LIVE UPDATES
Editorial

Kushtetuesja shpëtoi Opozitën duke goditur demokracinë

5 Nëntor 2021, 15:44 Nga DOSJA
Kushtetuesja shpëtoi Opozitën duke goditur demokracinë

Nuk është se publiku ishte ne pritje të zgjedhjeve lokale. Ndërsa opozita po përleshet me veten në një luftë vetëshkatërruese,  shpalla e pavlefshme e 30 qershorit 2019 që do të çonte në zgjedhjet lokale të jashtëzakonshme, do ishte dhuratë për ata që janë duke qeverisur 56 nga 61 bashkitë dhe për Edi Ramën. Vendimi i Kushtetueses në favor të Shoqatës së Bashkive, do të çonte në një proces të parakohshëm me rezultat të paracaktuar, PS do të fitonte 61 bashkitë, këtë herë me zgjedhje të vërteta. Ndryshimi i vetëm do të ishte se pushteti lokal monist do fitonte legjitimitetin që i mungon që në 30 qershor dhe Shkodra do të merrej më në fund nga Rama.

Vendimi i Kushtetueses shmangu legjitimimin e një pushteti monist duke bërë një të mirë për shqiptarët dhe sigurisht për opozitën që tani ka kohë të mbarojë luftën brenda vetes dhe të kthehet nga Rama. Nëse Presidenti shpall zgjedhjet e parakohshme ne 5 bashkitë pa kryetar, opozita vertetë mund të mos i fitojë, por kjo nuk ndryshon asgjë. Vendimi i Kushtetueses ishte i mirë për efektin në zhvillimet politike, por jo për precedentin që krijon në ruajtjen e Kushtetutës. Më pak përpara dhe më shumë pas këtij vendimi, është e qartë se Kushtetutën e ruan Venecia me opinionet e saj më shumë se Gjykatësit e Kushtetueses që janë aty pas një reforme shkatërrimtare, pas 3 vjet vakumi institucional, për të garantuar më në fund zbatimin e ligjit themeltar.

Ata, njësoj si përpara ekzistencës së Gjykatës Kushtetuese, kërkuan opinionin e Komisionit të Venecias dhe më keq se përpara ekzistencës së Gjykatës, e shndërruan opinionin e Venecias në vendim.  Ende nuk ka dalë arsyetimi, por me vendimin e marrë sipas Venecias, për moskompetencë, Gjykata Kushtetuese tregon se nuk ka asgjë ndryshe nga ajo e përpara reformës.
Gjyqtarët e intimituar nga presioni politik, ose me preferenca politike, që nuk ndjekin bindjen profesionale por kërkojnë artifice ndërkombëtare për të justifikuar vendimet e rëndësishme, pavarësisht se kanë ndryshuar emrat dhe moshën, pavarësisht llogarive bankare, pavarësisht mandatit, japin të njëjtin rezultat.

Larja e duarve që bëri Gjykata Kushtetuese, ndryshon nga ajo e Pons Pilatit, vetem se në vend të turmës pyeti një grup juristësh ndërkombëtarë që varen nga Këshilli i Europës. Se me këtë vendim është legjitimuar procesi më i turpshëm zgjedhor i realizuar që nga 1991. është legjitimuar dëmi që bën babëzia e një njeriu të pushtetshëm mbi Shtetin, për ta gllabëruar me çdo kosto, injorimi i vullnetit të qytetarëve që u shpreh me bojkotin masiv, justifikimi i rrëmbimit të pushtetit me gabimin e opozitës. Kleçkat juridike për ta goditur demokracinë mund të ndajnë palët, arsyet juridike të Kushtetueses ku do të diskutohen me nge kur të publikohen, por dëmi është i padiskutueshëm.

Dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Editorial Editorial dosja.al Gjykata Kushtetuese gjykata kushtetuese per 30 qershorin dosja.al Gjykata Kushtetuese gjykata kushtetuese per 30 qershorin

Sondazh

Poll

Editorial 30 Tetor 2021, 08:36

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja m...

Editorial 29 Tetor 2021, 14:59

Lajmet e këqija të deklaratës së Yuri Kim

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka kumtuar një tjetër mbështetje për Edi Ramën sot në drekë. Duke përsëritur fjalët e zv/ ndihmës Sekretarit të Shtetit për Europ...

Editorial 28 Tetor 2021, 05:14

Edhe foltorja e Berishës e kapur nga oligarkët?

Në një nga foltoret e Berishës e dëgjova të kërkojë ndjesë në emër të PD-së për faktin se ajo i ka braktisur protestuesit e Astirit dhe jo vetëm kaq, por, me ur...

Editorial 27 Tetor 2021, 13:18

Bitcoin, paraja e së ardhmes?

Nga Meri Lika (burimi kryesor CNN)Në datën 7 shtator, Salvadori u bë vendi i parë në botë i cili filloi përdorimin e kriptomonedhës Bitcoin. Për të nisur përdor...

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet