujqit që duan të shesin nëpër ballkan pa u prishur produktet nëpër dogana.

Presidenti i Serbisë madje e shprehu hapur pakënaqësinë me Maqedoninë për moszbatimin e marrëveshjes, duke konstatuar se nuk është bërë asgjë, se duhet një këshill që do të kontrollojë zbatimin e marrëveshjeve, një udhërrëfyes për ecurinë, listat e gjelbra për bizneset, lëvizjen e lirë të të huajve dhe gjithçka që Procesi i Berlinit e ofron ndërsa Bashkimi Europian e ka.

Duke dështuar në nxitim e sipër, Rama dhe Vuçiç kuptojnë se duhet të ndërtojnë insitucione të reja. Këshilli i Atlantikut, menjëherë pas shpalljes së mbështetjes amerikane për Ballkanin e Hapur, ishte në Beograd për asistencë teknike. Në fakt ajo që po mundohet të krijojnë dhe po dështojnë, është Procesi i Berlinit, miniatura e Bashkimit Europian, që është sjellë e gatshme por nuk ka gjetur mbështetje tek thelemuesit e minishengenit.

“Vonesat në Procesin e Berlinit po na bën karikaturë të Këshillit Europian”, përsëriti Rama tezën sipas të cilës BE po pengohet nga nacionalizmi i vendeve anëtare. Këtë justifikim e përdor kur refuzohet nga Këshilli Europian, prej 7 vjetësh që nuk ka bërë asnjë hap drejt integrimit, por edhe për të ikur nga Procesi i Berlinit drejt Ballkanit të Hapur. Nëse nacionalizmi i vendeve anëtare të BE është pengesë për vendim-marrjet brenda bllokut, nacionalizmi i vendeve të Ballkanit Perëndimor është rrezik lufte.

Nacionalistëve në Maqedoni, u mjaftuan zgjedhjet lokale për ta gjymtuar Ballkanin e Hapur, nesër në Serbi mund të ndodhë e njëjta gjë. Garancia që bashkëpunimi do të vazhdojë do të bjerë me një palë zgjedhje. Kur kjo të ndodhë, askush nuk do gëzojë që Edi Ramës i ranë argumentet, por dëmi ekonomik mund të jetë shumë më i madh.

Procesi i Berlinit përveçse garanton bashkëpunimin e plotë dhe të barabartë të vendeve, përveçse garanton edhe mbrojtjen e ekonomive të secilit vend nga ekspansioni, nëpërmjet marrëveshjeve dypalëshe dhe investimeve nga fondet e BE, garanton mbi të gjitha vazhdimësinë e procesit, pavarësisht nga rezultatet e zgjedhjeve. Në këtë pasqyrë, Ballkani i Hapur është vetëm një iniciativë e përkohshme që do të zgjasë sa jeta politike e Vuçiç dhe Ramës, një shkëmbim garancish për pushtetin e njëri-tjetrit, që këta të dy i depozitojnë në zyrat e Europës dhe Amerikës.

Dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Editorial Editorial aleksander vucic edi rama Enton Abilekaj Open Balkan ne Beograd aleksander vucic edi rama Enton Abilekaj Open Balkan ne Beograd

Sondazh

Poll

Editorial 30 Tetor 2021, 08:36

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja m...

Editorial 29 Tetor 2021, 14:59

Lajmet e këqija të deklaratës së Yuri Kim

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka kumtuar një tjetër mbështetje për Edi Ramën sot në drekë. Duke përsëritur fjalët e zv/ ndihmës Sekretarit të Shtetit për Europ...

Editorial 28 Tetor 2021, 05:14

Edhe foltorja e Berishës e kapur nga oligarkët?

Në një nga foltoret e Berishës e dëgjova të kërkojë ndjesë në emër të PD-së për faktin se ajo i ka braktisur protestuesit e Astirit dhe jo vetëm kaq, por, me ur...

Editorial 27 Tetor 2021, 13:18

Bitcoin, paraja e së ardhmes?

Nga Meri Lika (burimi kryesor CNN)Në datën 7 shtator, Salvadori u bë vendi i parë në botë i cili filloi përdorimin e kriptomonedhës Bitcoin. Për të nisur përdor...

Editorial 25 Tetor 2021, 13:43

Rasti Kavala: Sprova e re mes BE dhe Turqisë

Osman Kavala nuk është dënuar asnjëherë për ndonjë krim, e megjithatë ai qëndron në paraburgim prej katër vitesh. Kjo megjithë një vendim të Gjykatës Europiane ...

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng