LIVE UPDATES
Editorial

Legjitimiteti i Kuvendit të PD me firmat e paverifikuara

11 Nëntor 2021, 13:00 Nga DOSJA
Legjitimiteti i Kuvendit të PD me firmat e paverifikuara

Hyrja në debatin e formularëve ishte një kurth që Berisha dhe mbështetësit e tij duhet t’ja kishin shmangur vetes që në momentin e parë. Efekti i Foltoreve kishte krijuar një pritshmëri krejt tjetër nga mbyllja pa ceremoni e firmave në sirtarin e Edi Palokës, në një zyrë ku ka akses vetëm ai. Dorëzimi i firmave pas 15 foltoreve, pritej si një ultimatum ceremonial që u çohet zyrtarisht atyre që nuk e duan betejën, si një shpallje lufte pa befasi, me luajalitetin e më të fortit, si një thirrje për t’u dorëzuar përpara rrethimit, e ngjashme me atë të Sulltan Mehmetit për Konstantine Paeologun, përpara pushtimit të Kostandinopojës.
Në fakt nuk pati asgjë të ngjashme, por një ceremoni të depozitimit në zyrën e vetme të PD-së që nuk kontrollohet nga Lulzim Basha.

Një show mediatik i ngjashëm me atë të dorëzimit të provave për “masakrën elektorale” në KQZ nga stafi i Partisë Demokratike. Nëse rezultatin në KQZ e dinë të gjithë, për Kuvendin debati është bërë më i ashpër që nga dorëzimi i firmave. Duhet të kishte efektin e kundërt, por edhe ata, që, nisur nga entuziazmi për Berishën në rrethe, menduan se rënia e Bashës do të ishte formalitet, nuk mundën ta mbështesin këtë, pas dorëzimit të firmave si një mbledhje e paautorizuar brenda selisë.

Dyshimet lindën përpara se Gazment Bardhi të deklaronte se ai e dinte më parë, se kishte informacion, për shkak të detyrës, që nuk janë mbledhur as një e katërta e firmave. Gjuha e Sekretarit të Përgjithshëm për herë të parë u lirua ashpër kundër Berishës, trimërimi i zyrtarëve të PD-së shpërtheu ekraneve. Aq sa sot Lulzim Basha, e deklaroi liderin historik, puçist që punon me Edi Ramën kundër PD-së.

Është e qartë se mënyra e zgjedhur për dorëzimin e firmave, prodhoi një reagim kundër ose dyshues. Ishte një gabim që vuri në dyshim fuqinë e vërtetë të foltores, atë fuqi të heshtur, përtej pjesëmarrjes së militantëve nëpër takime, atë fuqi të heshtur që përkthehet në vota dhe në firma. Dhe, nëse deri dje, efekti i Berishës, brenda dhe jashtë PD-së ishte i padiskutueshëm, pas kësaj, siguria ia la vendin dyshimit.

Kuvendi nuk mund të zhvillohet pa verifikimin e firmave. Kjo vërtetë nuk përcaktohet në Statut, por është aq e kuptueshme sa nuk ka pse të përcaktohet. Nëse thuhet se një e katërta mund ta mbledhë Kuvendin, kuptohet që kërkohet një verifikim, që nuk bëhet dot në Kuvend, sepse Kongresi nuk thirret për një të katërtën. Pra nuk mundet që dikush në PD, qoftë edhe Berisha, të bllofojë se ka 1900 firmat e 7600 delegatëve të Kuvend dhe ta thërrasë atë, sepse supozohet që thirrjes t’i përgjigjen të gjithë, jo si mbështetje për Berishën, por si respekt për statutin.

Një delegat i Kuvendit që nuk ka firmosur për mbledhjen, shkon aty në respekt të statutit dhe kur verifikohen firmëtarët mund të rezultojë që nuk është numri i mjaftueshëm. Çfarë ndodh pastaj? Rishpërndahen apo numërohen edhe ata që nuk kanë firmosur si pjesëmarrës në Kongresin e thirrur pa firma? Për t’u shmangur kjo paqartësi, që mund të sjellë abuzime nëse bëhet precedent, verifikimi i firmave është i dosmosdoshëm.

Statuti i PD-së nuk e përcakton se kush i verifikon firmat, është një Kushtetutë e pashoqëruar me ligje, si një trung pa degë. Nuk ka rregullore për secilin nen të statutit, sepse PD sot nuk ka konstituar as kryesinë. Lulzim Basha e ka shndërruar në një parti që ka më pak institucione se PD e Berishës, por edhe se PS e Ramës, madje edhe se konservatorët e Kujtim Gjuzit për të cilët nuk ka ende asnjë fakt që ekzistojnë. Pretendimi i Gazment Bardhit se duhet t’i verifikojë ai, nuk mbështetet në Statut, sepse neni që ai përmend, flet për organizimin e PD-së, jo për rastin specifik, kur Kuvendi është kundër ekzekutivit të PD-së. Statuti parashikon 2 raste të mbledhjes së Kuvendit, i pari kur e thërret Kryetari, Kryesia dhe Këshilli Kombëtar, sipas radhës dhe i dyti kur e thërret një e katërta e anëtarësisë ose e delegatëve.

Rasti i dytë është parashikuar, kur anëtarësia ose delegatët janë kundër ekzekutivit të partisë, pra rasti kur ekzekutivi nuk ka dëshirë ta mbledhë Kuvendin, si rrjedhim nuk mund të jetë vendimmarrës. Ashtu siç tha Berisha në opinion, pro transparencës, kundër vendimmarrjes. Për t’u zbatuar transparenca, një kopje e formularëve duhet t’u dorëzohej atyre që nuk e duan mbledhjen e Kuvendit, që legjitimiteti të mos jetë i cunguar. Ata duhet ta kenë mundësinë të verifikojnë dhe pastaj të zbatojnë vullnetin e 4200 firmëtarëve.

(e.a.dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Editorial Editorial aksioni i berishes Lulzim Basha sali berisha aksioni i berishes Lulzim Basha sali berisha

Sondazh

Poll

Editorial 8 Nëntor 2021, 08:41

Unë dua një opozitë tjetër!

Nga Meri Lika“Kur nuk je i dobishëm, duhet të dish të tërhiqesh!”Me këto fjalë, në 4 maj të këtij viti, Pablo Iglesias, kandidati i Podemos dhe ish zv.kry...

Editorial 30 Tetor 2021, 08:36

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja m...

Editorial 29 Tetor 2021, 14:59

Lajmet e këqija të deklaratës së Yuri Kim

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka kumtuar një tjetër mbështetje për Edi Ramën sot në drekë. Duke përsëritur fjalët e zv/ ndihmës Sekretarit të Shtetit për Europ...

Editorial 28 Tetor 2021, 05:14

Edhe foltorja e Berishës e kapur nga oligarkët?

Në një nga foltoret e Berishës e dëgjova të kërkojë ndjesë në emër të PD-së për faktin se ajo i ka braktisur protestuesit e Astirit dhe jo vetëm kaq, por, me ur...

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri